Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvě ztráty podání v pátém setu? To si Veselý nesmí dovolit, říká Kodeš

Jiří Veselý bojuje v úterní dohrávce osmifinále Wimbledonu proti Tomáši Berdychovi. | foto: AP

5 2016
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Po osmi letech se na Wimbledonu střetli dva čeští tenisté, na což se přišel podívat taky legendární Jan Kodeš. Nezáviděl jim „bratrovražedný souboj“, ani jeho přerušení a odložení páté sady na druhý den. Osmifinále mezi Tomášem Berdychem a Jiřím Veselým se mu ovšem líbilo. „Rozhodla Berdychova zkušenost,“ řekl.

Sám si nevybavuje, že by v All England Clubu v turnaji narazil na krajana. A tak Kodeš coby ctěný host zdejší souboj dvou Čechů aspoň sledoval.

V pondělní zimě nevydržel v hledišti až do večerního přerušení. V úterý však ve výrazně příznivějších podmínkách Berdycha s Veselým na kurtu číslo 3 znovu pozoroval.

„Výborný mač, vysoká úroveň, parádní zápas!“ chválil wimbledonský šampion z roku 1973.

Jan Kodeš coby laureát ceny Klubu fair play při Českém olympijském výboru

Jan Kodeš

Jaké to bylo dívat se na mač dvou Čechů na nejslavnější tenisové akci?
Bylo prima, že se tady český tenis trochu prezentoval. Veselý hrál dobře. Ukázal, co v něm je. Zlepšil se. Bratrovražedný boj je vždycky nepříjemný po psychické stránce. Přece jenom rozhodla Berdychova zkušenost. Byl v závěru klidnější. Taky častěji chodil na síť, což mu prospělo.

Věřil jste, že Veselý utkání takhle zdramatizuje, když ve čtvrtém setu ztrácel 0:3 a 3:5?
On mu Tomáš trochu pomohl. Udělal chyby, nedopodával zápas. Nakonec to dopadlo, jak všichni čekali.

Jak těžké je dohrávat pátý set druhý den?
Je to nepříjemné. Klukům se asi nespalo lehce. Člověk ví, že když něco zkazí na začátku, může být rozhodnuto. Tady přitom nerozhodl první game, ve kterém Veselý ztratil servis. Ještě brejknul Berdycha zpátky, ale pak si podruhé prohrál podání, což si v pátém setu nemůže dovolit. (Veselý pak v posledním gamu odevzdal svůj servis ještě potřetí.)

Fotogalerie

Veselý v závěru netrefil pár míčů čistě, už tolik netrefoval podání. Rozhodla psychická odolnost?
Hm, Jirka mi dneska připadal víc nervózní.

Ukázal ovšem, že má na trávu dobrou hru, že?
Má! Určitě by tady mohl dosáhnout na ještě lepší výsledek.

Berdych má ve čtvrtfinále Francouze Pouillea. To je výrazně přijatelnější sok než třeba Djokovič, Wawrinka nebo Nadal, které na grandslamech potkával dřív, souhlasíte?
Já ho moc neznám. Je to objev. Porazil Del Potra a Tomice. Ve čtvrtfinále už nebývají lehké zápasy. Berdych je favorit, ale rozhodně ho nesmí podcenit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze