Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zase ho brzdily nemoci, přesto chce Jakš vysoko. Prolomit desítku, sní

Martin Jakš ve sprintu dvojic v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

31 2014
Dlouho už si nese nálepku nástupce Lukáše Bauera a v létě, i když zatím jen na kolečkových lyžích, svého reprezentačního kolegu drtil. Z minisouboje na republikovém šampionátu vyšel Martin Jakš dvakrát jako vítěz. "Byla to dobrá indicie, že se trénink povedl," radoval se, ale hned euforii přibrzdil. Až na sněhu se doopravdy ukáže kvalita letní přípravy. "Snad už to prolomím," řekl 28letý lyžař k nezdarům na mistrovstvích světa.

Jakš startoval už na třech, do nejlepší desítky se však probil jednou a to ještě jen se štafetou. Z individuálních závodů je maximem osmnácté místo z klasické patnáctky v Oslu. Vrcholem letošní zimy bude šampionát ve Falunu a před cestou na finální přípravu na severu lyžař ze Šumavy pronesl: „Na závody už se těším.“

I na ten nejdůležitější?
Na vrcholné akci většinou zaostávám za očekáváním, takže se budu snažit, abych to konečně prolomil. Doufejme, že máme přede dveřmi dobré výsledky. Rád bych se dostal do desátého místa.

Základem vašich úspěchů a neúspěchů bývalo vždycky zdraví. Jak je na tom letos?
Drží. Musím to zaklepat. Pravidelně užívám vitaminy, s doktorem Martinem Koldovským se toho snažíme dělat dost, zkusili jsme jednoho imunologa z Vrchlabí, který dělá s homeopatií, k tomu bylinky, prevenci... Doufejme, že to na zimu bude mít příjemný vliv.

Takže i léto jste přežil bez úhony?
Úplně ne, měl jsem dvě onemocnění. Jedno horší na začátku léta s antibiotiky a druhé teď před Dachsteinem, kam jsem pak musel odjet o tři dny později, ale to bylo jen lehčí.

Jaké bylo tréninkové léto?
Jedno z nejlepších, o malinko lepší bylo jen to předloni. Teď se mi ale zdálo, že se k tomu dokážu přiblížit a myslím že příprava byla slušná. Zvedli jsme objem, což sice bylo riziko, ale na závodech se potvrdilo, že to bylo slušné. Doufám, že v zimě to bude pokračovat.

O tělo je postaráno, ale co hlava? Nebyly neúspěchy někdy i důsledkem psychiky?
Loni jsem spolupracoval s psycholožkou Dukly a myslím, že to bylo docela příjemné. Letos, ač jsem chtěl, nezbýval čas, a tak jsem od toho upustil. Myslím, že v hlavě to úplně není. Když se dobře trénuje bez nemoci, tak se to přenese i do hlavy a hlava pak dokáže přepnout, že chce a umí závodit s nejlepšíma. A pak můžou přijít výsledky. Samotná hlava bez podpoření dobrou přípravou to nedokáže.

Takže jak desítku na mistrovství světa ve Falunu dokážete prolomit?
Myslím, že by mělo přijít samo dobrou přípravou bez nemoci, pak věřím, že to přijít musí. Začátek sezony jsem schopen jezdit slušně, zvládnu i Tour de Ski, jenže pak je problém v přípravě na vrcholnou akci. Většinou přišlo nějaké omezení.

Příprava po Tour bude tedy jiná?
Už jsme ji změnili teď na ledovci, nedělal jsem rychlé těžké tréninky, ale znovu hlavně objem, takže první závody možná nebudou úplně špičkové. Prvním vrchol bude Tour de Ski, uvidím, jak ji přežiju a pak vynechám první následující závod, aby se eliminovalo riziko onemocnění. Když přijde odpočinek a bude prostor udělat blok tréninku, forma na mistrovství světa by měla jít znovu nahoru.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze