Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Školácká chyba, zlobil se Jakš. Tam přišel o desítku v Tour de Ski

Běžec na lyžích Martin Jakš | foto: czech-ski.com

7 2014
Na vrcholu sjezdovky Alpe Cermis byl už osmý, devátý a při své premiéře v roce 2008 jedenáctý. Stejný výsledek v Tour de Ski zopakoval běžec na lyžích Martin Jakš i letos. Jen necelých šest sekund dělilo 27letého závodníka od elitní desítky. "Kdyby mi tohle umístění před Tour někdo nabídl, bral bych ho všema deseti," říkal Jakš.

Přesto, mohl jste udělat něco lépe?
To jsem mohl, určitě, velkou chybu jsem udělal v přejezdu do Toblachu. Do kopce jsem se cítil dobře a na horizontu jsem viděl, že první skupina není daleko. Myslel jsem si, že ji sjedem, hodně jsem se o to snažil, ale samozřejmě jsme ji nedocvakli. Mě to stálo hodně sil a proto jsem ke konci rupnul. Výsledek byl takový, že to pak odnesla i sobotní etapa, kde jsem nabral malinko větší ztrátu, než kdybych byl fit. Z toho jsem úplně šťastný nebyl.

Tam jste ztratil umístění v první desítce?
Dalo by se to tak říct. Ale mít o deset sekund menší ztrátu, asi bych dopadl podobně, zezadu by mě stejně sjeli. Na druhou stranu jsem měl štěstí, že se v poslední etapě ještě před kopcem kolem mě sjela docela dobrá skupina.

Tour jste dojel čtyřikrát, jaká byla ta letošní?
Na úvod dobrý prolog, jen mě trošku mrzel následující sprint, ve kterém jsem nepostoupil. S tím dalším jsem byl ale naopak spokojený. Pak mě docela zklamala hromadná patnáctka, nebýt závěrečného pádu, mohl jsem mít aspoň jeden výsledek v top desítce. A pak ten dlouhý přejezd a školácká chyba. Místo toho, abych šetřil síly na další etapy, tak jsem se zbytečně snažil.

A co obávaný výjezd na Alpe Cermis? Jak tentokrát bolel?
Paradoxně moc ne, ani nevím, čím to. Měl jsem ze sjezdovky před startem větší strach než obvykle, asi po tom sobotním výsledku, myslel jsem si, že to budu víc kousat. Ale víc mě bolelo to, než jsme dojeli pod sjezdovku, než sjezdovka samotná. Dole na rovině byly zvláštní podmínky, sníh byl hodně promočený, měkký, jelo se mi na něm divně. Pak se vjelo na sjezdovku a já si říkal: Tyjo, jede se mi nějak dobře. I tempo mi sedělo a ve finále jsem byl ještě schopen z něj zrychlit a ze skupiny odjet.

Jak jste na tom den po dojezdu, chodíte, nebo bolí celé tělo?
Není to tak, že bych byl zničený, ale až doma sednu, dám si oběd, asi na mě padne spánek. V následujících dnech by mělo jít o aktivní odpočinek, nějaké proklusnutí, lehce zaposilovat. Všechno už zase směřuju k víkendu.

Takže plánujete i sprinty v Novém Městě, jediný Světový pohár u nás?
Jsme s trenérem domluvení, že pojedu závodit. Určitě v tým sprintu a individuální sprint teprve uvidím. Ale na Vysočinu se stoprocentně chystám.

A pak? Konec závodů a začátek tréninků směrem k olympiádě v Soči?
Přesně tak, další závody už vynecháváme, protože na závěrečnou přípravu odjíždíme v polovině ledna. Proto přeskočíme starty v Polsku a potom i Toblach, poslední závod před olympiádou. Nové Město teď bude závěrečný test, po kterém přijde delší závodní pauza. I proto jsem radši, že jsem absolvoval celou Tour, že mám tolik závodních dnů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze