Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hradilek teď vstává jako dědek. Zdraví je víc, přerušuju sezonu, oznámil

Kajakář Vavřinec Hradilek | foto: Jan Homolka

2 2014
Vídeň (Od našeho zpravodaje) - Když fouklo, zakrýval si zátylek svetrem. Kolem krku měl navíc šátek a když koukal na světelnou obrazovku nad cílem, zvedal hlavu jen opatrně. Kajakář Vavřinec Hradilek má potíže s vyhřezlou ploténku na krční páteři a jeho pohyby připomínají scénu z filmu Vesničko má středisková: "A celej se otočit můžeš?" Jenže mistru světa do smíchu není. "Přerušuju sezonu," oznámil.

Ve Vídni na mistrovství Evropy ve vodním slalomu absolvoval Hradilek i se zablokovaným krkem pět jízd. Dvě kvalifikační, jednu semifinálovou, ve finále kategorie K1 dojel devátý a radoval se: "Jsem dost spokojený. Když to ale vidím, tak mě možná mrzí, že jsem nevydržel s nervama. Na vítězství by to neklaplo, ale být do trojky by bylo parádní."

Celé pódium by pak mohli obsadit čeští závodníci. Takhle na něm stáli "jen" zlatý Jiří Prskavec a druhý Vít Přindiš. A právě tahle trojka se pustila ještě do závodu hlídek a jen těsně jí utekla bronzová medaile. "Vypadá to, že jsem se moc nezničil, není to horší než když jsem sem přijel," oddechl si pak Hradilek.

Jak vás bolavý krk omezuje?
Je to složité a nechci to moc rozebírat. Ale pravá ruka mi moc nefunguje a celý pohyb krku a páteře není úplně ideální.

Nebyl risk přijet závodit v takovém stavu? Nelitujete?
Teď určitě nelituju. Byla z toho desítka a ta je skvělá. Přijel jsem sem s tím, že to bude zatím poslední závod sezony, kterou teď přerušuju. Mám sice naplánováno soustředění před mistrovstvím světa v Americe, ale to je na programu už za pět týdnů a odhaduje se, že se zraněním bych právě tak dlouho volno potřeboval.

To znamená, že vynecháte i Světový pohár v Praze, že?
To je mi líto, ale vyhrál jsem tam třikrát a vloni jsem tam měl neskutečný zážitek, zlato z mistrovství světa. Mrzí mě to, ale důležitější je být zdravý, v sedmadvaceti prostě nechci vstávat jak šedesátiletý dědek.

A zářijové mistrovství světa?
Nominaci mám jistou a tady jsem dokázal, že pochyby o mé výkonnosti nikdo mít nemusí. Zkusím se na mistrovství připravit, ale pouze tehdy, když budu vědět, že se na něj budu moct stoprocentně připravit.

Jaký je léčebný plán?
Už jsem domluvený s Pavlem Kolářem, že si na mě vyhradí čas a bude se mi věnovat. Nedovedu přesně říct, jak bude léčba vypadat, ale to radikálnější řešení, o kterém jsme mluvili, bychom nechali až na dobu, kdyby to fakt nešlo jinak. Teď plánujeme obstřiky, infuze a snad se to zklidní.

Tím radikálním řešením je operace?
Už se zmiňovala, ale myslím a doufám, že k ní nedojde.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze