Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zvláštní pokuta? Marťan, líčí pokladník plzeňských házenkářů Šindelář

Jakub Šindelář z Plzně při střelbě. Za ním je Jan Landa z Lovosic. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

21 2016
V listopadu mu bude 30 let. A poté, co gólman Radek Motlík zamířil na Slovensko a křídelník Jakub Škvařil ukončil kariéru, zařadil se pivot Jakub Šindelář už napevno mezi „mazáky“ házenkářů Talentu M. A. T. Plzeň. Společně s hrajícím asistentem Janem Štochlem, jenž se v 41 letech vrátil z Německa, a srbskou spojkou Milanem Ivančevem, který je jen o půl roku starší než Šindelář.

„Tréninky jsou náročné, ale to jsme čekali. Je to fyzická příprava, která bolí a to je dobře,“ usmíval se Jakub Šindelář při rozhovoru mezi dvěma tréninkovými fázemi v penzionu Golm, kde má český mistr zázemí na soustředění v Rakousku.

Udržoval jste si kondici i v době volna?
Vůbec ne. K tomu se nikdy nedostanu. Spoléhám na to, že to tady všechno doženu.

Co z té letní dřiny nesnášíte?
Mně celkově vadí běhání, ale s tím prostě nic nenadělám. Vím, že se tomu nedá vyhnout.

Loni vás prakticky celou sezonu provázely potíže s achilovkou. Jak jste na tom teď po zdravotní stránce?
Řekl bych, že je to relativně v pohodě. Cítím ji, ale je to podstatně lepší než minulý rok.

Změny u házenkářů Plzně

Odchody
Radek Motlík (Pov. Bystrica, Svk.), Petr Linhart (Toulouse, Fr.), Jakub Škvařil (konec kariéry), Jakub Strýc (Hildesheim, Něm.), David Bičiště (Lovosice)

Příchody
Jan Štochl (brankář, Erlangen, Něm.), Jakub Šíra (pivot, Zubří), Mihajlo Mitič (pravá spojka, Radnički Niš, Srb.), Luka Stojanovič (spojka, Leskovac, Srb.)

Takže můžete jít do všeho naplno? S jakými pocity jde vůbec člověk ve třiceti letech do nepříliš oblíbené letní přípravy?
My jsme se sem do Rakouska těšili všichni, i já. Jednak už to chceme mít za sebou, a pak jsme z loňska věděli, že nás tady čeká nádherné prostředí a perfektní servis. V tom se pak i ta dřina snáší lépe.

Navíc se tady utuží parta, která je základem úspěchu?
Přesně. To je prvotní. Když to klape v šatně, jde všechno snáz. Zatím je v tomhle směru pohoda, i noví kluci zapadnou rychle.

Ještě bude ale třeba zapojit nováčky ze Srbska - spojky Mihajlo Mitiče a Luka Stojanoviče, kteří se k týmu připojí až později.
Možná chvilku potrvá, než se zapracují do mančaftu, než si všechno sedne. Malinko na škodu bude, že přijdou později, ale snad to zvládneme bez problémů.

Vy máte na starosti i klubovou kasu. Už jste jako pokladník začal s výběry pokut?
Jasně, jedeme od první minuty nové sezony. Nově příchozí nestihli sraz, takže už přispěli nejen zápisným. Vybírám, co to jde. Zvláštní pokuta je „Marťan“. To je situace, když někdo udělá hroznou blbost a zbytek mančaftu to odsouhlasí. Na to se dá vlastně napasovat leccos. Ty se píšou pořád. (směje se)

Kdo přispívá nejvíc?
Dosud byl největší hříšník jednoznačně Motlas (Radek Motlík). Teď by ho mohl nahradit Škvára (Milan Škvařil). No a poměrně často přispívám i já...

Kromě Radka Motlíka, dlouholeté opory v brance, půjdete do sezony i bez levoruké spojky Petra Linharta, skončil Jakub Škvařil. Povede se je nahradit?
To se teď těžko říká. Uvidíme až po pár přípravných zápasech. Po návratu z Rakouska máme ještě dva týdny tréninky v hale, pak začnou. Ten první 5. srpna v Plzni s Aue.

Na soustředění jste se dozvěděli jméno soupeře v Poháru EHF. Co říkáte na dánský Kolding?
Zatím jsme si zjistili jejich soupisku. Víc uvidíme, až se podíváme na nějaký jejich zápas na videu. Ale dánská liga je hodně kvalitní, o tom jsme se přesvědčili loni, když jsme vypadli se Silkeborgem.

Jak se vám teď jeví plán vedení klubu postoupit do základní skupiny Poháru EHF?
Bude to hodně těžké, mohli jsme každopádně dostat lehčího soupeře. Ale jak už jsem říkal, zatím nemám představu, jak hrajou.

A v extralize? Můžete mít vůbec jiný cíl než obhajobu titulu?
To je jasné. Úspěch se nikdy nepřejí. Je nám jasné, že to bude těžší a těžší. Všechny mančafty se na mistra připravují důkladněji. Budou nás chtít sesadit z trůnu.

Sledujete dění u konkurence?
Tohle já nikdy neřešil. Prostě přijdu na zápas a hraju. Neřeším, proti komu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze