Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

To je debut. Maminka se nechtěla dívat, když 17letá Češka jela pro finále

Michaela Lucie Hanzlíková na mistrovství Evropy v krasobruslení. | foto: ČTK

25 2017
Ještě před dvěma měsíci jí připadala neskutečná už jen myšlenka, že by mohla startovat v Ostravě na mistrovství Evropy. A teď je tady, celá hala jí tleská, vylepšuje si v krátkém programu osobní rekord o dva body - a se ziskem 52,39 postupuje do finálových volných jízd. Takový debut je pro sedmnáctiletou karlovarskou krasobruslařku Michaelu Lucii Hanzlíkovou jako sen.

„Moc dobrý pocit z toho všeho mám,“ vykládá v útrobách ostravské haly a celá září. V krátkém programu obsazuje patnáctou příčku a naprosto bezpečně tak postupuje do finále pro 24 nejlepších.

Po vydařené úvodní kombinaci trojitého salchowa a trojitého toeloopu jste se při jízdě usmála. V tu chvíli z vás spadlo největší napětí?
Asi i trošku jo. Byla jsem koncentrovaná už před jízdou, celou jsem ji odjela na takové jedné vlně. Ale po té kombinaci přišla velká radost, že to tam je.

Trenérka Škorníčková vás určitě pochválila, že?
Jasně. Pochválila. Je to naše společná práce. A teď jsme si mohly říci: Jo! Když jsme viděly body a postup do finále, bylo to prostě krásné. Udělala jsem sice chybičku při výjezdu z rittbergeru, ale celkově jsem moc spokojená.

Kdyby vám to někdo před dvěma měsíci řekl....
...tehdy mi jako sen připadalo, že bych měla vyhrát republiku a dostat se až na Evropu. Takže tehdy bych se tomu asi zasmála. A teď je to realita. Je to úžasné.

Připadáte si tak trochu v jiném světě?
Já se hlavně na ledě cítím líp než na suchu, řekla bych.

Před šampionátem jste se těšila, že poprvé uvidíte naživo Carolinu Kostnerovou. Už jste se potkaly?
Ano, na tréninku i v rozcvičovně. Jen její jízdu jsem neviděla, to už jsem se soustředila na sebe. Ale co jsem slyšela, tak zajela dobře.

Jaké je závodit na stejný soutěži jako ona? Bude jí třicet, na mistrovství Evropy debutovala před čtrnácti lety.
To jsem si ani moc neuvědomovala. Ale když to takhle slyším, zní to fakt zvláštně. Carolina je super. Pozdravily jsme se, pogratulovaly, ale jinak jsme ještě spolu nemluvily. Znám spíš ty mladší holky, s těma se hodně bavíme.

Co chystáte ve volné jízdě?
Pojedu takovou náplň, jakou jsem měla už na závodech v Toruni a Dortmundu, moc jsme toho neměnili. Takže tam bude i kombinace dvojitého axelu s trojitým toeloopem.

Budete klidnější, když už máte postupem do finále splněno?
Já byla teoreticky klidná už dneska.

Co znamená být teoreticky klidná?
Když jste nervózní jen trochu, udržíte se v mezích a zvládnete to.

Jak to dnes zvládala vaše maminka, které se od samých nervů nechtěla na vaši jízdu radši ani dívat?
Volala jsem jí, když jsem šla po dnešním tréninku na hotel. Říkala mi: Tak já si počkám, až vjedeš na led a pak někam hodně rychle odejdu. Myslím, že určitě byla mimo halu. Prostě to nervově neustává. A moje babi je doma a chodí při mé jízdě po chodbě. Nezvládají to ani jedna.

Finálové volné jízdy žen jsou v Ostravě vyprodané. Což bude zase nová zkušenost, že?
Mně už teď připadalo, že diváci byli přímo neskuteční, jak fandili. Tak aby v pátek nespadla hala. Jsme strašně ráda, že mě tady lidé podporují, strašně jim děkuju.

Dáte si před volnou jízdou i nějaký nový výsledkový cíl?
Ne ne, žádný cíl. Jen bych chtěla zase zajet dobře.

A co březnové mistrovství světa? Je vašim umístěním na Evropě nějak podmíněna i nominace na svět?
Nikdo mi nic neříkal, tak nevím. Bodový limit na svět jsem splnila až při závodech v Toruni, ale zatím nemám potvrzeno, že bych tam měla jet. O tom bych teď nemluvila, to je zase ještě jiná liga.

Autor:


Nejčtenější

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.czmobilní verze