Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čtvrté vítězství? O to si musí Orphee říct sama, ví vítěz Faltejsek

Jan Faltejsek a Orphee des Blins mají třetí společný triumf ve Velké pardubické. | foto:  Dan Materna, MAFRA

13 2014
Bičík v ruce Jana Faltejska se zarýval do slabin hnědky Orphee des Blins, už už cítili dech dotírajícího Al Jaze. Zkušenosti a zbytky sil znamenaly, že vítězové posledních dvou ročníků dojeli i pro třetí prvenství ve Velké pardubické. "Super, jedině super," hodnotil pak Faltejsek.

Ale úvod nevypadal tak suverénně jako předchozí dva roky, že?
Byla chladnější. Nejela jako loni, kdy to drapla a pádila. I když jsem to po ní chtěl.

Zatrnulo vám na Velkém Taxisu?
Neměli jsme takovou rychlost, byli jsme příliš blízko, ale ona ví, co dělá, má to v sobě, zautomatizované. Ví, že je tam něco, na co si musí dát pozor. Když jsme měli tu díru za sebou, bylo to hraní si s tempem, ve kterém jsem se jí snažil vyhovět.

Jaké nebezpečí představovali volní koně?
Nebylo to příjemné, ale neudělali nic až tak tragického. Orphee, i když se tam motají, tak ji to nerozhodí. Kam ji nasměruju, tam jede. A když má pole silného vůdce, je to i pro ně snazší.

V cílové rovině to byly nervy?
Nervy úplně ne, ale příjemné to nebylo. Když na mě Al Jaz šel, snažil jsem se dostat ze sebe to nejlepší. Je lepší, když vyhráváme zadrženě a můžu mávat tribunám, ale i tohle vítězství se počítá. A potom už se nikdo nebude ptát, jak to bylo.

Budete tu spolu za rok i pro čtvrté vítězství?
Ukáže čas, musí si o to říct sama. Hned po dostihu jsem trenérovi říkal, že by bylo dobré dát jí odpočinek, ale on že to mám nechat být. Greg je absolutní profesionál a sám pozná, jestli to má cenu, nebo půjde do důchodu.

Uměl byste jet v Pardubicích i na jiném koni?
Určitě uměl, ale zatím tato otázka není na pořadu dne. Kdyby Orphee dál běhala, rád majiteli vyhovím, i kdyby neměla být v tak top formě. Hledání koně na Velkou je totiž těžké a já měl kliku, že jsem na takového narazil.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze