Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Triumfující Contador: Froome je měřítkem všech věcí. A já ho porazil!

14 2014
Puerto de Ancares (Od našeho zpravodaje) - Ani nevypadal kdovíjak unaven. Na vrcholu Puerto de Ancares, v zapomenutém kraji na pomezí Galicie a Leónu, se v cíli poslední z horských etap Alberto Contador usmíval a přijímal jednu gratulaci za druhou. Den před koncem Vuelty věděl: Je to moje!

S převahou 1:19 minuty na Chrise Frooma vstupoval do předposlední etapy a 1:37 měl k dobru po jejím konci. Etapovým prvenstvím Alberto Contador jen potvrdil: Já jsem tu letos tím nejlepším. Desetikilometrová závěrečná časovka v Santiagu de Compostela by se nyní, na konci pouti, měla proměnit v okázalou korunovační jízdu muže, kterého před jednou z nejslavnějších katedrál světa dekorují už potřetí králem španělské Grand Tour.  

Vuelta je prakticky rozhodnuta. Už si to dovolíte říci?
Ještě je stále před námi nedělní časovka. Ale pokud se podíváme na časové odstupy a vyloučíme nějaký zcela nečekaný a fatální problém v časovce, tak ano, tahle Vuelta je vyhraná. Věřím, že si časovku užiju.

S jakou taktikou jste vstupoval do etapy na Ancares?
Byla jednoduchá: následovat Froomovo kolo, dokud na to budu mít nohy. Časový rozdíl v celkovém pořadí byl výhodou na mé straně, takže jsem nemusel nic složitého vymýšlet.

Fotogalerie

Hodně vám to Froome znesnadnil?
To ano. Byl dnes schopný neustále měnit rytmus. Musel jsem na to reagovat, což nebylo jednoduché.

Pak jste si řekl, že stále máte dost sil, abyste mu ukázal záda?
Cítil jsem se silný. Tak jsem si jel pro etapové vítězství. Vyhrál jsem tu dvě nejtěžší etapy celého ročníku. Nemohu si přát víc.

Je to vaše nejcennější vítězství na Vueltě?
Nejpamátnějším pro mě zůstane vítězství v etapě na Fuente Dé v roce 2012, kdy jsem zvrátil průběh závodu. Ale co se týče kvality soupeřů, toto je má nejlepší Vuelta.

Bylo pro vás speciální motivací porazit tu v přímém souboji právě Chrise Frooma?
Jistě. Vždycky chcete porážet ty nejlepší na světě a vítězit, když okolnosti jsou nejtěžší. A Froome je ve světě cyklistiky měřítkem všech věcí. Jet proti němu a pokoušet se porazit ho, to vám dodává extra motivaci. A já ho porazil!

I do příští sezony?
Jakmile příští sezona začne, začneme my všichni zase od nuly.

Jak složité pro vás bylo přijmout po odstoupení z Tour novou výzvu?
Tak jsem to nebral. Jistě, Tour byla frustrace. Ale celá tahle sezona byla pro mě výzvou. Když pominu závody, ve kterých jsem upadl, ve všech dalších jsem dojel první nebo druhý. Což je skvělá bilance. Loni se zdálo, že má nejlepší léta jsou pryč. Věděl jsem, že kvůli mnoha okolnostem jsem se tehdy nedokázal dostat na úroveň, jakou bych si představoval. Ale to jen navýšilo moji motivaci. Nikdy předtím jsem nepracoval tak tvrdě jako letos.

V průběhu tohoto týdne jste se vzdal účasti na mistrovství světa. Přesto se vaše jméno nyní objevilo v širší nominaci španělského týmu. Změnil jste tedy názor?
Ne, ne, ne, nezměnil. Jednou jsem takové rozhodnutí udělal a nebudu ho měnit. Řekl jsem to i koučovi národního týmu. A i když mě nyní zařadil do širšího výběru, nic to na věci nemění. Jiní jezdci se postaví na start a předvedou dobrý závod. Španělský tým bude i beze mě patřit k největším favoritům.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze