Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo vyhrává letos, nevyhraje příště, vzhlíží čtyřkajak k odvetě v Riu

23 2015
Milán (Od našeho zpravodaje) - Chvílemi se smáli, jindy ale zvážněli a říkali: Nebylo to stoprocentní. Na výsledek čtyřkajaku na mistrovství světa v Miláně se dá dívat ze dvou úhlů. Buď jako na medailový úspěch, úspěšnou kvalifikaci na olympiádu a návrat na pódium po nevydařených Evropských hrách. Nebo jako na mírné zklamání od lodi, která byla zvyklá sbírat jenom zlata.

Od mistrovství světa 2013 do červnových Evropských her drželi neporazitelnost, až na kanále v Mingačeviru našli přemožitele, dokonce zůstali mimo stupně vítězů: byli čtvrtí.

A tak se v Miláně mohli radovat. Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba jsou zpět na medailových pozicích. Vyjeli bronz, porazily je jen posádky Maďarska a Slovenska.

„Nechci říct, že jsem zklamaný, protože medaile z mistrovství světa je velmi cenná,“ říkal Štěrba.

Ale...
Štěrba: 
Z mého pocitu to nebyl úplně stoprocentní závod. Asi nás to trošku bude mrzet, že jsme dvěma lodím vpředu nebyli blíže. Maďaři v sezoně ukázali, že mají velkou formu. A Slováci postavili velmi silný čtyřkajak a jeli v určité euforii, že se po delší době vrátili ke čtyřáku. Byli fantastičtí. Máme vyjetou olympiádu, což je důležité. Převažuje spokojenost. Pokukovali jsme po titulu. Jako obhájci jsme k tomu směřovali. Malinko to mrzí. Bronzová medaile je ale super. Devadesátiprocentní spokojenost.

Český čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba...

Chtěl jste víc?
Štěrba: Já asi jo, ale až si to srovnám, tak budu spokojený.

Co chybělo?
Štěrba: Nechci hodnotit v emocích, ale shodli jsme se, že jsme si finiš nerozvrhli úplně tak, jak to máme natrénované. Tam mohla být rezerva. Ale lodě před námi jeli skvělý závod. My jsme chybu v trati neudělali. Oni měli více štěstí a síly.

Nervy roli nehrály? Šlo o jedinou možnost si vyjet olympiádu v Riu.
Štěrba: Myslím, že to bylo standardní. Když se podívám před sebe a tam je obrovský mistr světa, pak Havel a Trefil, to mi dodá sebejistotu a nervy jdou stranou. Soustředím se jen na výkon.

Těší vás, že jste se po Evropských hrách zase dostali do nejvyšší špičky?
Trefil: Myslím, že jsme v nejvyšší špičce byli nakonec i v tom Baku. Ale jeli jsme diametrálně jinak než v Baku, zase jsme se vrátili k tomu, jak to jezdíme. Jen Slováci byli dneska lepší, Maďaři taky. S těmi to bylo sice natěsno, kdyby nám finiš sednul, jak jsme jezdili v tréninku, tak bychom s nima dojeli rozhodně těsněji, ale to už je teď minulost. Vyjeli jsme olympiádu s medailí, co víc si přát.

Co zlepšit pro příští sezonu?
Trefil: Vždycky se dá dělat něco víc. Ale teď hned po závodě nemá ani smysl nad tím přemýšlet. Budeme mít volno po sezoně, rozleží se to a do nové sezony začneme zase znova a uvidíme. Myslím, že je tam co zlepšit, ale pořád je super, že se čtyři roky pohybujeme na medailových pozicích nebo o ně bojujeme.

Může to z vás před hrami v Riu sejmout tlak?
Trefil: Za sebe musím říct, že je to trošku odlehčující, vítěznou šňůru jsme měli docela dlouhou, až nezvykle. A i když jsem si to nepřipouštěl, tak vždycky, když jsem šel do závodu, tak to tam viselo, aby šňůra byla ještě o jeden závod delší. Teď máme zase medaili, zkusili jsme si všechny možné pozice, co jsou. Jsou to dobré zkušenosti. A myslím, že to je, že kdo vyhrává letos, nevyhrává příští rok.

Český čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba...

Danieli, vy jste s Josefem Dostálem po závodě vyzkoušeli vodu na kanále...
Havel: Pepa stál na kraji, lehce jsem do něho strčil, myslel jsem, že to se svými kily udrží. Ale nějak tam asi po půl minutě zavrávoral a spadl tam, tak mi to tady oplatil. Naštěstí mi tam pak dokázal vylovit brýle, který se mi tam utopily, takže dobrý.

Josefe, po sobotním stříbru máte další medaili. Spokojenost?
Dostál: Chtěl jsem urvat zlato. Touha tam byla. Nicméně Slováci byli lepší. Jel jsem vyrovnaný závod, nebyl jsem tak nervózní jako včera. Každopádně jet z mistrovství světa, které je zároveň olympijskou kvalifikací, s dvěma medailemi je obrovský úspěch.

Viděl jste tam chyby?
Dostál: Myslím si, že závod nám úplně ideálně nesednul, asi jsme jeli i lepší. Ale i horší. Žádnou tragédii bych z toho nedělal. Máme prostor, kam se zlepšovat. Jestli budeme chtít vyhrát na olympiádě, tak asi budeme trochu dravější, než když jsme tady obhajovali. Asi na nás nebude vyvíjen takový tlak.Najdete na iDNES.czmobilní verze