Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Triumf a žlutý dres. Celý můj rok je jen o první etapě, řekl Cavendish

Britský cyklista Mark Cavendish | foto: AP

3 2014
Leeds (Od našeho zpravodaje) - Vedle něj seděl Němec Martin, trojnásobný mistr světa v časovce, opodál Ital Petacchi, vítěz 6 etap Tour de France a 22 na Giru. Přesto se všechny dotazy na tiskové konferenci před startem Tour v Leedsu sypaly jen na Marka Cavendishe, britskou cyklistickou superstar, která má po první etapě navléct žlutý dres. I Polák Kwiatkowski, který by mohl myslet na TOP10 v konečném pořadí, pokorně pronesl: "Na této Tour jsem pro Marka."

Kolik ze svých 25 vítězství na Tour byste vyměnil za toto jediné? Kolik lidí vám bude fandit? Nemáte letos slabší formu než loni? Záplava dotazů se valila na Cavendishe a on, v elegantních brýlích a šedém týmovém triku, mával na svou dcerku Delilah Grace tulící se v náručí mámy Pety.

A co když žlutý dres nezískáte, budete smutný? slyšel 29letý rychlík. "Ne, Tour má 21 dnů, nekončí v Yorkshiru," namítl. "Ale bylo by krásné obléct trikot lídra, zvlášť když první etapa končí ve městě mé matky."

Na začátku sezony jste pronesl: Celý můj rok je o Harrogate. Je cíl první etapy pořád takový magnet?
Ještě nikdy se mi nepovedlo mít žlutý trikot, jenže garantováno nemám nic. Bude tu na startu skoro 200 cyklistů a každý z nich chce vyhrát. Hromadné dojezdy na Tour jsou vždycky nervózní. Samozřejmě bych chtěl vítězit co nejčastěji, ale je to Tour, každý přijel tu v největší možné formě, protože i jen jedno vítězství tady vám může pojistit celý rok.

Bude tu letos nejsilnější spurterské pole, jaké jste kdy na Tour zažil?
Je to sbírka úžasných sprinterů. Ale to stejné je ve skupině mužů na celkové, mezi časovkáři. Tour je ten největší závod na světě. Navíc cyklistika se stává čím dál globálnějším sportem a každý úspěch je potřeba ocenit. Bude to velká bitva a diváci se mají na co těšit.

Na start jich prý dorazí na 3 miliony. Těšíte se?
Je to fenomenální, nikdy jsem nic takového neviděl. Kluci, kteří jeli Tour v roce 2007 v Londýně, o ní dodnes mluví. A já myslím, že letos to bude ještě silnější.

Co vaše forma?
Cítím se v super kondici, sice nemám úplně křídla, ale náš tým už má kolem padesátky vítězství, takže sezonu musíme považovat za úspěšnou. Snad jsme tady všichni ve špičkové formě, abychom zajeli co nejlepší Tour. Omega tu loni vyhrála čtyři etapy, letos chceme být úspěšní úplně stejně.

Jak jste tým skládali? S heslem: Vše pro Marka?
Tým je neuvěřitelně silný a výběr byl náročný. Měli jsme k dispozici dvacet kluků, kteří by na Tour jeli fantasticky, ale museli jsme zvolit devítku nejlepších. Je to hodně vyrovnaná sestava nejen pro sprinty, ale i pro celkové hodnocení, taky pro časovky, vždyť je tu mistr světa Tony Martin. V týmu je výborná nálada a těšíme se na všechny etapy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze