Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Březinová sní o evropské desítce: V devatenácti si tu připadám až stará

Eliška Březinová na archivním snímku | foto: AP

27 2016
Bratislava (Od našeho zpravodaje) - Tolik českých vlajek ji vítalo v hledišti, vždyť třeba z Brna je to do Bratislavy jen hodina a kousek. „Cítila jsem se tu jako doma,“ říkala krasobruslařka Eliška Březinová. Škoda, že její skoky doprovázely chybičky. Po krátkém programu je na mistrovství Evropy v Bratislavě sedmnáctá.

Od 15. místa, které bylo zatím na evropském mistrovství jejím životním maximem, dělí nyní sestru krasobruslaře Michala Březiny dvě příčky. Do vysněné první desítky, která by na příštím šampionátu v Ostravě zaručila start dvěma Češkám, má mnohem dál. Přesněji sedm bodů.

„Bylo to fajn, publikum mi hodně pomohlo. Jen ty skoky mi dneska úplně nevyšly,“ říkala poté, co získala 48,21 bodů.

Co se při nich dělo?
Asi jsem byla trošku nervózní. To se mi už dlouho nestalo, abych po každém udělala nějakou chybičku. Trojitého flipa do kombinace jsem ale jela v závodě v krátkém programu poprvé v životě (a byl s přepadem). Nejvíc mě mrzí kombinace po trojitém lutzu, u které ani nevím, co jsem potom u toho toeloopa dělala, to bylo pro mě něco strašného. Celkově jsem ale i tak s jízdou spokojená.

Stálo za to měnit kombinaci? Původně jste jezdila v úvodu krátkého programu dva trojité toeloopy.
Stálo. Snažili jsme se program udělat s flipem těžší, proto jsme tak rozhodli.

Zisk 48 bodů je tři body za vašim maximem z této sezony. Je to pro vás dost?
Je to docela dost, protože při mém maximu 51 bodů jsem zajela čistou jízdu. Tady jsem vůbec poprvé dostala u kroků úroveň čtyři (nejvyšší možná), což mě těší. Body jsou spravedlivě rozhodnuté.

Po krátkém programu vládnou na ME Rusky

Krátký program krasobruslařek ovládly na evropském šampionátu v Bratislavě tři Rusky. Vede šestnáctiletá favoritka Jevgenija Medveděvová, vítězka prosincového finále Grand Prix. Za ní se na dalších medailových příčkách usadily její krajanky Jelena Radionovová a Anna Pogorilá. Jediná Češka Eliška Březinová je sedmnáctá.

Anna Pogorilá v krátkém programu na mistrovství Evropy krasobruslaní v...
Jevgenija Medveděvová v krátkém programu na mistrovství Evropy krasobruslaní v...
Jevgenija Medveděvová v krátkém programu na mistrovství Evropy krasobruslaní v...
Jelena Radionovová v krátkém programu na mistrovství Evropy krasobruslaní v...

Výsledky soutěže žen - krátký program: 1. Medveděvová 72,55, 2. Radionovová 70,96, 3. Pogorilá (všechny Rus.) 63,81, 4. Rodeghierová (It.) 61,01, 5. Kučvalská (Lot.) 58,99, 6. J. Helgessonová (Švéd.) 58,13, ...17. Březinová (ČR) 48,21.

Kolik příbuzných, přátel a známých tu vlastně máte? O kolika víte?
Spousta je jich tu z mého klubu, ale i z Brna a okolí. Přijelo jich vážně dost.

Autobus by zaplnili?
Já bych řekla, že i tři autobusy.

K ledu vás doprovázel bratr Michal. Přišel, přestože večer sám závodí a patří mezi kandidáty medailí.
Já se ho ani neptala, jestli přijde. Ale on vždycky chodí, navíc má tady ve vedlejší hale za hodinu sám trénink. Každopádně když je se mnou u ledu, uklidňuje mě to a dodává mi tím sebevědomí.

Co vám před jízdou říkal?
Brácha toho nikdy moc neřekne. Povídá jen: Užij si to, nepřemýšlej nad tím a prostě to zajeď.

A užila jste si to a nepřemýšlela nad tím?
Snažila jsem se užívat si to. A přemýšlela jsem o jízdě až po tom flipu, protože jsem věděla, že když se mi po něm nepovedla kombinace, musím ji udělat až po lutzu.

Na hudbě jste se letos spolupodílela. Sedne vám?
Jo jo, já mám hrozně ráda tango.

Stále jezdíte trénovat za bratrem i do Oberstdorfu?
Byla jsem tam jen v létě a jinak už nikde. Letos v květnu maturuju, nějak nebyl čas. Bude to letos docela honička.

Nominaci na březnové mistrovství světa byste měla mít jistou, nebo je podmíněná umístěním z Evropy?
Co já vím, má platit podle mistrovství republiky. Kdo republiku vyhrál, jede Evropu i svět. Podmínku mi nikdo žádnou nedával, i když samozřejmě vím, že by po mně tady chtěli co nejlepší umístění. Ideální by bylo do desítky, aby pak příští rok v Ostravě mohly startovat dvě české ženy.

Po krátkém programu jste sedmnáctá a od první desítky vás dělí sedm bodů, což není nepřekonatelná propast. Nakolik je podle vás posun do ní reálný?
Uvidíme. Moc taktizovat se každopádně nedá.

Opět přibyla mezi dospělou elitou řada mladých, šestnácti- či sedmnáctiletých krasobruslařek. Vám je nyní devatenáct. Jak si mezi tím přívalem nových bruslařek připadáte?
Abych pravdu řekla, trošku už se cítím blbě, pomalu až stará. Každý rok je těch mladších víc. Takže je trochu depresivní, když pak přijedou zase nové mladé Rusky a všechno odskáčou. Ale snažím se to neřešit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze