Březina na světovém šampionátu: Po Evropě jsem zapracoval na své hlavě

DEVÁTÝ NA SVĚTĚ. Michal Březina při volné jízdě v Bostonu. | foto: Reuters

4 2016
Už nesnil o třech čtverných skocích ve své jízdě jako v úvodu sezony. Krasobruslař Michal Březina se stal realistou, ubral čtverných pokusů, a výsledkem byla na mistrovství světa v Bostonu volná jízda, kterou se vrátil do světové Top 10.

Po trápení na evropském šampionátu v Bratislavě jste se opět odrazil vzhůru. Z Bostonu tedy odletíte spokojený?
Trošku jsme ubrali na náročnosti jízdy, protože po mistrovství Evropy (ve volné jízdě se tehdy propadl ze 3. na 10. místo - pozn. red.) ani nešlo očekávat, že budu schopný zajet tu jízdu tak, jak byla původně složená. Sám jsem si řekl, že pokud bych měl jet stejně jako na Evropě i při mistrovství světa, nebylo by to vůbec dobré. Ale s tím, co jsem v Bostonu předvedl, jsem spokojený. Přesvědčil jsem sám sebe, že co umím v tréninku, i v závodě ukážu. Závěr sezony se mi povedl.

Na rozdíl od Bratislavy, kde vás úvodní nezdar ve volné jízdě psychicky rozložil, jste se tentokrát i po nezdařeném čtverném salchowu dokázal rvát do poslední chvíle. To je i pro vaši hlavu důležité zjištění?
V Bratislavě se to na mě svalilo všechno najednou. Ale nad tím už moc nepřemýšlím. V Bostonu jsem věděl, co umím zajet, a prostě jsem to tu zajel. Byla tam chybička u čtveráku, ale to umístění už v podstatě ani lepší být nemohlo. I kdybych ten čtverák dal čistě, stejně bych asi díru deseti bodů na ještě lepší místa nedotáhl. Já jsem spokojený.

Kdy padlo rozhodnutí, že v programu volné jízdy nebudou v Bostonu ani před sezonou plánované tři čtverné skoky, ani dva, ale pouze jeden?
Už po mistrovství Evropy jsem věděl, že něco musím změnit a hlavně, že ty tři čtveráky ve volné jízdě neskočím. Neudělal jsem je za celou sezonu ani jednou. Tak jsem se musel vrátit zpět k tomu, co mi vyhovovalo a co jsem byl na všech závodech schopný zajet. A to se docela povedlo. Pád při čtveráku mě sice trošku mrzí, ale ono bude chvilku trvat, než se mi čtverák zase ustálí. Od Evropy se až tak moc spravit nedal. Zvolili jsme na něj jiný nájezd a abych si na něj v závodech zvykl, potřebuji trochu víc času.

Ustálit čtverný salchow bude vašim hlavním úkolem do příští sezony? Abyste pak mohl pomýšlet ještě výš?
Určitě. Ale věcí, na které chci především zapracovat a na které jsem už před mistrovstvím světa pracoval, je má hlava. Po Evropě jsme našli jednu perfektní pani, která mi pomáhá s mentálním tréninkem.

Psycholožku?
Ani ne. Je spíše mentálním trenérem. Pracuje se mnou jinak než normální psychologové a hodně mi pomohla. Největší dík za tohle mistrovství patří jí. Vjel jsem v Bostonu na led a věděl jsem, že i když třeba při čtveráku spadnu, tak tu jízdu zajedu, protože ten zbytek prostě umím.

Byl jste v Bostonu třetím Evropanem, což je dobrá motivace i směrem k příštímu mistrovství Evropy v Ostravě, ne? Opět se mícháte v té evropské medailové hře.
To mě rozhodně těší, že jsem porazil dva kluky, kteří měli při Evropě medaile. Sice se pro změnu dostal dopředu další Rus Koljada, ale když v Ostravě všichni pojedeme, co umíme, bude z toho zajímavý boj.

Jeden muž se ovšem všem dalším vymyká. Jak se vám líbil vítězný výkon Javiera Fernandéze?
Volnou zajel naprosto neuvěřitelně. Ta Javiho jízda se zapíše do historie, protože něco takového zase dlouho neuvidíme. Navíc on zvládl i všechny skoky a prvky tak krásně, že nemá za celou volnou jednu jedinou minusovou položku u rozhodčích. Byla to opravdu historická jízda a já jsem hrozně rád, že jsem tu mohl být a vidět ji naživo. Určitě si ji budu pamatovat až do konce života.

Michal Březina ve volné jízdě na mistrovství Evropy v Bratislavě

Máte nyní v nohách devět závodů za sezonu, nikdo jiný ze špičky jich tolik neabsolvoval. Co si zpětně o této mamutí porci startů myslíte?
No, hodně lidí si myslí, že jsem blázen. Já si to vlastně po mistrovství Evropy myslel taky. Bylo tam spousta stresu a naopak nebylo tolik času na přípravu, když jedete každých 14 dní závod. Teď jsem mezi mistrovstvím Evropy a světa už odjel jen jeden další ve Vídni, kde jsem si otestoval jízdu, kterou jsem pak jel v Bostonu. Od té doby už jsem jen trénoval. Myslím, že se mi to vyplatilo. Bruslení není jenom o ježdění ze závodu na závod. Někdy je také o tom vykašlat se na závody, zavřít se na místě, kde se cítíte dobře, a tam jen projíždět, projíždět a projíždět ty jízdy. A pak jít a předvést je v závodě stejně dobré jako v tréninku.

Změníte teď do příští sezony oba programy, nebo pouze jeden?
Mám naplánovanou novou volnou. A pokud najdu pro krátký program něco lepšího, než je Frank Sinatra, tak možná změním i ten. Ale zatím jsem nic lepšího nenašel, tak nejspíš počkám.

Autor:


Nejčtenější

Bývalý brankář Slovanu: Je absurdní, že vůbec podepisují nové hráče

Brankář Barry Brust se několikrát objevil i v kanadské brance.

Hokejový gólman Barry Brust odchytal v dresu Slovanu dvě sezony, naposledy se do Bratislavy vracel...

Plíšková v Moskvě po debaklu končí, o Turnaj mistryň ale nepřišla

Karolína Plíšková na turnaji ve Wu-chanu.

Soupeřka, která před pár lety patřila mezi světovou elitu, nemilosrdně zastavila cestu Karolíny...Tleská celý Montreal. O něčem takovém se mi nesnilo, říká Plekanec

Tomáš Plekanec a Matthew Peca z Montrealu slaví branku českého útočníka v duelu...

VIDEO Zápas mezi hokejisty Montrealu a Detroitu měl spoustu výrazných hrdinů, o první hvězdě večera ale...

Ukrajina - Česko 1:0, vyrovnaná bitva, ale i konec nadějí na postup výš

Český fotbalista Jakub Jankto se chytá za hlavu po neproměněné šanci v duelu...

Charkov (od našeho zpravodaje) Čeští fotbalisté už v Lize národů nemají šanci na první místo ve skupině. Ukrajině i podruhé...

KOMENTÁŘ: Jak si český fotbal ubližuje. Není mu pomoci

Místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr během valné hromady.

Dobrá zpráva ze Slovenska: česká fotbalová reprezentace zahájila éru s novým trenérem a vyhrála....

Další z rubriky

Ir, který je v Británii legendou. Aspell prožil v Pardubicích černý den

Leighton Aspell na koni Many Clouds, se kterým v roce 2015 vyhrál Velkou...

VIDEO Měl být ozdobou nedělního programu Velké pardubické. Mužem, který dovede koně trenéra Jaroslava...

Jak Faltejsek stíhá legendu. Poučíme se, slibuje Váňa

Jan Faltejsek přijímá gratulace po svém vítězství na Velké pardubické.

Popáté ze posledních sedm let oslavuje žokej Jan Faltejsek triumf ve Velké pardubické. Osamostatnil...

Váňa vs. Faltejsek. Rozdílné příběhy nejúspěšnějších žokejů Velké

Hnědák Tzigane du Berlais s žokejem Janem Faltejskem uhání do cíle 128. ročníku...

Ten starší je fenomén odkojený českými závodišti. Ten mladší se tu stal dostihovou kometou poté, co...Najdete na iDNES.cz