Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Březina: Ve volné mi uletěla koncentrace. Březinová: Asi jsem mentálně silná

Eliška Březinová na mistrovství Evropy. | foto: AP

1 2015
On bojoval o medaili, ale ve volné jízdě si pohoršil o dvě místa a nemá ji. Ona chtěla být po krátkém programu výš, ale ve finálové jízdě si pak polepšila o šest příček. Rozdílné emoce zažili ve Stockholmu na mistrovství Evropy krasobruslařů sourozenci Michal a Eliška Březinovi.

Michal Březina: Vlezlo mi do hlavy, za kolik bodů je stříbro

Michal Březina ve volné jízdě na ME ve Stockholmu.

Michal Březina ve volné jízdě na ME ve Stockholmu.

Se svým otcem doprovodil v sobotu sestru Elišku k ledu. Po její jízdě si pak padli do náručí. Bylo to povedené. „Jó, ségra mi zlepšila náladu,“ říkal Michal Březina. Po vlastním pátečním vystoupení takovou pozitivní „injekci“ potřeboval. Dva pády ve volné jízdě jej srazily z průběžně bronzové pozice na páté místo.

Přitom vaše jízda začala výborně, luxusním trojitým axelem.
Jenže pak jsem až moc přemýšlel. Už když jsem vlezl na led, poslouchal jsem, co ostatní dostali za známky, slyšel jsem je z první ruky. To byla asi má největší chyba. Příliš mi vlezlo do hlavy, za kolik bodů je stříbro. Věděl jsem, že takové body jsem už letos několikrát zajel. A to mě rozhodilo. Přemýšlel jsem potom, co musím a nemusím, místo toho, abych volnou zajel jako v tréninku. To mé přemýšlení byl zabiják.

Ještě po krátkém programu jste mi ale říkal: Odblokuji se od informací o výkonech soupeřů.
Jenže ono to nakonec nešlo. To čekání od konce rozjížďky až k samotné mé jízdě bylo hodně dlouhé. Prostě to nebyl můj den.

Raději byste nastoupil na led dříve než úplně poslední?
To se takhle říci nedá. Na jakékoliv startovní pozici můžete udělat chybu. Ale tentokrát těch chyb bylo příliš. Nejvíc mě mrzí, že nejhorší jízdu za celé své přípravné období zajedu právě tady na Evropě.

Po úvodním zdařilém axelu jste takticky zařadil trojitého toeloopa namísto čtverného. Tak jste se rozhodli až těsně před jízdou?
Ne, to jsme věděli už ráno před volnou, že čtverného toeloopa zkoušet nebudu. Nemělo cenu riskovat. Ještě není tak zažitý a jistý, abych ho v závodě jen zabalil. A tady jsem ho ani tolik nepotřeboval. Čtverného salchowa na rozdíl od toeloopa zabalím skoro při každém závodě, i když si potom při dopadu někdy sednu. Bohužel, tentokrát mi ani ty salchowy vůbec nevyšly.

Hned po odrazu jste u obou věděl, že špatně dopadnou?
Já jsem hlavně hrozně dobře věděl o všem, co se děje kolem mantinelu. Kdyby se mě po jízdě někdo zeptal, kdy a kde se otočila která kamera, tak bych to věděl přesně. Ale zaboha bych si nevzpomenul, co jsem sám dělal na ledu. Úplně mi uletěla koncentrace.

Jde o zkušenost, ze které se poučíte?
Jo, jak se říká, chybama se člověk učí. Kdyby se mi to nestalo tady, ale třeba na mistrovství světa, způsobily by takové chyby ještě větší propad. Já vím, že hodně lidí ode mě očekávalo medaili. A bylo k ní hodně blízko, protože ve druhé známce mě rozhodčí v kraťasu i ve volné jízdě zařadili na druhé místo. Jenže svojí blbostí jsem tu medaili ztratil. Kdybych ukázal dobrou jízdu a skončil pátý, nevadilo by mi to. Jenže takhle je pro mě páté místo neúspěch.

Dokonce i se dvěma pády po čtverných skocích naděje na medaili stále žila, ale to byste musel zvládnout druhého trojitého axela. Což se nestalo.
Jo, počítali jsme to. Chybělo mi k medaili 13 bodů. Za druhého axela jsem dostal jen dva body, přitom obyčejně za něj dostávám 13,5 bodu. Kdybych k tomu přidal normální výjezd u lutza, mohl jsem mít bronz. Ale s tím už nic neudělám.

Jak se vám potom usínalo?
Po jízdě jsem měl ještě docela dlouhé rozhovory s trenérem i s některými rozhodčími. A pak jsem byl mentálně tak vyčerpaný, že jsem lehl do postele a okamžitě usnul.

Sezona nekončí, šanci na reparát vám nabídne březnové mistrovství světa. To je nyní vaše motivace?
Na něj se chci připravit co nejlíp, abych předvedl to, co umím v tréninku. Tady za mnou všichni po závodě chodili a ptali se, co se stalo, proč jsem nezajel aspoň jako v pondělí, kdy jsem si při tréninku zkusil celou volnou vcelku. Tak se jim jí pokusím ukázat na světě.

Příští evropské mistrovství hostí Bratislava, což je skoro doma, a to další Ostrava, což bude úplně doma. Tam by byla evropská medaile ještě emotivnější, nemyslíte?
Určitě. Půjde o dva super šampionáty. Ale jsou ještě daleko.

Stoupat pořadím při nich chce i vaše sestra. Jak nervózní jste byl ve Stockholmu při její volné jízdě?
Po úvodním pádu hodně. Ale potom už byla jen lepší. Spadnout hned při úvodním skoku celé volné a potom ze zbytku jízdy vymlátit čistý program, před tím musím opravdu smeknout. Byl to skvělý Eliščin výkon.

Eliška Březinová: Loni by mi takové body stačily na 10. místo

Česká krasobruslařka Eliška Březinová na světovém šampionátu v Japonsku.

Česká krasobruslařka Eliška Březinová .

Nepotěšilo ji 21. místo v krátkém programu žen. Ve finálové volné jízdě se chtěla zlepšovat, jenže hned při zahajovacím dvojitém axelu upadla. Slabší povahy by takový nezdar položil. Ne tak Elišku Březinovou. Veškeré další skoky už zvládla, přidala zdařilé piruety i obtížné kroky. A odměnou byl pro ni postup na 15. místo.

S čím jste šla do volné jízdy? Plna odhodlání stoupat pořadím?
Rozhodně jsem se cítila na to, že bych mohla být v lepší rozjížďce. Tak mě teď těší, že se mi povedlo obhájit loňské 15. místo. Dokonce jsem chvilku doufala, že by mě dnešní výkon mohl dokonce posunout i k 10. místu. Ale ostatní potom jezdily dobře. Přitom body, které jsem letos dostala, by mi loni na 10. místo stačily. Letos se úroveň hodně posunula nahoru.

Bratr vás chválil, jak jste po prvním pádu zbytek jízdy ustála. Jde o důkaz vaší mentální síly?
Po tom axelu jsem si řekla: Teď jsi spadla při nejlehčím prvku, takhle by to dál nešlo. A pak jsem zbytek programu odskákala čistě. Snad tedy mentálně silná jsem.

Po skončení programu jste se celá rozesmátá plácla do čela. To gesto znamenalo: Uf, zvládla jsem to?
Ne, spíš jsem ho udělala kvůli tomu axelu. Ale radost v tu chvíli určitě převládala.

Bohužel, krasobruslařští rozhodčí jsou stále ovlivněni rozřaděním závodnic do rozjížděk. Fakt, že jste nastupovala hned v té první, vás mohl obrat o nějakých pět bodů ve druhé známce?
Asi kdybych jela ve druhé nebo ve třetí rozjížďce, ta druhá známka by byla o něco vyšší. Takové je už krasobruslení. Pokud bruslíte v první rozjížďce, tak i když zajedete jako Bůh, tolik bodů vám ve druhé známce nedají.

Na čem nejvíc musíte zapracovat, abyste měla příště v boji o evropskou Top 10 ještě větší naději?
Hlavně abych krátký program zajela čistě a bez chyb. A také na vylepšení druhé známky.

Bratr byl po svém pátečním výkonu zklamaný. Jaké to bylo pak? Víc jste utěšovala vy jeho, nebo naopak on uklidňoval vás před volnou jízdou?
Já byla před ní docela klidná. Takže jsem asi spíš já uklidňovala Michala.

Hodně vám pomáhá, když při vašem závodě stojí u ledu?
To ano, je to psychická podpora, vnímám ho tam.

V březnu, na mistrovství světa v Číně bude nyní váš cíl podobný jako loni? Postoupit mezi nejlepších 24 do volných jízd?
Přesně tak.Najdete na iDNES.czmobilní verze