Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Březinova hra o trůny: Neřeším ostatní. Pojedu v pátek sám proti sobě

Michal Březina v krátkém programu na mistrovství Evropy ve Stockholmu. | foto: AP

29 2015
„To se stane, led je kluzkej.“ Tak okomentoval krasobruslař Michal Březina svůj pád po trojitém flipu v závěru krátkého programu na mistrovství Evropy ve Stockholmu. Přesto zároveň platí: ve hře o medaile si před pátečním vyvrcholením soutěže stojí výborně.

Tak dobře, jako ve středu, jste snad krátký program ještě nikdy v životě nerozjel, že?
To asi ještě opravdu ne.

Tolik jste si před ním věřil?
Při rozjížďce jsem si až tak jistý nebyl, za což mohla možná i nervozita. Ale při samotné jízdě to potom bylo uvolněnější a klidné, cítil jsem se dobře.

Za trojitý axel i čtverný salchow jste pak od rozhodčích dostával bonusové body, plus dva i plus tři. Viděno vašima očima byla ty skoky takřka dokonalé?
Na mé poměr určitě. Hlavně ten salchow. Koukal jsem se potom na něj na videu, byl vážně moc hezký.

Také za piruety vás tentokrát chválili.
To je dané i tím, že mám teď dobrou kondičku. Dřív jsem ke konci programu skoro nikdy nemohl. Tady jsem ale skončil a ani jsem nebyl zadýchaný. Což prospělo i piruetám. Když naopak ke konci nemůžete, ani ty piruety se netočí.

Další dobrou zprávou byla vaše druhá známka, ta za předvedení. V ní vám rozhodčí v minulosti sráželi body, tentokrát ji však dostal vyšší pouze vedoucí Španěl Fernandéz.
A konečně jsem se v ní dostal přes 40 bodů. Za to jsem hrozně rád a stejně tak za to, že i s programem s jednou chybou mám celkově přes 80 bodů. Vidím tak, kam až jsem schopný se dostat, když zajedu čistě.

Váš krasobruslařský kolega a motivátor Ondřej Hotárek sliboval už ve středu útok na 90 bodů.
No asi by to šlo. Kdyby se mi povedla ta kombinace s flipem, tak by to nad 90 bodů nejspíš vyšlo. Ale to už se nedá nic dělat.

Co se stalo při tom flipu?
Najel jsem hodně blízko k mantinelu a v podstatě už ve vzduchu jsem ten flip ohnul natolik, že už se nedal udržet. Vůbec jsem nedopadl na brusli, okamžitě jsem chytil botu. Z toho usuzuju, že jsem nejspíš byl hodně našikmo.

Trochu vám ale nahrálo nové pravidlo, podle nějž si i při nesplněné kombinaci započítávají alespoň body za první skok, byť se srážkou za pád.
Nevím přesně, jak to s tím pravidlem je. K prvnímu skoku dopíší COMBO a navzdory pádu vám počítají kombinaci, ale body získáte samozřejmě jen za ten jeden skok.

Řekl byste nyní, že za jasně vedoucím Fernandézem jste nyní tři muži na dvě zbývající medaile?
Asi jo. Nebudu ale přemýšlet o tom, jak musím jet, abych měl medaili. Prostě se budu jen soustředit na to, abych zajel slušný program. To je pro mě nejdůležitější.

Očima seriálu Hra o trůny, na jehož hudbu jste vystupoval, jste v krátkém programu nejprve vytlačoval protivníky z bojiště a pak jste jim dovolil průlom zpět?
Dalo by se to tak říci. Já vůbec nesledoval, jak kdo jel. Startoval jsem poslední, byl jsem zalezlý u šaten a rozhýbával se tam ještě předtím, než jsem šel na led. Neznal jsem ani body ostatních, nezajímalo mě, jak jeli.

Pro volnou jízdu vám znovu vylosovali poslední startovní pozici. Nebude tentokrát čekání na jízdu až moc dlouhé?
Ne že by mi to kdovíjak vadilo. Ale při krátkém programu jde pouze asi o 20 minut čekání. Při volné uplyne od konce rozjižďky do mé jízdy skoro tři čtvrté hodiny, takže se budu muset jít ještě jednou rozcvičit, aby mi neztuhly nohy. Ovšem to by až takový problém být neměl.

Na druhou stranu už budete před svojí jízdou vědět, co předvedli ostatní, a můžete podle toho přizpůsobit svůj program.
Ostatní bude sledovat trenér. Já už neudělám stejnou chybu, jako jsem dělával dřív, kdy jsem se na ně občas díval. Pojedu závod hlavně sám proti sobě.

Ještě předtím se ve čtvrtek představí na stockholmském ledu při krátkém programu vaše sestra Eliška. Jak složitou bude mít roli?
Určitě ví, co má dělat, už je to její několikátá Evropa. Myslím, že nebude mít problém dostat se do finále, zvlášť když zajede tak, jako v předchozím týdnu trénovala v Oberstdorfu. Loni už se ocitla při Evropě na dosah první desítky. Letos se objevily nové, mladé holky a bude to mít o trochu těžší. Ale já jí věřím.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze