Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Verner komentuje, Březina bruslí: Snad mu dám důvod říct něco hezkého

Michal Březina v krátkém programu v závodu krasobruslařské Grand Prix v Moskvě. | foto: AP

28 2015
Poosmé se představí na evropském šampionátu. Jednou už si odtud vezl bronzovou medaili, třikrát skončil čtvrtý. Také letos odletěl 24letý krasobruslař Michal Březina do švédského Stockholmu s myšlenkami na stupně vítězů. Středečním krátkým programem vstupuje do boje.

Po letech, kdy jste jezdil na evropské šampionáty s Tomášem Vernerem, jste nyní poprvé nejstarším českým reprezentantem v kategorii mužů. Je to pro vás bez Tomáše jiné?
Tomáš tu rozhodně chybí - a nejen mně. Ale jinak je to pro mě před šampionátem vlastně úplně stejné.

Tomáš Verner bude vaše jízdy tentokrát spolukomentovat v České televizi.
Slyšel jsem. Tak doufám, že o mně řekne něco hezkého. Snad mu dám důvod.

Poolympijské sezony se v krasobruslení vždy vyznačují absencí hvězd, které po hrách ukončily kariéru. Přesto v soutěží mužů konkurence na evropské scéně příliš ochuzena není, zůstala řada medailistů, že?
Právě. Má generace je tu stále celá. Odešli ti, co začínali už s Tomášem, především on sám a Francouz Joubert. Ale z pohledu evropské špičky, skončili v mužích vlastně jen oni dva. Na medaile může být možná zase nějakých sedm, osm kandidátů.

Koho tedy považujete za největší soupeře?
Je tu Javi Fernandez, který obhajuje titul. Jsou tu dva Rusové Voronov a Kovtun, kteří v této sezoně postoupili do finále Grand Prix. A jsou tu Francouzi. Třeba Florantu Amodiovi loňská sezona nevyšla, ale letos jezdí jinak. Bude záležet na momentálním výkonu.

Březina na ME

2008: 16. místo

2009: 10. místo

2010: 4. místo

2011: 8. místo

2012: 4. místo

2013: bronz

2014: 4. místo

Jde také o úvodní zimu nového olympijského cyklu, opět jste vlastně na začátku čtyřleté pouti. I o tom uvažujete?
Pro mě je to spíš sezona, kdy ze sebe potřebuji dostat co nejvíc, protože v té loňské se mi až tolik nedařilo. Chci získat seběvědomí a předvést, co umím.

Zároveň chcete ukázat rozhodčím, že umíte dobře bruslit i na jiný hudební repertoár, než bývali zvyklí. Jaké máte zatím ohlasy na vaše programy?
Na hudbu krátkého programu (Hra o trůny) jsou takové smíšené. Ale ta volná (Figarova svatba) se všem líbí.

Provedl jste více zásadních změn. Ze zámoří jste se vrátil zpět do Evropy, na vaši někdejší základnu v Oberstdorfu. V čem vám comeback do Německa nejvíc pomohl?
Celá sezona byla trochu jiná. Oberstdorf je 800 metrů nad mořem, což mi hodně pomohlo s kondicí. V pondělí jsem ve Stockholmu na tréninku projel celou volnou jízdu a bez problémů jsem pak trénoval dál, jak jsem si v Oberstdorfu zvykl na trochu jiný režim. Zvládám tam na tréninku ještě víc než s Viktorem Petrenkem v Americe, což mi pomáhá.

Jste tedy z Oberstdorfu nabuzený energií?
To asi taky. Napůl utahanej a napůl nabuzenej.

V seriálu Grand Prix jste vybojoval třetí místo při závodě v Rusku. Tam jste znovu ukázal rozhodčím: Počítejte se mnou?
Za tu bednu jsem rád. Kdybych podobnou jízdu předvedl i v Kanadě, mohl jsem na ní stát i tam. Ale věřím, že rozhodčí se tady ve Stockholmu nebudou dívat na to, co bylo, ale na výkon v daný okamžik. Podle toho by se závody měly hodnotit. Myslím, že ten zdejší bude docela napínavý.

Jak se vám ve Stockholmu dařilo skokansky na trénincích?
Ale jo, docela normálně, všechno je v pořádku. Po závodech Grand Prix žádné problémy nebyly, všechno šlo podle plánu, musím to zaklepat. Skoky v krátkém programu ani volné jízdě asi měnit nebudu, měly by tam být stejné jako v Grand Prix, včetně čtveráků.

V posledních letech jste před evropským mistrovstvím říkal, že už nemůžete mít jiný cíl než medaili. Platí to opět?
Asi ano. Stejně se tomu prohlášení nevyhnu, každý se mě na tu medaili ptá.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze