Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Moravec: Střelba za tři nebyl propadák. Zato běh neměl dneska drajv

Ondřej Moravec po vytrvalostním závodu v Östersundu. | foto: Petr Slavík, Český biatlon

1 2016
„První kolo Světového poháru je takový odrazový můstek. Člověk se buď uklidní a zvedne si sebevědomí, nebo taky naopak,“ říkal Ondřej Moravec před čtvrtečním vytrvalostním závodem. Sedmnácté místo v cíli nebylo však zatím ani důvodem k euforii, ani průšvihem.

Solidní střelba a horší běh? Takový byl váš vytrvalostní závod?
Tak nějak. Ta střelba za tři nebyl dneska úplně propadák. Na první stojce, kde jsem dvakrát minul, jsem měl horší podmínky, ale asi se s tím dalo zabojovat ještě víc. Šel jsem ji střílet doprostředka střelnice, možná by bylo lepší střílet ji víc u zdi, i když tam ty terče byly rozmlácený. Ale z předchozího tréninku jsme měli z anemometrů vypozorované, že uprostřed je v podstatě vítr nejmenší, i když to tam není kryté.

Blíž ke zdi stříleli první stojku Fourcade i Schempp a také jim při ní terče příliš nepadaly.
Právě. On se ten vítr pořád točil. Spíš je to o tom, že člověk má u zdi pocit, že stojí u něčeho pevného, a proto se tam cítíte příjemněji a stabilněji.

Takže jde v Östersundu spíš jen o takovou psychickou pomůcku?
Asi tak. Ale při té první stojce mi navíc na poslední ránu hodně přifouklo a já tomu ještě napomohl, takže jsem s ní málem trefil čtvrtý terč místo pátého. Letěla deset cenťáků daleko, taková mrcha. Ta rána mě mrzí.

Běh jste měl jedenačtyřicátý nejrychlejší. Začal jste hned po startu pomaleji. To byl záměr?
Já to rozběhl rozumně a říkal jsem si: Pak přidám. Ale nestalo se. Nebylo to pocitově takové, že bych byl totálně tuhej, jenže nějak jsem se do toho nemohl dostat, aby to mělo takový ten drajv a aby mi to odsejpalo.

Fotogalerie

Podklad byl opět místy ledovatý?
Ne, dneska to bylo docela dobrý. Byla tam místa, kde to trošku ujíždělo, ale v tom určitě problém nespočíval. Musím organizátory pochválit. Včera ráno na tréninku do sněhu nejdřív nějak vjeli, promleli to a byla z toho totální kaše. Proto jsem tentokrát mile překvapený, jak trať dneska vypadala. Na ni bych rozhodně nic nesváděl. Prostě jsem neměl den.

Co pro vás konečné 17. místo zkraje sezony znamená?
Rozhodně bych po něm neházel flintu do žita, máme tady ještě dva závody. V podstatě šlo o první individuální start. Měl jsem cíl dojet do patnáctky, s tím bych byl spokojený. Věděl jsem, že vítr asi bude zase loterie a že těch vlčáků, co mohou bojovat o přední příčky, je tu aspoň dvacet. Ve finále tohle umístění beru. Do dalšího závodu se z chyb poučím a zkusím s tím něco v sobotu udělat.

Vytrvalostnímu závodu dominovali Martin Fourcade a Johannes Bö. Máte pocit, že ti dva mohou být v úvodu sezony výkonnostně poněkud odskočení od ostatních?
To je asi pravda, tihle dva jsou teď o trošku někde jinde. I jak je tady potkávám a pozoruju, tak vnímám jakýsi interní souboj mezi nima dvěma. Mohl by jim asi sekundovat Eberhard, který je na tom neskutečně fyzicky dobře, jenže bohužel pro něj je takovým střelcem, jakým je. Fourcade mívá skoro vždycky začátek sezony extra silný. Ale zažil jsem už sezony, kdy mu v jejich průběhu taky docela docházelo. Uvidíme.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze