Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biatlonový boss na Vysočině: Český tým teď táhne úspěch našeho sportu

Nor Anders Besseberg, šéf Mezinárodní biatlonové federace IBU | foto: Michal Remeš, MAFRAMAFRA

9 2015
Minimálně dva dny strávil letos v každé destinaci Světového poháru biatlonistů a po inspekci v Novém Městě na Moravě musel Anders Besseberg, 69letý Nor a šéf Mezinárodní biatlonové unie IBU, uznale pokývat hlavou: "Úžasné, že tu během tří dnů bylo skoro 100 tisíc diváků."

To je boom, že?
Byl jsem tu tolikrát a zažil jsem i doby, kdy tu byly dva tři tisíce lidí. Můžu srovnávat a ano, není pochyb, je to největší návštěva ze všech pohárových míst.

Takže se stáváme biatlonovou velmocí?
A nejen díky divákům. Český tým je opravdu silný. Jen se podívejte na všechny medaile, které jste získali v Soči, a celé to pokračuje i v této sezoně. Dalo by se říct, že česká reprezentace táhne úspěch celého biatlonu.

Kdo nejvíc?
Soukalovou možná mnozí berou jako zářící hvězdu týmu, ale ona není sama. Česká republika má prostě celý tým! Je vyrovnaný a v tom je jeho síla. Není tu jen jedno jméno jako ve Finsku, Bělorusku nebo ve Francii.

Zpět k Novému Městu. Je co zlepšovat?
Nic závažného. Vím, že když přijelo tolik lidí, stály tu fronty aut. Nové Město je malé město. To stejné zažívají v Oberhofu, v Anterselvě i Ruhpoldingu, ale chápu, že diváci by byli radši, kdyby silnice byly širší. To možná nejdůležitější je, že máte jedno z nejlepších osvětlení, takže můžeme pořádat i večerní závody. Infrastruktura je výborná, tratě velmi náročné - podle mého je to komplexní stadion.

Není tedy načase přidělit Novému Městu pravidelné pořádání Světového poháru?
Bylo by to přirozené. Je to otázka budoucnosti.

To rozhodnutí leží jen na vás?
Ne, je na to celá komise IBU, ale v ní mám samozřejmě svůj hlas. A když bude pokračovat to, co tu vidíme dnes, byla by to jasná volba. Máme devět pohárových závodů v sezoně a o ně se uchází pokaždé 16 až 18 míst. Chtěli bychom z části Světového poháru udělat jakousi formuli 1, to znamená pořádat závody na stálých místech. Ale v těch ostatních se můžeme střídat. Nové Město do roku 2018 nebude pravidelnou destinací, stejně jako Le Grand Bornand, Pokljuka nebo Finsko, ale má šanci bojovat o pozici.

Devět závodů je limit?
Rozhodně. Protože kromě pohárů je mistrovství světa, Evropy, juniorské závody. Musíme poslouchat naše sportovce, závody se nedělají pro mezinárodní federaci, pro Nové Město, dělají se kvůli biatlonistům. Dohromady je to zhruba 65 závodů, takže není možnost navyšovat počty, pořadatele.

Kam plánujete biatlon směřovat?
Není tajemstvím, že smíšené štafety beru za své děti. Jako prezident IBU jsem je prosazoval a jsem teď moc spokojený, když jsem od Mezinárodního olympijského výboru slyšel, že chce do olympijského programu zařadit víc smíšených závodů.

Takže i singl mix štafeta se může prosadit?
V budoucnosti ano. V Novém Městě jsme měli premiéru, máme dál co zlepšovat, ale jak jsem mluvil se sportovci, jsme na dobré cestě. Koncept je to výborný, protože výborní běžci tolik neutečou, naopak rychlí a dobří střelci mají lehkou výhodu.

Novinkové formáty prosazujete proto, abyste neustrnuli stejně jako třeba klasické lyžování?
Musím mít oči otevřené, dívám se, co dělají, abychom nedělali stejné chyby. Naší hlavní silou je, že máme tolik dobrých sportovců z tolika zemí. Ze Soči odjíždělo třináct národů s medailí v baťohu, což je výjimečné. Před dvanácti lety jich bylo pět, šest? I proto jsem byl takový fanatik v prosazování nových typů závodů.

Autor:


Témata: Anders Besseberg
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze