Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Aspoň jsem před Tour klidnější, oddechl si staronový český mistr Bárta

Jan Bárta v dresu týmu NetApp | foto: Profimedia.cz

27 2014
Měl radost, ale ještě víc pocítil úlevu a uklidnění. Forma přichází! Cyklista Jan Bárta na domácím šampionátu obhájil ve čtvrtek ve Slavkově u Brna titul v časovce. „Přiznám se ale, že už jsem měl v hlavně Tour de France,“ říkal muž, jenž se na start Staré dámy postaví za devět dní poprvé v životě.

Na čtyřicetikilometrovou trať domácího šampionátu vyrazil Jan Bárta ve čtvrtek jako poslední sedm minut před sedmou hodinou večerní.

A jako by jezdci druhodivizní stáje NetApp sedmičky přinesly štěstí. Na jižní Moravě, kam se sjela téměř kompletní československá špička, Bárta dokonal zlatý časovkářský hattrick.

„Už jsem si na tu mistrovskou kombinézu zvykl, jezdím v ní rád,“ usmíval se devětadvacetiletý specialista, který se však před závodem náročného profilu tratě obával. Nakonec zbytečně. Cyklista ze Sobůlek u Kyjova jednoznačně dominoval.

Jak těžká byla ta časovka?
Byla hodně těžká a kopcovitá. Jeden úsek byl i trochu nebezpečný, protože nebyl rozdělený kužely. Závodníci, jedoucí proti sobě, se tam míjeli, bylo to hodně úzké. Ale bylo to pro všechno stejné.

Vyhrál jste o víc než půl minuty před Peterem Velitsem. Podobně velký náskok jste však měl už po půlce závodu. Jak jste si rozložil síly?
Čekal jsem, že Velits bude velkým soupeřem, a proto jsem ho chtěl dojet (Slovenský cyklista startoval minutu před Bártou). Kousek po startu byl úsek, který byl relativně přehledný a já ho už viděl před sebou. Jelo se mi ze začátku dobře. Při druhém kole jsem měl trochu těžší nohy, ale vyhrál jsem a to je hlavní.

Připravoval jste se na obhajobu titulu v časovce nějak zvlášt? Třeba Leopold König, který kvůli defektu nedokončil, ji jel z plného tréninku.
Dá se říct, že já jsem si předtím trochu odpočinul. Ale ne nějak moc. V hlavě jsem měl víc Tour než mistrovství republiky. Ale člověka uklidní, když vidí, že je na tom dobře.

Nemrzí vás tím víc, že v programu Tour, je jen jedna časovka?
Trochu to mrzí, ale nedá se s tím nic dělat. Je tam jen jedna časovka předposlední den, ale o to je delší.

Mnohem dřív vás však už v neděli čeká další obhajoba českého titulu. Tentokrát ze závodu s hromadným startem. S čím do něj půjdete?
Bude to jiné než loni. Můžu to říct tak, že už mám z hromadného startu titul z loňska, teď jsem vyhrál časovku, takže do závodu půjdu klidnější.

Jak můžete spolupracovat s týmovým kolegou Königem?
Nepředbíhal bych, co se stane v neděli. Budou tady Štybar, Sagan a další dobří závodníci. Necháme se překvapit, jaké to bude.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze