Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jím hlavně chléb, řekl v Třinci král výškařů Baršim. Kouč chtěl, aby zhubl

Mutaz Baršim na Beskydské laťce | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

10 2015
Na Beskydské laťce v Třinci se v závěru minulého týdne představili hned dva skokani do výšky se stejným příjmením, dva Baršimové - Mutaz a Muamer. Jeden odcházel zklamaný, druhý se radoval z osobního rekordu. Ten první je světovou hvězdou, druhý by ho chtěl napodobit. Ale jedno mají stejné: velký atletický talent.

Smutný výraz na tváři 23letého Mutaze Baršima nikoho nepřekvapoval. Oproti prvnímu startu, který absolvoval minulou středu, si v neděli v Třinci pohoršil o celých deset centimetrů. „Výkon 230 není úplně skvělý. Ale jsem jenom člověk. Každý má slabé chvilky,“ utěšoval se Katařan. „Musím teď opět trochu potrénovat.“

Formu předtím měl skvělou, vždyť ve svém prvním startu sezony v Banské Bystrici předvedl skok 240. To tady ještě v atletické historii nikdy nebylo, aby výškař hned v prvním závodě sezony překonal laťku v takové výšce. Sympatický a hovorný Mutaz Baršim se přes tuto hranici extratřídy poprvé přenesl v červnu 2013 v Eugene v Oregonu.

Ale v Třinci se útok na světový rekord tentokrát nekonal. „Měl jsem technické problémy. Každý závod je jiný,“ vysvětloval.

To jedenadvacetiletý Muamer Baršim, který je jedním z jeho pěti sourozenců, odcházel z hokejové Werk Areny nadšený po osobním rekordu 224 centimetrů. Všech pět bratrů i se sestrou k atletice tíhlo, vždyť jejich otec byl reprezentantem Kataru na středních a dlouhých tratích. A mladší Muamer má v bratrovi velkou motivaci.

Mutaz Baršim na Beskydské laťce
Mutaz Baršim na Beskydské laťce
Mutaz Baršim na Beskydské laťce

Mutaz Baršim

„Velmi mi pomáhá, že to dotáhl tak vysoko,“ popisuje Muamer, který nevyniká tak vysokou postavou jako slavný bratr, ale atletický talent nezapře. „Necítím se jako jeho rival. Naopak, doufám, že jednou dokážu skočit stejně vysoko jako i on. Letos je můj cíl 230 centimetrů,“ plánoval veselý Muamer po soutěži.

Na svého sourozence mu výkonnostně chybí ještě devatenáct centimetrů. Mutaz Baršim má osobní rekord 243 a výšku 240 překonal už šestkrát. Jeho největší vyzyvatel, mistr světa Bogdan Bondarenko to dokázal o jednou více. Ovšem Ukrajinec má osobní rekord „jen“ 242 cm.

Kdo je tedy současným nejlepším výškařem světa? Osm výher a osm proher. Taková je Katařanova vzájemná bilance s Bondarenkem. Ten halu letos vynechává. Zlatá medaile v létě na světovém šampionátu v Pekingu však bude opět viset velmi vysoko.

V Třinci si Mutaz Baršim pro své pokusy vybral písničku Krazy od Lila Waynea. „Mám rád atmosféru takových výškařských mítinků, i proto jsem tu chtěl závodit,“ vysvětloval svěřenec polského trenéra Stanislawa „Stanleyho“ Szczyrbu. Vztah mají ti dva takřka rodinný. „Je jako můj otec,“ říká o něm. Z Polska vyráží i na všechny evropské závody.

Ovšem je to přísný trenér. „Letos jsme měli v plánu shodit pár kil,“ říká kouč ohledně už tak hubené postavy vysokého atleta, který má obvykle kolem 70 kilogramů při výšce 192 centimetrů.

Muamer Baršim na Beskydské laťce

Muamer Baršim na Beskydské laťce

„Jím hlavně chléb,“ odpovídá Baršim na dotaz o speciální výškařské dietě. Na obědy ani večeře v hotelu nechodil. Před závody se navíc povzbudí energetickými nápoji. „Ale není to žádná speciální dieta.“

Na rozdíl od ostatních předních výškařů se Katařan v zimě na halovém mistrovství Evropy představit nemůže. „Kdy je ten šampionát v Praze?“ ptal se v Třinci možná s myšlenkou, že by se přijel podívat. „Od pátého března? Tak to už budu konečně doma, v Kataru. V teple, už se moc těším. Sladký domov,“ vyčaroval velký úsměv a únava z něj najednou opadla.Najdete na iDNES.czmobilní verze