Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Medaile? Je vzdálená, leda by to někdo zkonil, uznal výškař Bába

Český výškař Jaroslav Bába během mistrovství Evropy ve švýcarském Curychu 2014 | foto: AP

13 2014
Curych (Od našeho zpravodaje) - Třikrát bezchybně přeletěl laťku ve výškařském sektoru, třikrát se v kvalifikaci mistrovství Evropy pochválil. Pak ale Jaroslav Bába pronesl: "Úleva, jistě. Ale zatím není nad čím jásat." Postupová výška 223 centimetrů totiž nebude v pátečním evropském finále nic znamenat. "Takový výkon bude spíš na chvostu výsledků," odhadoval 29letý skokan.

A jaký výkon vynese medaili?
To bude třeba něco přidat. Věřím, že jsem připravený dobře a že nějaké slušné umístění předvedu. Uvidíme, jaké bude počasí, protože povrch je trochu zvláštní. Ze začátku jsem se s ním seznamoval, ale myslím, že se to na něm dá.

Třeba Rus Dmitrik v kvalifikaci podklouzl.
On je specifický skokan. Běhá hodně rychle, odraz má rychlý, skoro není na zemi. Já se víc o zem opírám, takže mě hřebíky drží. On, jak tam lehce ťukne, proto mu to sjelo, uklouzlo. Je úplně jiný typ skokana než já, já se tady tohoto nebojím a mám docela dobré hřebíky. I proto, že jsme se informovali, jaký povrch tady je.

Jak by déšť ovlivnil finále?
Tak to by chtělo hodně hřejivé emulze, která mi docela pomáhá. Mám teď nohy v ohni, ale zase se aspoň cítím dobře v teple.

Na déšť jste zvyklý z domu, ne?
Letos jsem snad polovinu závodů absolvoval v nějakém deštivém počasí, takže mě to nijak nepřekvapilo.

Kolik sil jste na pátek ušetřil?
Moc jsem se nevydal, nedostali jsme se vysoko. Měl jsme tři pokusy závodní, tři v rozcvičování, takže v pohodě. Hlavně jsem si osahal, jak to tady vypadá a do finále půjdu naplno. Předvedl jsem skoky na osmdesát procent, ale ve finále budu bojovat o co nejlepší umístění. Nebudu říkat o medaili, protože ta bude určitě vysoko, ale skočit co nejlíp. Minimálně letošní maximum bych chtěl skočit.

Začátek sezony nebyl povedený, teď už se cítíte líp?
Forma šla ve správnou dobu nahoru, ale na začátku jsem se nemohl najít. Pak jsem se chytil závodem v Braunschweigu, ten mě nakopl a od té doby jedu na jakési vlně. Zdraví sloužilo, žádné tréninkové výpadky nebyly a soustředili jsme se na Evropu.

Co na ní budete považovat za úspěch?
Vím, že medaile je pro mě asi hodně vzdálená, to by to někdo z kluků, kteří mají přes 240, musel zkonit. Pro mě by byl největší úspěch čtvrté místo.

Tři soupeři jsou úplně mimo?
Určitě - Uchov, Bondarenko i Procenko mají skočeno přes 240 a v sezoně skákali pořád přes 235. Minimálně tolik bude na medaili třeba.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze