Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rozhodl první set. Mohlo se to pak vyvíjet jinak, řekl smutný Berdych

TAK ZASE ZA ROK. Tomáš Berdych se po prohraném semifinále loučí s Roland Garros | foto: AP

4 2010
Ani čtvrtý set, ani pátý. Klíčovým momentem podle Tomáše Berdycha v prohraném semifinále Roland Garros bylo ztracené podání v polovině úvodní sady. Kdyby si ho český tenista udržel, mohl se duel s Robinem Söderlingem vyvíjet úplně jinak. "Udělal jsem dvě jednoduché chyby. To bylo velmi důležité," řekl Berdych po pětisetové bitvě.

První set. 2:3 z Berdychova pohledu a 30:15. Následující míč ale český tenista zahrává po kraťasu soupeře místo do otevřené části dvorce přímo k soupeřovým nohám. Za základní čáru. Švédský tenista v té chvíli nastartoval k obratu, Berdychovo podání získal a úvodní dějství vyhrál 6:3.

"Ten game vůbec z mé strany nebyl dobrý. Protože kdybych srovnal, závěr setu mohl být úplně jiný," řekl čtyřiadvacetiletý Berdych na tiskové konferenci.

Když vcházel na centrální dvorec Philippa Chatriera, nervózní prý nebyl. "Chtěl jsem si to užít. To je právě důsledek těch krásných výsledků. Semifinále a tento kurt. Je to za odměnu."

Tomáš Berdych v semifinále Roland GarrosTomáš Berdych

Tomáš Berdych

Svého soupeře pochválil. "Hrál svou tvrdou agresivní hru a dobře podával. Proto vyhrál."

Přesto Söderling ve druhém a třetím setu ztratil koncentraci. A Berdych byl v tomto úseku lepší. "Proto vás pak mrzí, když je konec a vy neodcházíte jako vítěz. Ale jak říkám, měl jsem si v prvním setu pohlídat podání a mohlo to být o něčem jiném."

Se Švédem se potkal v kariéře podeváté. Přitom při posledním měření sil v dubnu v Miami Berdych soupeře vyprovodil dvakrát 6:2. "V čem byla jeho hra jiná? Asi vás zklamu, ale neřeknu nic jiného, než že jsme hráli na jiném povrchu. Tenkrát na tvrdém, teď na antuce. To byl ten rozdíl."

Na dva týdny v Paříži Berdych bude vzpomínat rád. Spolu se třemi předchozími duely v Düsseldorfu na Světovém poháru družstev byl neporažen v osmi antukových zápasech za sebou. "Byly to super dva týdny. Každé vítězné kolo bylo skvělé. Ukázal jsem, že se mohu měřit s nejlepšími tenisty. Ale pokaždé, když prohrajete po pěti šesti zápasech, máte pocit, že jste na kurtu ještě něco nechal."

Berdych přiznal, že ke konci už byl unavený. "To je nevýhoda antuky jako pomalého povrchu. A ukazuje to, že musím ještě tvrdě pracovat, abych byl napřesrok ještě lepší než letos."

A zda stále touží vyhrát grandslam? Pochopitelně. "To je, proč jsem zde. Na každém grandslamu chci předvést to nejlepší. Teď jsem skončil v semifinále, což je možná lepší než prohrát ve finále."

Cení si získaných zkušeností. "Jsem stále ještě docela mladý a ještě budu mít příležitost odehrát několik takových turnajů. A pokud se tohle bude někdy opakovat, bude to krásné."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze