Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Royal Mougins počtvrté za sebou ovládl pardubický Zlatý pohár

Dostihy - ilustrační foto. | foto: Radek KalhousMF DNES

26 2010
Osmiletý valach Royal Mougins s žokejem Jiřím Kouskem vyhrál v Pardubicích počtvrté za sebou Zlatý pohár, klasickou steeplechase na 5000 metrů o 600.000 korun. Svěřenec trenéra Františka Holčáka zvítězil lehce před klisnou Jam Bellou a Sherentem.

Royal Mougins byl už před 17. ročníkem nejúspěšnějším koněm v historii Zlatého poháru a svou rekordní bilanci ještě vylepšil. Na start šel s kurzem 1,5:1 v pozici jasného favorita, kterou potvrdil.

"Nebylo to tak lehké, jak jsem čekal. Soupeři byli dost silní, drželi se až do konce velice dobře," řekl České televizi žokej Kousek. "Musel jsem ho pobízet bičem, což se u něj nestává často. Nadoraz to ale nebylo," dodal.

"Bylo to tím, že první část byla hodně pomalá, takže ti horší koně tam vpředu zůstali. Ale nadoraz nešel," přitakal majitel koně Jiří Charvát, kterému triumf Royal Mouginse vynesl 300.000 korun.

František Holčák si připsal už páté vítězství ve Zlatém poháru. "Byl to hezký koncert. Ať ho doháněli, nebo nedoháněli, prostě vyhrál. Je to zkrátka koník par excellence," prohlásil úspěšný trenér.

Poprvé od šestého triumfu ve Velké pardubické se objevil v dostihu legendární Josef Váňa. V sedle osmiletého Welldancera vybojoval sedmapadesátiletý žokej a trenér třetí místo v Ceně Chovservis Hradec Králové na 4500 metrů s malou ztrátou na Amant Grise a Zulejku.

"Bylo to rychlé a Welldancer opět ukázal, že je dobrým koněm, teď musíme zvládnout kvalifikaci," prohlásil Váňa.

Výsledky:

Zlatý pohár (klasická steeplechase 5000 m, dotace 600.000 korun):

1. Royal Mougins (ž. Kousek, trenér F. Holčák, stáj Dr. Charvát), 2. Jam- Bella, 3. Sherento. Výrok: lehce - 2 3/4 - 3 1/4. Čas: 6:24,45.
Další dostihy:
I. Eldorado (žák Váňa) - Beau - Quantera,
II. Ilex The Great (ž. Kousek) - Luna Salwache - Chiff,
III. Don Royal (ž. Bartoš) - Posejdon - Grizli,
IV. Sorbetiere (ž. Bartoš) - Lingarry - Cudna Sprawa,
V. Bejrut (ž. Kousek) - Partoutatou - Mastman,
VI. Peintre Abstrait (ž. Myška) - Cantridara - Playleta,
VII. Amant Gris (Sovka) - Zulejka - Welldancer,
IX. Trinity (ž. Mátl) - King of Gracie - Demon Magic.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze