Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jako Schumacher. Rossi kvůli titulu sáhl po „špinavém“ triku

Valentino Rossi po Velké ceně Malajsie. | foto: Reuters

26 2015
Býval mužem, který po triumfech bavil šaškovskými čísly. Teď však obdivovaný Valentino Rossi ukázal tvář desperáta. V touze po 10. titulu se vytasil se špinavým trikem a cestu k jubilejní výhře si zkomplikoval.

Bylo to téměř v schumacherovském duchu. Ve stylu muže, který, ač je - a navždy zůstane - legendou F1, se nebál v cestě za triumfy použít kontroverzní manévry. Tak jako když při svém prvním titulu úmyslně ze hry vyřadil jediného konkurenta Damona Hilla.

Teď se obdobně zachoval i Valentino Rossi. Rovněž jezdec, o kterém už během jeho kariéry lze napsat, že je - a navždy zůstane - legendou MotoGP.

V neděli během závodu silničních motocyklů v Malajsii neunesl frustraci z věčného předjíždění se s Markem Márquezem, které nepovažoval od Španěla za fér. A tak nejdřív na něj naštvaně mával, pak ale v jedné zatáčce zpomalil, zvolil širší výjezd, a když se k němu Márquez natěsno dostal, podíval se na něj a kopem nohy ho poslal na asfalt.

Márquez vzdal, Rossi dojel třetí a před závěrečnou Grand Prix ve Valencii stále drží, byť nyní už jen sedmibodový, náskok na Jorgeho Lorenza. A tudíž i naději na svůj 10. titul mistra světa.

Jenže jeho kontroverzní kousek, který britské odborné portály popsaly jako, že „Rossi vyschumacheroval Márqueze“, spustil bouři. Fanoušci se hádali, kdo nese opravdovou vinu. Sportovní komisaři se narychlo proměnili v přísné soudce.

A Jorge Lorenzo, pro kterého je teď Rossi (jinak kolega z jedné stáje) největší sok, po závodě láteřil: „Vale je jedním z nejlepších jezdců historie, ale myslím si, že teď na něj hodně lidí změní názor. Nejen u mě, ale u řady fanoušků ztratí jako sportovec respekt, který měl.“

Rossi zatím u lidí vzbuzoval obdiv. Desetitisíce z nich byly na každém závodě na tribunách oblečeny do jeho žluté barvy, nad hlavou jim vlály vlajky s číslem 46 a přezdívkou Doctor. Tleskali mu i fanoušci jiných jezdců. Nepolarizoval tak, jako kdysi Michael Schumacher, jehož příznivci F1 buď milovali, nebo nenáviděli. Teď se to ale může změnit.

Rossi byl po závodě uznán vinným. Sice nepřišel o třetí místo a 16 bodů, ale za dva týdny ve Valencii bude muset startovat až z poslední příčky. „Pro mě tohle rozhodnutí není fér, protože Marc docílil svého. Zničil mi šampionát a od začátku hrál špinavou hru, protože mě v závodě chtěl dostat do problémů,“ hájí se Rossi.

Ten u „soudu“ argumentoval tím, že Márquez úmyslně jezdil pomaleji, aby ho zdržel, případně shodil, a pomohl tak svému krajanovi Lorenzovi.

Sám na tento možný scénář upozorňoval už ve čtvrtek. „Trest není pro mě dobrý, protože já jsem srážku neplánoval, jen jsem reagoval na jeho chování. Když jsme byli v té zatáčce u sebe, řekl jsem mu: Do pr...., co to děláš?“

Hledat pravdu je těžké, i proto, že oba nesou svůj díl viny, což uznal i Mike Webb, ředitel závodu. Jenže Márquez předjížděl Rossiho čistě, a byť jeho chování vyvolává etické otázky, motocyklové zákony neporušil. Rossi ano. Komisaři však vzali v potaz jeho obhajobu, že Španěla nechtěl shodit, ale jen vyvést z rovnováhy, i proto trestem nebyla diskvalifikace.

To je šalamounské, s ohledem na poslední závod i diplomatické, ale zároveň velmi diskutabilní. „Není to dobrý verdikt. Není fér, protože Rossi jen kvůli svému jménu nedostal horší trest. Minimálně měl získat stejně bodů jako Marc, tedy nula,“ řekl Lorenzo.

Být to za nulu, už by šampionát vedl on. Takhle ztrácí sedm bodů, které ale doma ve Valencii může rychle vymazat. Za výhru se v MotoGP dává 25 bodů, za druhé místo 20, za třetí 16, čtvrté 13 a páté 11. Pak vždy o bod méně.

Chce-li Rossi uhájit vedení, bude muset reálně předjet až 20 jezdců. A jelikož v první čtyřce pilotů jsou hned tři Španělé, zdá se, že ho čeká 8. listopadu boj proti všem!

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze