Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rosol se pozice české daviscupové jedničky nebojí: Jsem připravený

Lukáš Rosol v Davis Cupu | foto: Česká sportovní / Karel Tejkal

3 2014
Lukáš Rosol byl před ostravským soubojem s Nizozemskem českou dvojkou, ve světovém žebříčku přeskočil Radka Štěpánka. Leč příležitost v pátečních ostrých dvouhrách nedostal. Trenér Navrátil postavil zkušenějšího Radka Štěpánka. Do hry Rosol naskočil v neděli za rozhodnutého stavu, prohrál se Sijslingem 3:6, 3:6.

Pokud Tomáš Berdych další utkání Davisova poháru vynechá, Rosol se může díky minimálním rozdílům v pořadí ATP posunout i na místo týmové jedničky. Nebojí se toho. "Ale je to jen Tomášova věc," upozornil.

"Jak se rozhodne, tak to bude," podotkl. "Ale doufám, že v týmu bude co nejdéle. On ale musí vědět, co je pro něho nejlepší. Pokud jde o mě, tak se snažím být připravený, až dostanu šanci. Proto jsem rád, že jsem už v Davisově poháru odehrál nějaké zápasy nanečisto, ale i nějaký ten ostrý. Jsem připravený."

Tomáš Berdych řekl, že je po daviscupovém utkání vždycky vyřízený a že mu nějakou dobu trvá, než se dá znovu dohromady. Jak jste na tom vy?
Jde o to, jestli hrajete v pátek, sobotu i neděli. Pak to člověka vysílí a je těžké navazovat na to na turnaji hned další týden. To vám moc sil po takovém víkendu nezbude. Ale pro mě, protože jsem nikdy nehrál všechny tři dny, to problém není, sil jsem měl vždy dostatek a během týdne jsem i hodně trénoval. Z toho jsem mohl na dalším turnaji těžit.

Může Davisův pohár tenistu i nakopnout do dalších turnajů, jak to jednou řekl Djokovič?
Každý to má jinak. Jestli Djokovič všechny zápasy vyhrává 3:0, tak mu síly zůstanou. Jde o to, jak koho Davis Cup vyčerpává a jaký turnaj hraje. Mně to zatím pomáhá a věřím, že tomu tak bude i nadále.

Fotogalerie

Ostatně v Davisově poháru máte ve dvouhře příznivou bilanci - pět výher a tři porážky. Zazářil jste loni v Kazachstánu, kde jste získal dva body a Česko vyhrálo 3:1.
To neřeším. Každý to má jinak, někdo prohraje dvacetkrát za sebou, jiný jenom vyhrává. Ale pokaždé se z porážek chce člověk poučit, dělat věci jinak, aby se mu dařilo. Věděl jsem, že jsem pracoval tvrdě a muselo to přijít.

Minulou sezonu jste měl zdravotní potíže, které vás vyhodily z rytmu a na několika turnajích jste neprošel přes první kolo. Už je to v pořádku?
Po Wimbledonu jsem měl problémy s kyčlí, přemýšlel jsem, že půjdu rovnou na operaci, protože deset minut jsem nemohl jít rovně, jak to bolelo, musel jsem si sednout, kulhal jsem. Ale dal jsem si pár dní volna a pak zkusil bez tréninku, bez větší kondiční přípravy turnaje ve Stuttgartu a Hamburku, což se mi nevyplatilo, prohrával jsem. Teď vím, že jsem se mohl lépe připravit a jít do dalšího turnaje třeba až za tři týdny.

Potíže s kyčlí jste už vyřešil?
Operativně zatím ne, nevím, jak dlouho to vydrží, ale věřím, že co nejdéle. Cvičím, hodně rehabilituji, abych vydržel co nejdéle. Operaci nevylučuji, ale dokud mě to nebolí, budu hrát.

Jde o nějakou vrozenou vadu?
Ano, je to genetické. Mám tam malé výrůstky, které mi to obrušují, a je tam i artróza.

Můžete vůbec na to při zápasech nemyslet?
Když mě to nebolí, tak na to nemyslím vůbec, to je jasné, ale když to bolí, člověk je u míčů pomaleji. Jde jen o to se o tu kyčel dobře starat, aby nebolela.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze