Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rosolova bláznivá jízda: po porodu přes půl světa za vítězstvím

BOJOVNÍK. Lukáš Rosol v prvním kole Australian Open. | foto: Reuters

19 2015
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - V noci na úterý se mu v Praze narodil syn Andre. Ve středu odpoledne už tenista Lukáš Rosol vyrážel do Melbourne, kde přistál v pátek ráno. A v pondělí už se vysoký ranař radoval z vítězství na grandslamu. "Mohl bych ho věnovat malému," prohlásil po bitvě s Francouzem De Schepperem (4:6, 6:2, 6:7, 6:3, 6:4).

A zase se to může stát. Třetí kolo Australian Open: Rosol vs. Nadal. Pakliže ten první ve středu zdolá Izraelce Selu a ten druhý amerického kvalifikanta Smyczeka, opět se utkají. Tentokrát na melbournském betonu. V roce 2012 český outsider španělského šampiona nečekaně přemohl ve Wimbledonu. Od té doby mu dvakrát podlehl.

„Ale já ani nevím, koho mám v příštím kole. Tak daleko nemyslím,“ řekl devětadvacetiletý Rosol, 30. hráč na žebříčku. Působil docela unaveně. A aby ne...

„Neměl jsem čas na aklimatizaci. S Davidem (kondičním trenérem Vydrou) jsme dělali všechno, abych se za tři a půl dne stihl připravit. V neděli jsem měl krizový den, bylo mi hrozně. V pondělí se to asi o padesát procent zvedlo. Dobře jsme to naladili.“

Jak náročné pro vás bylo střetnutí s De Schepperem?
Docela dobře ho znám. Cítil jsem se fajn. Nepřipadalo mi, že tahám za kratší konec provazu. I když jsem byl o set pozadu, pořád jsem si věřil. Trošku foukalo, nemohli jsme servírovat dvoustovky. Spíš jsme používali rotace. Pro mě byl rozhodující return. Když se mi povedl, přehrával jsem ho.

Vyhrál jste i pro svého potomka?
Jo, dalo by se to tak říct. A taky jsem nebyl pod tlakem. Šel jsem do zápasu uvolněně. Kdybych tu byl čtrnáct dní předem, stresoval bych se, že to musím urvat za každou cenu.

Budete jednou Andremu vyprávět o tomhle mači?
Doufám, že se aspoň trošku koukal. Ale ne, je fajn, že můžu hrát i pro někoho jiného.

Věřil jste, že stihnete obojí - porod i start na grandslamu?
Dával jsem 80 procent na 20, že spíš nepřijedu. Měli jsme termín 19. ledna. Ale ten nahoře dal, že se na nás malej přišel podívat o něco dřív, už třináctého. Takže jsem vyrazil. Každý zápas tady beru jako bonus. Když jsem teď přežil první kolo, už jsem na tom stejně jako ostatní.

Kolik soupeřů vám tu k synovi gratulovalo?
Hodně. Spousta z kluků byla překvapená, že jsem vůbec tady. Psalo se, že jsem se odhlásil. Ale to byla mylná informace.

Co všechno se dá dělat, aby se sportovec rychle srovnal s časovým posunem?
Je toho spousta. Některé věci si nechám pro sebe. Hlavně nesmíte spát přes den. I když to na vás odpoledne padá. Prostě to musíte vydržet.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze