Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rosbergův manévr jsem nepochopil, zlobil se vyřazený Hamilton

V ČELE. Lewis Hamilton a Nico Rosberg ve Velké ceně Belgie formule 1. | foto: AP

24 2014
Lewis Hamilton po startu jel v čele Velké ceny Belgie, ale defekt po kolizi s Nikem Rosbergem ho připravil o body. S poškozeným vozem nedojel do cíle. Po závodě netušil, co jeho týmový kolega z Mercedesu vzadu prováděl. "Opravdu moc nevím, co se stalo. Z ničeho nic jsem ucítil silný náraz do zadní části vozu," popisoval novinářům Hamilton.

Hamiltona může defekt v prvním kole Velké ceny Belgie stát hodně. V boji o mistrovský titul se mu Nico Rosberg vzdálil již na 29 bodů a je zřejmé, že mu k návratu na první místo musí pomoci kromě skvělých výkonů na trati také štěstí.

Ve Spa-Francorchamps nevyšla Hamiltonovi kvalifikace, ale start z druhého místa měl dokonalý. Vylétl na první místo a držel si vedení. Po pár zatáčkách se však za ním objevil nedočkavý Nico Rosberg a pokusil se o předjídžěcí manévr na místě, kde neměl šanci dostat se vpřed. Hamilton byl v zatáčce bez problémů dřív, ale německý jezdec se ho snažil udržet na dosah. Nastrčil spoiler svého vozu do zatáčky, kde se setkal se zadní gumou týmového kolegy.

Lewis Hamilton musel jet více než půl kola na ráfku do boxů a poškodil si podlahu svého vozu. Na to bohužel doplácel po celý závod a nedokázal jet rychle. Se Špatně ovladatelným monopostem bojoval na pozicích za patnáctou příčkou.

"Nechápu to. Nechal jsem mu tam dost místa. Je to hodně bolestné pro mě i pro můj tým. Přitom jsme tady mohli snadno získat první dvě místa, takovou jsme měli rychlostní převahu. Ale výsledkem je má nula. Problematický rok bohužel pokračuje," sdělil deprimovaný Hamilton po závodě.

Na dráze vydržel s poškozeným vozem dlouho, odstoupil až pět kol před cílem. Ale kdyby bylo po jeho, skončil by dřív. Několikrát vysílačkou žádal svůj tým, ať ukončí to trápení a povolají ho do garáže.

"Nic jsem nechtěl vzdávat, ale nemělo to smysl. Nemohl jsem nic dělat, protože jsem přišel o 40-50 procent aerodynamického přítlaku. Auto bylo téměř neovladatelné. Nedokázal jsem dojet Romaina Grosjeana, ujel mi (Adrian) Sutil. I kdyby vyjel safety car, nemohl bych předjíždět," popisoval druhý pilot celkového pořadí šampionátu.

Rosberg po kolizi ztratil hodně času v boxech výměnou poškozeného křídla, ale v závěru závodu byl jasně nejrychlejším jezdcem na trati. To mu stačilo na druhé místo. Ke kolizi se nechtěl moc vyjadřovat.

"Snažil jsem se z vnějšku předjet Lewise, ale dotkli jsme se a uškodilo to oběma. Naneštěstí. Je to trochu zklamání. Kdo za to může těžko říct, zatím jsem neviděl záznam," uvedl německý závodník na stupních vítězů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze