Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rosberga připravil o pódium trest. Za co? zlobí se závodník Mercedesu

Do zatáčky se řítí jezdci Red Bullu Daniel Ricciardo (vlevo) a Max Verstappen. | foto: AP

31 2016
Jediný kontroverzní moment jinak nudné Velké ceny Německa formule 1 přineslo 28. kole, kdy se Nico Rosberg vnořil do vlásenky a předjel Maxe Verstappena. „Úžasný manévr,“ radovali se v týmu Mercedes. Radost jim však vzápětí zkazili sportovní komisaři.

Nico Rosberg špatně odstartoval a při prvních zastávkách v boxech se mu nepodařilo ohrozit jezdce Red Bullu, kteří se usadili před ním. Marně se snažil dostat před třetího Daniela Ricciarda, zabočil tedy do boxů podruhé dřív, aby odjel pár rychlých kol na nových pneumatikách a posunul se před jezdce Red Bullu.

Fotogalerie

Před Ricciarda se dostal, ale do té doby druhého Verstappena povolalo do boxů vedení Red Bullu hned kolo po Rosbergovi. Mladý Nizozemec se stihl vrátit na dráhu před Němcem, ale to nestačilo. Na studených gumách nebyl dost rychlý a Rosberg ho ve vracečce předjel.

Verstappen si okamžitě stěžoval do vysílačky, že předjetí nebylo v souladu s pravidly a sportovní komisaři mu dali za pravdu. Rosberg mu podle nich nenechal na dráze dost prostoru, on musel vjet do únikové zóny a tím přišel o pozici. Německý závodník dostal penalizaci pěti vteřin, kterou si odpykal při další zastávce v boxech a kvůli ní spadl v pořadí zpět za oba jezdce Red Bullu.

S trestem Rosberg okamžitě vehementně nesouhlasil a okamžitě do vysílačky hlásil, aby to vedení týmu sdělilo sportovním komisařům. Jak poté ukázaly opakované záběry, Verstappen při brzdění náhle změnil pozici svého vozu, Rosberg se mu musel uhýbat, a proto jel zatáčku tak velkým obloukem, že ho „vystrčil z dráhy“. Jak je vidět na záznamu, měl kola natočená doprava na maximum, menším obloukem tedy jet nemohl. Na trestu se však už nic nezměnilo.

Výsledky závodu najdete ZDE

„Byl jsem hodně překvapený, že jsem dostal trest,“ řekl po závodě Rosberg. „Nemohl jsem nic jiného dělat, zatáčel jsem na maximum, do únikové zóny se dostal sám manévrem při brzdění. Přišel jsem tak o druhé místo. Jsou to přece závody a mně se povedl úžasný manévr, nechápu to,“ smutnil Rosberg.

Verstappen byl již po minulém závodě kritizován, že mění směr jízdy při brzdění do zatáčky, což se podle dohody mezi jezdci nesmí. Bránil se tak v Maďarsku před útoky Kimiho Räikkönena, nyní předvedl to samé v souboji s Rosbergem. Sám na to ovšem má jiný názor.

„Myslel jsem, že do mě nabourá,“ nechal se slyšet Verstappen. „Nezatáčel, jel před zatáčkou stále rovně a brzdil hodně pozdě. Kdybych nevyjel z trati, tak došlo k nehodě.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze