Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč basketbalistů: Budeme outsidery, ale taky nemáme co ztratit

Hlavní trenér české basketbalové reprezentace Ronen Ginzburg (vlevo) a jeho muži. | foto: ČBF / Václav Mudra

6 2016
Bělehrad (Od našeho zpravodaje) - Pořád se může stát trenérem, který české basketbalisty poprvé v historii samostatného státu dovede na olympiádu. Před týmem kouče Ronena Ginzburga ovšem v kvalifikaci o Rio v semifinále stojí kolos ze Srbska. „Rozhodne srdce,“ říká izraelský trenér.

Patřil k těm, které nijak nepřekvapilo, že se proti Japonsku nezrodil horentní rozdíl ve skóre. „Každý mluvil o tom, jak nejsou týmem na naší úrovni. Ale já je před turnajem viděl a byl si jistý, že to jednoduché nebude. Zvlášť když jsme prohráli s Lotyšskem,“ líčil Ginzburg.

Jeho mužstvo se po prohře vzchopilo. I díky 22 bodům Lukáše Palyzy, jehož zařazení do sestavy bylo dost možná klíčovým tahem, Češi zdolali Japonce 87:71.

„Našim cílem bylo semifinále, jsme v něm. A uvidíme, co se stane,“ vyhlíží Ginzburg bitvu se Srby.

Těšíte se?
Bude to velké: zápas v super atmosféře, skvělý zážitek pro nás i pro hráče. Ano, těšíme se. Víme, že pokud chceme do Ria, určitě musíme porazit Srby, ať už v semifinále, nebo ve finále. Nemáme tolik času na přípravu, ale Srby známe - každý je zná. Mají opravdu velmi, velmi dobrý tým. Nemáme co ztratit. Chceme předvést to nejlepší.

Fotogalerie

Budete outsidery, nebo se v play-off taková označení mažou?
Rozhodně budeme, o tom není pochyb. Loni na Eurobasketu jsme proti Srbsku nesehráli vůbec špatný zápas, 30 až 35 minut byl vyrovnaný. Ale jsme teď v trochu rozdílném stavu: sezona byla dlouhá, kluci přijeli unavení. To určitě není naše výhoda. Ovšem stát se může cokoli.

Cítíte, že nejvíc jsou po dlouhém ročníku dotlučeny právě hvězdy Tomáš Satoranský, Jan Veselý, Blake Schilb?
Souhlasím. Ale tihle hráči bojují jako lvi a určitě to předvedou i proti Srbsku. Od utkání chci jednu věc: Abychom na hřišti nechali úplně všechno. Jestli to bude stačit, uvidíme, ale tohle chci. A jsem si jistý, že Jan a Saty to ukážou.

Jak na tom Srbové z vašeho pohledu jsou?
Hrají velmi plynně, lehce. Když máte takové hráče s takovými znalostmi basketbalu, dívá se na to dobře. Mají 12 výborných basketbalistů a čtyři další v záloze - to je prostě Srbsko. Stačí se tu procházet po ulici a je vám jasné, že tohle je basketbalový národ.

Mohlo by je dostat pod tlak vlastní publikum?
To je jednoduché: když budeme hrát dobře, ano, když budeme špatní, tak ne. Pokud se dostaneme do zápasu a budeme se dlouho držet, může to na ně určitý tlak vyvinout. Jde o to přežít začátek.

Japonce jste překvapil zařazením Lukáše Palyzy. Věřil jste mu tolik?
Málokdo chápal, proč ho beru. Ale já věděl, že nejdůležitější nebude zápas s Lotyšskem, ale ten s Japonci. A že ti budou hrát zónu. Lukáš je hráč, kterému je jedno, jestli hraje jen dvě nebo pět minut; můžete ho nechat hodinu a půl na střídačce, pak přijde na hřiště a když je volný, střílí. Tohle potřebuju. Většina basketbalistů takovou mentalitu nemá. Věděl jsem, že by to na japonskou zónu mohlo platit, proto jsem se jeho nominací rozhodl překvapit hodně lidí.

Překvapíte jím i Srby?
Teď už bude určitě v jejich scouting reportu, kde předtím určitě nebyl. Uvidíme, jak se zápas vyvine. Pro mě bylo důležité mít jej v kádru především kvůli porážce Japonska.



Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze