Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zpackal to, má jasno golfový šéf. Mrzí mě to, reaguje Šebrle

Roman Šebrle | foto: Martin Veselý, MAFRA

20 2014
Postih, zatím neznámo jaký, hrozí Romanu Šebrlemu za to, že v minulém týdnu opustil rozehrané mezinárodní mistrovství republiky na rány v Mladé Boleslavi a odjel do Mstětic na profesionální turnaj Czech PGA.

"Dostali jsme dva podněty a disciplinární komise je musí řešit. Pan Šebrle, byť to snad ani nebyla jeho chyba, porušil etická pravidla," říká prezident České golfové federace Zdeněk Kodejš.

Olympijský vítěz, mistr světa a bývalý světový rekordman v desetiboji zahrál v Mladé Boleslavi velmi dobře druhé kolo a postoupil, poté ale ze šampionátu odjel. Na webu golf.cz se potom ve zpravodajství z Mladé Boleslavi objevila poznámka, že Šebrle "plivl do tváře všem účastníkům".

"Namísto něj mohl hrát ve finálových kolech někdo jiný. Pan Libecajt, předseda STK, jej upozorňoval, že není dobře, když odjede. A že by to měl přehodnotit. Zřejmě to ale nečinil dostatečně důrazně," myslí si Kodejš.

"Ano, pan Libecajt mi to říkal. Odpověděl jsem, že jsem rozhodnutý," reaguje Šebrle. "Jistě, měl jsem to v Mladé Boleslavi solidně rozehrané, ale v průběhu turnaje mi volali, že pro mě mají místo v profesionálním turnaji Czech PGA ve Mstěticích. A pro mě je priorita hrát s těmi nejlepšími," vysvětluje Šebrle

Podle Kodejše Šebrle porušil etická golfová pravidla, která je obvyklé dodržovat. "Snažíme se golfisty vychovávat, to znamená dodržovat psaná i nepsaná pravidla. A pak se najednou objeví někdo, kdo je dodržovat nemusí? Starší golfisté mě upozorňují - cožpak v atletice mohl Šebrle opustit jeden "rozehraný" desetiboj a nazítří absolvovat jiný? Jeho rozhodnutí nebylo šťastné, zpackal to," chmuří se šéf federace.

"Snad to ani nebyla jeho chyba, protože je v golfu pořád novou tváří, ale lidí z jeho golfového okolí. Tedy z Golf Clubu Karlštejn. Ti mu měli vysvětlit, že v našem sportu se někdo takhle chovat nemůže. Kolem golfu se točím čtyřicet let, ale tohle jsem nezažil. Něco jiného je, když se odhlásíte ze zdravotních důvodů, dělá to i Tiger Woods," říká Kodejš.

To ale Šebrle odmítá. "To se mám vymluvit na nemoc a druhý den budu figurovat ve Mstěticích ve výsledkové listině? To bych si připadal jako pitomec. Tak jsem se pořadatelům na rovinu omluvil a řekl jim, že jsem dostal možnost startu na turnaji profi série Czech PGA. Jenže tím, že se jmenuju Šebrle, to na mě asi padá," rmoutí se.

Z atletiky má jiné zkušenosti. "Na mistrovství republiky ve vícebojích jsem startoval třeba v prvních třech disciplínách a z dalších jsem se omluvil, protože mě za týden čekal mítink v Götzisu. V atletice to bylo běžné. Netušil jsem, že tady se to nedělá, celá věc mě mrzí. Teď už si uvědomuju, že golf není atletika, v níž jsem se pohyboval dvacet let," přiznává.

Disciplární komise České golfové federace se má jeho případem zabývat v příštím týdnu. Jaký postih Šebrlemu hrozí? "Netroufám si předjímat, ale pravděpodobně zastavení činnosti na určitou, zřejmě kratší dobu. Ale může se to řešit i domluvou," myslí si Kodejš.

Generální sekretář ČGF Luboš Klikar tvrdí, že je ze všeho zklamaný. "Je to nešťastný a zbytečný humbuk kolem ničeho," říká.

Z Romana Šebrleho se stal golfista:Najdete na iDNES.czmobilní verze