Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koudelka: Soupeři mají vychytávky až podvody. Osmá místa mi nestačí

PŘED JAPONSKOU ZASTÁVKOU. Romana Koudelku čekají o víkendu závody v japonském Sapporu. Naváže na pódiová umístění z úvodu sezony? | foto: AP

22 2015
Začátek sezony ho namlsal. Zvykl si sbírat triumfy, pódiová umístění. V posledních závodech se Roman Koudelka místo toho pohybuje „jen“ okolo desátého místa. Jistě, i to jsou vynikající výsledky, přesto nejlepší český skokan na lyžích před víkendovými závody v japonském Sapporu doufá: „Snad se to zase brzy vrátí o nějaký stupínek výš.“

Před Turné čtyř můstků zažíval famózní období. Ze sedmi závodů tři vyhrál, v jednom byl druhý. Jenže na slavném skokanském „grandslamu“ se trochu trápil. Celkově skončil devátý, i když myslel výš.

Ideální pohodu od té doby hledá. Byl desátý na letech v Kulmu, dvanáctý ve Wisle, osmý v Zakopaném. Poslední týden ho trápí viróza. Přesto dál trénuje a ve středu odletěl do Japonska, kde ho o víkendu čekají další dva závody Světového poháru.

„Věřím, že se ke mně zase štěstí nakloní a vrátí se vyšší umístění,“ řekl 25letý skokan z Lomnice nad Popelkou, pátý muž Světového poháru.

Jak hodně vás omezuje nemoc?
Je to nějaká viróza nebo nachlazení, nic vážného. Tréninky absolvuju normálně, ale potom je to jen ležení v posteli, to mě moc nebaví. Ani na PlayStationu nehraju (smích). Trápí mě to asi týden, nějak se toho nemůžu zbavit, ale doufám, že mě to brzo opustí.

Na čem hlavně pracujete v tréninku?
Na můstky teď nechodíme, skáču jen o závodních víkendech při oficiálních trénincích a v závodech. Snažíme se trochu vrátit zpátky techniku. Předtím to šlo trochu stranou, zase tam bylo víc posilování do nohou. Japonsko je hrozně zrádné, většinou tam hodně fouká, takže se uvidí. Spíš to směřujeme k mistrovství světa. 

Vše o Turné

Od Turné máte nahuštěný program, závodí se velmi často. Mohlo i to přispět vašim zdravotním potížím?
Asi to tak vypadá. Co jsme se bavili s klukama, tak teď je jedno z nejnáročnějších období. Bylo Turné, pak jsme zůstávali na lety v Kulmu, dva dny byli doma, pak se jelo Polsko, teď jsme byli dva dny doma a jede se zase Japonsko. Je to hodně náročné, ale je to pro všechny stejné, každý se s tím musí nějak poprat. Věřím, že až budu stoprocentně zdravý, že se vrátí technika a že zase skoky budou o stupínek výš a i umístění bude lepší. 

Jak jste jinak spokojený s posledními výkony?
Když to vezmu postupně, tak ve Wisle byl skok opravdu povedený, ale podmínky mi moc nepřály. V Zakopaném jsem pořád netrefoval odraz. Byl jsem trochu zpožděný, to mě stálo tak tři čtyři metry, které bych potřeboval, abych dohnal ty nejlepší. Teď je tam Hayböck, Kraft, Freund a Stoch, tihle čtyři soupeři jsou o trochu napřed. To mě trošku mrzí, tak bychom je chtěli určitě dohnat.

Reprezentační trenér Richard Schallert mluvil v deníku Sport i o tom, že soupeřům pomáhají experimenty s kombinézou na hraně pravidel. A říkal, že něco podobného zkusíte taky. Jak to vypadá?
Nechalo se to být. Ani jsme o tom neuvažovali. Konkurence je v tomhle trochu napřed, mají tam různé vychytávky, někdy bych řekl až podvody. To nás trochu mrzí a mě trochu sráží. Abych skočil stejné metry jako třeba Rakušané, tak musím podat o stupínek lepší výkon než oni. Je to i hnací motor, protože když je porazím, tak o to je to sladší a o to víc si to vychutnám.

Nemůžete podat protest?
Podat protest se dá. Ale jak jsme se bavili s Richiem (Schallertem), tak by se to v první řadě otočilo proti tomu závodníkovi. Nejvíc bychom to asi odnesli my. Nemá cenu teď něco řešit. Budu se snažit soustředit jen na skoky, abych trochu zlepšil techniku. A věřím, že když budou skoky takové, jako byly třeba v Engelbergu, tak už mi bude jedno, jestli má někdo větší kombinézu. Věřím, že jsem schopný je porazit i tak.

Prodám medaili, ať pomůžu

Hrozivý pád na Turné spojil skokanský svět

Po Turné jste mluvil o tom, že jste si skoky neužíval. Vrátila se už radost ze závodění?
Jo, určitě. Radost ze skoků se vrátila, ale ne radost z umístění. Bavil jsem se s psycholožkou, že mě osmá desátá místa už neuspokojují a chtělo by to jít trochu výš. Ale ona říkala, že to je hnací motor dopředu, abych vydržel a byl trpělivý. Já jsem hodně netrpělivý člověk, tak snad se to brzy vrátí zase o nějaký stupínek výš.

Psycholožka Zdeňka Sládečková však mluvila o tom, že vám v úvodu sezony prospělo právě to, že už se úvahami nad umístěním tolik nestresujete. Nevytvořil jste si na sebe teď znovu tlak?
Ani to tak necítím. Ale když udělám dva docela dobré skoky a jsem sedmý, šestý, tak nejsem úplně na sto procent spokojený. A je to tak lepší. Kdybych se uspokojil s 10. místem, tak bych neměl touhu se vyškrábat někam výš. Věřím, že se to vrátí, že i štěstí se nakloní.

Vrací se vám sebevědomí, které na Turné chybělo?
Postupně určitě jo. I tréninky v Zakopaném mi vyšly, byl jsem kolem pátého místa, což je důležité. Teď jsou čtyři kluci výš, ale věřím, že jim to do mistrovství světa nevydrží a že já bych naopak mohl být silnější, takže to mi dodává velké sebevědomí.

Aspoň nyní nemusíte skákat pod takovým tlakem, ne?
Přesně tak. Kdyby teď bylo mistrovství světa, tak můžu odjet naprosto klidný, a to asi potřebuju. Sice je šampionát ještě daleko, skoro za měsíc, ale na trénink už moc času není. Tak uvidíme, jak se to do té doby vyvine.Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze