Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Autopilot, srdce v antuce, ohromení trofejí. Jak slavil Djokovič titul

DLOUHÝ SRB. Novak Djokovič si užívá vítězné okamžiky po premiérovém triumfu na Roland Garros. | foto: AP

6 2016
Vlastně je příznačné, že se to stalo právě v Paříži, ve městě lásky. Tenista Novak Djokovič v neděli získal na Roland Garros vytoužený titul, posledním dílkem do úžasné mozaiky zkompletoval kariérní grandslam. A na antuce vytvořil srdce. Srb tím poděkoval francouzskému publiku za podporu. „Moje srdce bude pořád s vámi!“ vzkázala světová jednička fanouškům.

Jako mladý kluk s přemírou talentu sledoval, jak Gustavo Kuerten na přelomu tisíciletí třikrát vítězí na Roland Garros. A jak pak Brazilec s typickým „mikrofonem“ na hlavě do antuky kreslí srdce. Pro rodáka z Bělehradu to byl nejpamátnější moment z pařížského grandslamu.

Někdejšího skvělého hráče s přezdívkou „Guga“ pak showman Djokovič několikrát napodoboval při exhibicích. Letos se potkali při natáčení televizní reklamy a Srb dostal svolení, že když se mu konečně povede vyhrát, může okopírovat také jeho oslavu. A tak se i stalo.

Kuerten se v hledišti usmíval a pak pro Daily Mail řekl: „Moje srdce bylo o něco lepší. Řeknu Novakovi, že se potřebuje ještě hodně zlepšit.“

V malování, samozřejmě. Tenisově dosáhl nedělním vítězstvím nad Andym Murraym na několik rekordů novodobé éry. „Každý rok se zlepšuje, to je až šílené,“ obdivoval Kuerten srbského hráče.

Fotogalerie

Djokovič mezitím odpovídal na dotazy novinářů.

Stále jako by byl ve zvláštním transu, který prožíval také v závěru utkání na kurtu, kdy se chvíli smál, že už je hotovo. A pak byl nervózní, zda konec zvládne.

Své rozpoložení nazval „autopilotem“. Jeho monolog trval pět minut a pak se usmál: „Doufám, že jsem odpověděl na vaši otázku.“

Lichotilo mu, že díky „nekalendářnímu Grand Slamu“ je srovnáván s Rodem Laverem. „Není moc slov, kterými bych to mohl popsat. Jsem velmi hrdý a nadšený. Ale je pro mě těžké přemýšlet o tom, co se stalo a co se stane. Jsem tak ohromen tím, že mám tu trofej vedle sebe. Snažím si užít tenhle okamžik,“ řekl Djokovič a mrkl na stříbrný Pohár mušketýrů.

Na tiskové konferenci ještě jednou poděkoval divákům a opět mluvil o vnitřní změně, kterou pocítil v letošním ročníku. Už při ovacích po loňském prohraném finále s Wawrinkou se vztah mezi ním a celým Roland Garros změnil. „Podpora a láska od všech lidí kolem mi umožnily tady teď sedět s trofejí. To je jisté.“

Dokonce i pařížské počasí, které v průběhu turnaje zkoušelo tenisty i organizátory otravným deštěm, se umoudřilo a na nového šampiona Djokoviče svítilo slunce.

Kalendářní Grand Slam? Nechci být arogantní, ale je to možné

Devětadvacetiletý Srb si užíval „jeden z nejkrásnějších momentů kariéry“ a experti i fanoušci se hned pustili do diskuzí. Je Djokovič nejlepší tenista všech dob? Jaké rekordy ještě překoná?

On sám se do podobného hodnocení nechtěl pouštět. „Navíc je fér říct, že Rafael Nadal i Roger Federer jsou pořád aktivní hráči a mohou taky vyhrát čtyři grandslamy v řadě. Každopádně rivalita s nimi - a s Andym samozřejmě - mi pomohla stát se lepším tenistou a dosáhnout všech těch úspěchů.“

Ovšem při současné Djokovičově formě je na místě se ptát také na kalendářní Grand Slam. Světová jednička bude favoritem na celkový triumf při obhajobě ve Wimbledonu a pak i na US Open.

Tak tedy je to možné, nebo ne?

„Nechci, aby to znělo arogantně, ale myslím, že všechno v životě je dosažitelné. Tohle vítězství mě naplnilo štěstím. Snažím se užít tyto vzácné chvíle. Možnost vyhrát všechny grandslamy v jedné sezoně pořád existuje. Ale nechci o tom teď přemýšlet,“ odvětil Djokovič.

V interview s televizními reportéry ještě zavzpomínal na zesnulého boxera Muhammada Aliho. „Jeho odkaz bude žít věčně,“ řekl.

Djokovičův tenisový odkaz rovněž přežije mnoho generací...Najdete na iDNES.czmobilní verze