Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Maestro nemá dost, Federer hodlá uspět i v Miami. A pak? Role jedničky?

Roger Federer ve finále turnaje v Indian Wells | foto: AP

23 2017
Ještě než se usadil před kamery a diktafony, s úsměvem pronesl: „Jdu přímo z bazénu, proto vypadám takhle.“ K čemu omluvy, tenisový mistře! Roger Federer vypadá, že je před turnajem v Miami v excelentní formě.

I díky tomu, že také na Floridě pokračuje „rodinná tour“, neboť s ním jsou na místě manželka a všichni potomci, tedy dva páry dvojčat. „Snažíme se je zabavit a trávit s nimi čas s co největší láskou. Chceme tu se ženou být pro děti co nejčastěji,“ líčil. „A dnešní ráno bylo skvělé.“

V plánu totiž je cesta od bazénu k dalším výhrám. Federer je v Miami, kde začal další turnaj ATP bodovaný rovnou tisícovkou. O víkendu triumfoval v kalifornském pařáku v Indian Wells, nyní to zkusí ve floridském spojení vlhka a parna.

Kombinace těchto triumfů - které dohromady dají body jako za grandslamové prvenství - je celkem vzácná, od roku 1991 to zvládlo pouze sedm tenistů včetně Federera v letech 2005 a 2006.

„Vím, jak strašně těžká obhajoba to je, ale výhry vám dávají tu nejlepší energii,“ líčí Federer, který má v kalendářním roce fenomenální bilanci 13-1; v Miami už se mužský pavouk rozjel, on do něj zasáhne až o víkendu. I proto, aby si po přesunu z Indian Wells oddechl (třeba s dětmi u vody).

Roger Federer s trofejí pro vítěze turnaje v Indian Wells

Roger Federer s trofejí pro vítěze turnaje v Indian Wells

„Na těchto turnajích je los brutální hned od začátku, žádný rozehřívací souboj s 250. hráčem světa. Bude to opravdu těžké.“

Těžké, avšak nikoli nemožné. Ne pro aktuálního Federera.

To, aby ovládl úvodní grandslam v Melbourne a po něm i „pátý grandslam“ v Indian Wells, zažil naposledy v roce 2006. To už je let! „Tehdy jsem vyhrával 90 procent zápasů,“ vrátil se do mládí. „Teď je to něco úplně jiného, zvlášť při mém comebacku.“

Původním plánem bylo, aby se Federer po Wimbledonu vmáčkl do elitní osmičky. Dávno splněno: je šestý a v případě výhry v Miami by mohl poskočit až na 4. pozici. Ještě větším obrazem dominance jsou pak body za kalendářní rok - jasně první Federer (3 045), druhý Rafael Nadal (1 635), desátý Andy Murray (840) a Novak Djokovič (475) na 18. místě.

Otázka, zda by to majitel 18 grandslamových trofejí a vítěz rovných 90 turnajů nemohl dotáhnout až na samý vršek žebříčkové pyramidy, začíná být legitimní.

Miami bude velkým testem už po kondiční, respektive zdravotní stránce. Murray a Djokovič se oba omluvili pro zranění lokte, to Federer si naplánoval oddech na dobu, kdy se hraje další „tisícový“ turnaj v Monte Carlu, jímž startuje antuková sezona (může ještě zažádat o divokou kartu, ale to nezní pravděpodobně).

Roger Federer slaví triumf na turnaji v Indian Wells.
Roger Federer na turnaji v Indian Wells.
Roger Federer s trofejí pro vítěze turnaje v Indian Wells

Jasné zatím nebylo ani to, zda se na červené drti zúčastní navazujících akcí v Madridu a Římě, rovněž tradičních a štědře dotovaných.

Federer dlouhodobě opakuje, že nehodlá nic uspěchat - a že je sám překvapen, jak fantasticky zatím jeho návrat šlape. V roli světové jedničky strávil rekordních 302 týdnů, proto nejde o nic, co by „musel mít“ s okamžitou platností.

Vzhledem k tomu, jak jej loni trápilo zdraví, bude s přibývajícími měsíci a turnaji roku 2017 sbírat „čisté“ body, neboť nemá žádné na obhajobu. A na jeho konci, kdy se bude zrcadlit jen kalendářních 12 měsíců, mu stačí prostý součet toho, co dobyl od 1. ledna.

V tom zatím exceluje. Floridská mise dodá další indicie.Témata: Roger Federer, Miami
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze