Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bílý muž, co umí skákat, je prvním lídrem revoluční statistiky

Svitavský basketbalista Riley Barker se snaží blokovat v duelu s Pardubicemi. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

3 2015
Své působení v české lize otevřel famózním způsobem - nebývalými devíti bloky v zápase v Jindřichově Hradci. Letošní kanadská akvizice svitavských basketbalistů Riley Barker ví docela dost o skákání do pořádné výšky a je mu při tom jedno, jestli jde o blok, nebo o smeč.

„Bloky byly vždycky mou hlavní zbraní, už na univerzitě. A se smečemi to je podobné. Z mého pohledu má k sobě oboje dost blízko, protože blok i dunk mě hodně rozpumpují,“ přiznává 209 vysoký rodák z kanadského Richmondu, který za studií hrával za University of Portland.

Nikdy se ovšem neúčastnil žádných soutěží ve smečování. „Nejsem na parády, jen na normální zatlučení z pořádného výskoku,“ říká bílý Kanaďan se skokanskými geny z otcovy strany.

„Tátův bratr reprezentoval ve volejbale a i já jsem z téhle rodinné větve něco podědil. Je to dar, nikdy jsem se tomu extra nevěnoval. Pro mě ale volejbal nebyl, za číslo jedna jsem měl vždycky basket,“ podotýká Barker.

Shodou okolností se narodil týž rok (1992), kdy vznikl populární basketbalový film Bílí muži neumějí skákat s Wesleym Snipesem a Woodym Harrelsonem. Pro Rileyho, snad i kvůli názvu, to ale oblíbená podívaná není. Radši měl vždy Vykoupení z věznice Shawshank.

Ale zpět k 9 blokům u Vajgaru. Něco takového se Barkerovi povedlo vůbec poprvé v kariéře. „Šlo o velmi unikátní počin. A jak se mi to podařilo? Hodně se na tom podíleli spoluhráči, kteří zpomalovali své hráče s míčem, a i když je při zakončení ztratili z dosahu, já se stihl přiblížit včas z druhé pozice a sáhnout útočníkům do střely,“ zaníceně popisuje opora ligové komety ze Svitav.

Pořadí Kooperativa Faktoru

po 7 kolech NBL

1. Riley Barker (Svitavy) 8,1
2. Nicchaeus Doaks (Svitavy) 8,0
3. Marcel Anderson (Ústí) 7,2
4. Jakub Šiřina (Opava) 7,0
5. Kamil Švrdlík (Pardubice) 5,9
6. Howard Sant-Roos (Nymburk) 5,5
7. Ladislav Pecka (Ústí) 5,2
8.-9. Brett Roseboro (Prostějov) 5,1
8.-9. Joshua Nofflet (J. Hradec) 5,1
10.-11. Michael Dixon (Nymburk) 5,0
10.-11. Martin Peterka (Nymburk) 5,0

„V obraně mám hrozně rád právě vypomáhání a odskakování ze slabé strany. V Jindřichově Hradci ale vše vyplývalo ze hry. V tom zápase ty situace přicházely jedna za druhou a já skákal do tolika střel, co jen šlo.“

Právě na blocích Barker do velké míry založil svou famózní bilanci v Kooperativa Faktoru, nové statistice NBL, jež postihuje dosud nepostižitelné, a to efektní, diváckou hru.

Od nové sezony speciální zapisovatel v každém ligovém utkání uděluje hráčům předem stanovený počet bodů za následující kousky: smeč (za 3 body), smeč po přijetí míče ve výskoku (5), blok (2), uvolnění hráče driblinkem přes obránce pomocí finty (1), přihrávka za zády (2), přihrávka na smeč, kdy adresát přijímá míč před smečí až ve vzduchu (4), koš dosažený zpoza poloviny hřiště (4) či rozhodující koš v poslední vteřině a půl utkání (5).

Svitavský power forward, který jen za utkání s Lions inkasoval 18 bodů, za první měsíc vévodí žebříčku s průměrem 8,1, když pouhou desetinu bodu za ním je spoluhráč Nicchaeus Doaks. Třetí příčku zaujímá ústecký Marcel Anderson, čtvrtou opavský Jakub Šiřina a pátou pardubický Kamil Švrdlík.

„O takové statistice jsem ještě nikdy neslyšel. Určitě jsem překvapen, že po sedmi kolech vedu, ale ještě si potřebuju zjistit podrobnosti,“ říká Kanaďan, který svých 57 bodů nasbíral díky 19 blokům, třem „obyčejným“ smečím a dvěma smečím po přijetí míče ve vzduchu (alley-oop).

„Já budu hrát dál stejně. Každý blok nebo smeč jsou super pro tým, protože mu dávají energii a ještě větší touhu po vítězství. A pokud budu mít tu možnost, za dunkem půjdu vždycky,“ zdůrazní Kooperativa Faktor hráč měsíce října. Ten je nyní o kousek blíž finální prémii pro celkového vítěze, jež obnáší 50 tisíc korun.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze