Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český basketbal je konkurenceschopný, dokazuje čtvrté místo na MS

Richard Fousek | foto: FIBA / Václav Mudra

6 2014
Ačkoli české basketbalistky na medaile z mistrovství světa sedmnáctiletých těsně nedosáhly, trenéra Richarda Fouska potěšily. Dokázaly jemu i veřejnosti, že český basketbal je i v mládežnických kategoriích konkurenceschopný.

Nyní Fousek věří, že jeho svěřenkyně budou mít maximální podporu od České basketbalové federace, aby mohly svůj talent dál rozvíjet a že dostanou pořádnou šanci i v lize žen.

Češky na turnaji porazily Koreu, Kanadu, Itálii, Austrálii a prohrály jen dvakrát s Maďarskem a v semifinále se Španělkami. "Rozhodně jsme byli konkurenceschopní světovému basketbalu. Nestačili jsme jen na nejsilnější týmy z Evropy. To je rozhodně dobrá vizitka pro český basketbal," řekl Fousek.

"Teď jsme sice smutní, že nevyšla medaile, ale za týden budeme pyšní, že jsme čtvrtí na světě," doplnil Fousek, který s týmem loni vybojoval stříbro na mistrovství Evropy šestnáctiletých a předtím vyhrál i olympiádu mládeže.

"Často se říká, že mládež u nás není ideální, ale když z toho minima hráček dokážeme vychovat mužstvo, které má takové výsledky, tak to není tak špatné, jak se říká," dodal.

Před turnajem měl za cíl čtvrtfinále. "Ale když jsme se do něj dostali, věděli jsme, že máme šanci na semifinále. A to se povedlo v neskutečně krásném utkání s Austrálií. Ještě teď mi běhá mráz po zádech, když si na něj vzpomenu," řekl Fousek.

Právě duel s Austrálií byl pro něj vrcholem turnaje kvůli bojovnému výkonu jeho svěřenkyň. "Když jsem viděl silové Australanky a proti nim ty naše tintítka, tak jsem si říkal, že to bude hrozně těžké. Rozhodčí to navíc pustili a bylo to až ragby. Ale holky se na to v první půli dokázaly adaptovat, bojovností se vyrovnaly soupeři a nakonec ho jednoznačně přejely," chválil Fousek.

Především charakter a bojovnost je podle něj hlavní předností úspěšnému týmu kolem Julie Reisingerové, Terezy Šípové, Lenky Šoukalové, Petry Holešínské či kapitánky Karolíny Malečkové.

"My nehrajeme nejhezčí basket, ale jsme účelní v bojovnosti, dravosti a psychické odolnosti. Holky se nenechají zlomit a to je naše devíza. Z toho těžíme hlavně v obraně a protiútocích. Postupný útok ještě musíme zlepšit," podotkl Fousek.

Nyní však nastává nejtěžší období, kdy hráčky začnou přecházet do dospělého basketbalu. "Bývá to tak, že týmy, které jsou úspěšné v dorosteneckých kategoriích, pak nemají takový progres jako třeba Španělky či Francouzky a mezi dvacetiletými už jsou hodně pozadu. Teď je třeba využít tuto šanci, že máme takový tým, a dát holkám šanci v lize mezi ženami," vyzval Fousek.

Důležité bude i rozhodnutí ČBF, kterého trenéra jim přiřadí v kategorii do 18 let. Hráčky mají jasno v tom, že chtějí pokračovat pod Fouskem. Dokonce kvůli tomu připravují petici. "Je na federaci, aby jim vybrala správného trenéra a dala jim možnost co nejlépe rozvíjet jejich talent," dodal Fousek.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze