Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řezáč už se chystá na Vasův běh

20 2006
Praha - Český běžec na lyžích Stanislav Řezáč v neděli zvítězil v estonském Tartu maratónu a v příštích dvou týdnech už se soustředí na splnění největšího letošního cíle: vítězství ve Vasově běhu. Slavný závod na 90 km klasicky je na programu 5. března. Ještě před ním absolvuje český běžec dálkový závod ve Finsku.

Loňský vítěz seriálu nejprestižnějších dálkových běhů, sdružených pod hlavičkou FIS Marathon Cupu se už před sezonou rozhodl, že o obhajobu triumfu se pokoušet nebude.

"V kalendáři totiž letos převažují bruslařské závody," zdůvodnil dvaatřicetiletý závodník týmu Areco SKI. Jeho dominantou je klasický styl. "Proto jsem měl v plánu pro letošní sezonu jenom čtyři z osmi závodů."

Na Jizerské padesátce skončil devátý, slavnou Marcialongu nedokončil a německý König Ludwig Lauf pak vyhrál.

O víkendu triumfoval znovu - v estonském Tartu Maratonu, závodu na 63 km klasicky. Příští týden se o stejný úspěch pokusí ve finském Lahti, kde nastoupí na start závodu na 55 km klasicky, který stejně jako závod v Estonsku není součástí FIS Marathon Cupu.

Teprve po návratu z Finska přijde na řad příprava na nejdůležitější závod letošní sezony - Vasův běh, který je letos zařazen do seriálu Světového poháru v klasickém lyžování.

Poprvé po sedmi letech na něj odjede Stanislav Řezáč jako člen českého reprezentačního týmu. Zatím to vypadá, že bude jediný. "Alespoň pokud vím," říká Řezáč. "Nevím, proč se klukům do toho nechce, určitě by na to měli…"

S reprezentačním trenérem Miroslavem Petráskem se už v lednu domluvili na podpoře českého laufaře. "Svaz mi zaplatí letenku, pošlou mi mikrobus, který mě vyzvedne a zajistí mi servis plus občerstvení."

Doprovod mu budou dělat servisman Jan Pešina a dvojice Petrásků - reprezentační trenér Miroslav a jeho bratr Martin, který jako běžec  závod několikrát jel. "Má zkušenosti s občerstvovačkami, což může hodně pomoct," říká Stanislav Řezáč.

Poradu se "svým týmem" absolvuje po návratu ze závodů ve Finsku. Na úspěchu ve Vasově běhu mu mimořádně záleží. Už loni toužil po triumfu, pád několik stovek metrů před cílem jej však odsunul na třinácté místo.

"Na vítězství sice nestavím celou sezonu, ale opravdu bych si ten sen rád splnil," netají se český dálkový běžec.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze