Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Řezáč dostal hlad a byl rád, že dojel

7 2000
J a b l o n e c n a d N i s o u - Bez realizačního týmu, zmožen přesunem z Ameriky do Evropy a cestou automobilem z Jablonce nad Nisou do Švédska, dokázal Stanislav Řezáč vybojovat na věhlasném Vasově běhu osmé místo, dosavadní nejlepší české umístění. Na trati devadesátikilometrového závodu běžců na lyžích ze Sälenu do Mory byl dlouho na špici, ale pak mu došly síly.

Sedmadvacetiletý lyžař tu startoval podruhé, poprvé před čtyřmi lety skončil dvanáctý. "Teď už jsem zhruba tušil, co mě čeká, ale člověk nikdy neví, kde na něj na trati číhá krize," vysbětluje.

Start v 76. ročníku Vasova běhu, prestižním závodu elitní ligy dálkových běhů Worldloppet, dlouho zvažoval. Vítěz Jizerské padesátky totiž čtrnáct dnů před Vasovým během cestoval do USA na American Birkebeiner, který byl však po oblevě zrušen.

Po návratu společně s přítelkyní odřídil 1450 kilometrů do Sälenu. Dostal číslo dvacet a odstartoval z prestižní první vlny. "Po kilometru je stoupání, ze kterého jsem měl strach," popsal závodník moment, který však přestál a na vrcholku byl na špici.

Vpředu se držel do třicátého kilometru. Desetičlenná skupina se roztrhala na padesátém kilometru, do vedení se dostal Estonec Raul Olle a na zbylém úseku už před sebe nikoho nepustil. Řezáč se držel na šestém místě: "Lyže mi jely trochu pomaleji, ale cítil jsem se dobře." Krize se ozvala 15 kilometrů před koncem. V závěru českého lyžaře předběhli dva Norové, Skorstad a Aukland. "Začal jsem mít hlad. Nemohl jsem s tím nic udělat, byl jsem rád, že jsem dojel do cíle," doplnil Řezáč.

Věří, že kdyby měl realizační tým a lepší zázemí, bojoval by o medaile.

"Posledních dvacet kilometrů člověk musí pít každé tři kilometry. Kdybych měl servis, tak by to vypadalo jinak," tvrdil nyní druhý muž hodnocení seriálu Worldloppet. Letos Řezáč vyhrál Jizerskou padesátku a především německý König Ludwig Lauf. Sérii dálkový běhů absolvuje poprvé. Loni v létě byl vyřazen z reprezentace a skončil jako profesionál v Dukle Liberec. V létě trénoval osamoceně a pracoval na brigádách. Aby se mohl pustit do prvních závodů, přijal sponzorský dar.

"Příští rok bych se do toho chtěl pořádně dostat a zaútočit na celkové vítězství," odhalil Řezáč své cíle. Nevylučuje ani možnost, že by se třeba popral i o nominaci na olympiádu do Salt Lake City v roce 2002. "Laufy jsou velice náročné, záleží na zdraví, asi zkusím bojovat i o olympiádu," uvažoval Řezáč.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze