Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dramatické finále vyneslo Veselému stříbro, Češi mají čtyři medaile

Oštěpař Vítězslav Veselý vybojoval na ME v Curychu stříbrnou medaili. | foto: Reuters

17 2014
Curych (Od našich zpravodajů) - Snil o obhajobě zlata, ale tentokrát narazil na příliš silného soupeře. I tak může být oštěpař Vítězslav Veselý spokojený - po dramatickém průběhu finále vybojoval na mistrovství Evropy stříbrnou medaili.

Stříbro si Veselý zajistil v páté sérii, kdy hodil 84,79 metru. Předtím to vypadalo, že o medaile se podělí tři Finové: Etelätalo, Pitkämäki a suverénní Ruuskanen, který třetím pokusem hodil těsně za 88 metrů.

Stejně jako Špotáková ve svém nakonec zlatém závodě potřebovala impuls, tak i Veselého museli soupeři nejdřív vyhecovat k dalekonosnému hodu. "Měl to udělat jako v tom prvním rozcvičovacím pokusu, ten byl nejkrásnější," říkal trenér Jan Železný. "To by rovnou hodil 85 a byl by pokoj, že už by byla medaile. Je fakt, že Etelätalo ho trošku hecnul a naštěstí to v tom pátém pokusu dokázal."

Na Veselého zlepšení už pak nikdo ze soupeřů, které odsunul za sebe, nedokázal reagovat, a tak Česko může slavit čtvrtou medaili na curyšském šampionátu.

"Ale nervy to byly obrovské a jsem strašně moc rád, protože druhé místo má pro mě cenu zlata," hodnotil Železný. "Jak měl Víťa problémy s kolenem, 4 měsíce nemohl trénovat, nemohl být tak dobře připravený jako v loňském roce a i tak to vyválčil úplně skvěle."

On-line

Finále jsme sledovali pokus po pokusu

Český oštěpař za obhajobou evropského titulu vykročil nejdřív váhavě: v první sérii hodil jen 76,04 metru. "Věděl jsem, že jsem dobře připravený, ale pořád jsem dělal malé chyby na konci rozběhu,“ říkal.

Pak se ale zlepšoval a druhým pokusem se posunul na průběžnou druhou pozici. Z té ho však hned odsunul Pitkämäki a Veselý se držel na třetím místě. Přišel o něj ve čtvrté sérii, kdy ho přehodil i třetí Fin Etelätalo. Celou dobu se ve vedení držel Ruuskanen, který během finále ani jednou nehodil méně než 83 metrů.

"Trenér na mě pořád volal, že mám zatlačit v poslední fázi a spadnout na zem, což býval jeho styl," popisoval Veselý. "Udělal jsem to v páté sérii, protože jsem byl v tu chvíli čtvrtý, což mě nenadchlo. Nastartoval jsem motor a při tom pádu jsem měl černo před očima."

Na Etelätalovo zlepšení Veselý odpověděl hodem v páté sérii, kterým se dostal i před Pitkämäkiho. Ten sice ještě šestým pokusem českého oštěpaře trochu vystrašil, ale když se na světelné tabuli ukázalo 84,40, mohl se Veselý radovat ze stříbra. „Jsem rád, že to zafungovalo a že pokus stačil na stříbro."

Čeští atleti tak ze Švýcarska vezou domů čtyři medaile: bronz získala chodkyně Anežka Drahotová a tyčkař Jan Kudlička, zlato oštěpařka Barbora Špotáková.

ME v Curychu

Finále oštěpařů

Výsledky: 1. Ruuskanen (Fin.) 88,01, 2. Veselý (ČR) 84,79, 3. Pitkämäki 84,40, 4. Etelätalo (oba Fin.) 83,16, 5. Tarabin (Rus.) 81,24, 6. Mätas (Est.) 80,73.Najdete na iDNES.czmobilní verze