Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Únik od rychlobruslařské reality? Třeba u sledování Smrtonosné zbraně

Martina Sáblíková slaví triumf na trati na 3000 metrů v rámci víceboje v Berlíně. | foto: AP

6 2016
Berlín (Od našeho zpravodaje) - Je to pořád jedno a to samé dokola - soustředění, závody, soustředění, závody. Jak v tomhle kolotoči nezblbnout? Martina Sáblíková má vlastní recept. Ráda se dívá na filmy. Před soubojem o páté světové zlato ve víceboji se třeba podívala na akční biják Smrtonosná zbraň 3 - v němčině.

„Moc tomu sice nerozumím, ale snažím se aspoň na chvilku vžít do děje,“ vypráví. Na výběr má desítky programů. „Je fajn, když nemusím úplně přemýšlet nad tím, kým jsem. Občas mě tohle baví.“

Právě třetí díl Smrtonosné zbraně dávali na stanici ZDF dva dny před startem světového šampionátu a česká rychlobruslařka tuhle pobídku přijala. Film v hlavní roli s Melem Gibsonem zná dobře česky, a tak jí vůbec nevadilo, že všemu nerozuměla. „Bylo to fajn a občas i něco pochytím,“ líčí.

Fotogalerie

Spravovat náladu si většinou během Světových pohárů nepotřebuje, vždyť vítězí všude možně. A tak místo komedií volí raději psychologická dramata, třeba o sportu. „Nedávno jsem viděla Everest. To není něco, co bych úplně musela sledovat před závodem, ale záleží na náladě. Nevadí mi ani kriminálky. Každopádně na filmy stejně nemám moc času,“ přizná nakonec.

V jejím podání má den jasný řád: snídaně, trénink, oběd, trénink, večeře, masáž, relax, spánek. Moc času na filmové večery tak ani během sezony není.

To trenéra Petra Nováka vtáhne dění filmu cobydup. „Přijde na masáž, já už ležím připravená s ručníkem a v pokoji hraje ZDF. On si sedne a začne koukat na film. Po pěti minutách na něj volám, jestli teda už,“ směje se při té vzpomínce Sáblíková.

Problémy se spaním v poločase

Když má následujícího dne před sebou důležitý start, místo filmů volí co nejdelší spánek. A že je to často dost velká kovbojka. Často jí totiž trvá i několik hodin, než opravdu usne. A ještě horší to je na vícebojařských šampionátech ze soboty na neděli.

„V tu chvíli už totiž víte, jak jste na tom před patnáctistovkou a víte, že se musí povést. Pokud se nepovede, je všechno v háji. A s tímhle pocitem hrozně špatně usínám,“ vypráví.

V posteli si pak přemítá, co na trojce mohla udělat jinak, proč by mohla jet rychleji.

RYCHLOST, ŽE I FOTKA SE ROZMÁZLA. Martina Sáblíková (vpravo) během závodu na...

RYCHLOST, ŽE I FOTKA SE ROZMÁZLA. Martina Sáblíková (vpravo) během závodu na 500 metrů v rámci mistrovství světa v rychlobruslařském víceboji v Berlíně

„A tak se převaluju. Usnu třeba na dvacet minut, pak se vzbudím a jsem tak plná energie, že si myslím, že je ráno. No a pak už se mi zase nechce spát,“ popisuje.

Před třemi týdny už to nevydržela a vzala si hned půl pilulky na spaní, přestože prášky nemá ráda. „Usnula jsem prakticky hned a jakmile prášek ráno přestal účinkovat, byla jsem zase v pohodě.“

Po fantastické sobotě v Berlíně snad problémy se spaním neměla. Vždyť si vytvořila osobní rekord na pětistovce v Evropě a kontinentální na tříkilometrové trati...

Geniální zakončení sezony?

Kolem tří hodin odpoledne se postaví na start patnáctistovky proti Ireen Wüstové. Diváci v berlínské hale uvidí další třaskavý souboj dvou odvěkých rivalek.

Nizozemka v sobotu na třech kilometrech zajela úchvatný čas, vytvořila nový rekord berlínské dráhy. Ale na českou fenoménku to zase nestačilo. Když se Wüstová dívala na vítězný čas Sáblíkové, vypadala hodně zkroušeně.

Martina Sáblíková se usmívá po závodu na 500 metrů v Berlíně

Martina Sáblíková se usmívá po závodu na 500 metrů v Berlíně

Po patnáctistovce na obě čeká asi dvouhodinová pauza, než šampionát vyvrcholí bitvou na pětikilometrové trati.

„Bude to trochu jiné, protože teď mezi náma jedou chlapi desítku. Máme větší šanci zregenerovat, určitě i něco sním. Samozřejmě něco lehkého, co mi dá dost energie, takže steak s hranolkama asi ne,“ zasměje se šampionka.

Pak už ji čeká jen úplné finále na 12,5 kola. Pokud bude vítězné, stane se Sáblíková světovou šampionkou ve víceboji počtvrté. Pět triumfů má Wüstová s Enkeovou, ještě o tři víc nedostižná Gunda Niemannová.

„Ale pokud získám jakoukoli medaili, bude to geniální zakončení sezony,“ uzavírá.Najdete na iDNES.czmobilní verze