Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kde je Aru? Daleko! Tak jeď, Froomy. O dni, kdy se A-tým vydal na misi

Vyčerpaný Fabio Aru dojíždí do čtrnácté etapy Tour de France, ve které přišel o žlutý dres. | foto: Reuters

16 2017
Rodez (Od našeho zpravodaje) - Měla to být v sobotu etapa pro klasikáře. A skutečně taková byla. Měl to však být i den, kdy favorité celkového pořadí po pyrenejském zápřahu alespoň na chvíli vydechnou. Jenže místo toho se na Tour de France převlékal žlutý dres.

Blangac, periférie města Toulouse. Sobotní dopoledne. Úzké klikaté ulice se při příjezdu kolony Tour de France povede dokonale ucpat, doprava vázne.

Ne, tady se logistika závodu všech závodů nepovedla.

Přesto panuje na trávníku u řeky, u startu 14. etapy Tour, pohodová atmosféra. Mezi diváky, posedávajícími na zahrádkách kaváren, ale i mezi jezdci.

Pyreneje jsou konečně za nimi. Ta úleva.

Thomas Voeckler přijíždí v doprovodu svých dvou dětí, s nimi usedne i k rozhovoru v improvizovaném studiu francouzské televize. Bude táta zase útočit? No jasně, jinak to ani neumí.

Warren Barguil v puntíkatém dresu lídra vrchařské soutěže se podepíše na startu, a protože má pořád spoustu času, dopřeje si ve sponzorské vesničce sladkou wafli. Okamžitě je obklopen hordou žadatelů: „Warrene, vyfotíš se se mnou?“ Ochotně pózuje, nepřestává se smát. Po tom všem, co dokázal v pátek, připomíná jeho svět rajskou zahradu.

15.července 2017 v 12:40, příspěvek archivován: 16.července 2017 v 09:37

Na co jezdí Warren Barguil? Na wafle. Blagnac, před startem 14. etapy Tour. https://t.co/SaEHe7UB08

„Teď už každý z jezdců na celkové pořadí vzhlíží ke třetímu týdnu,“ povídá Romain Bardet. „Až Alpy rozhodnou. Všichni potřebujeme najet čas na Frooma před časovkou. Proto musíme v Alpách útočit. Do té doby snad bude závod přece jen klidnější.“

Kdyby tak tušil...

V tu samou dobu probíhá v autobuse stáje Sky tradiční předzávodní porada. Sportovní ředitelé opakovaně promítají jezdcům dva roky staré video z dojezdu etapy Tour 2015 v Rodezu. Stejné cílové město, stejný kopec. Greg van Avermaet triumfuje, Peter Sagan je těsně druhý - a ano, vidíte? Za nimi se na závěrečném 800metrovém stoupání vytvářejí mezi jezdci mezery.

“Ty rozestupy tam vzniknou znovu,“ zdůrazňuje sportovní ředitel Nicolas Portal a udílí pokyny. „Před tím stoupáním musí být Chris co nejvíce chráněn, aby měl pro koncovku silné nohy. Pak ho navedete dopředu. Musíte zůstat klidní, mít vše pod kontrolou a být ve finiši hned za prvními sprintery. Sunweb a BMC si to budou hlídat. Za nimi provedeme Froomyho nahoru.“

Chris Froome na startu čtrnácté etapy Tour de France.

A JEDEME DO RODÉZU. Chris Froome před startem 14. etapy v Blagnaku.

Thomas Voeckler se hned po startu pouští do úniku, šlape v něm se čtyřmi parťáky včetně Thomase de Gendta, největšího nezmara mezi únikáři letošní Tour. Ale nepustí je na větší odstup než dvě a půl minuty. Dnes ne, pánové.

Chvíli tahá tempo pelotonu i Bahrain Merida, doufající ve schopnosti Sonnyho Colbrelliho, na špici dře Ondřej Cink, než se odtud nadobro vytratí. „Rozbolelo mě koleno,“ říká. Neznámé teritorium, na kterém se ve druhém týdnu Tour ocitl, si opět vybírá svoji daň a nutí jej přeladit do módu „přežití“.

Je to den klasikářů. Den stájí BMC a Sunweb, režírujících etapu.

„Vše pro Micheelovo vítězství,“ vyhlásil už před startem Sunweb útok ve jménu Michaela Matthewse. Podobně však hovořil i král letošních klasik Greg van Avermaet z BMC: „Chtěli jsme na této Tour pomoci Richiemu Portovi vybojovat stupně vítězů. Teď, když je Richie doma, může jen etapové vítězství zahnat naše zklamání.“

Jeden z nich, buď Matthews nebo Van Avermaet, bude muset být zklamán i v Rodezu.

Ovšem zatím jsou ještě spojenci.

„Domluvili jsme se na trati s BMC, že máme společné zájmy na sjetí uprchlíků a že si navzájem pomůžeme,“ prozradí Australan.

15.července 2017 v 22:00, příspěvek archivován: 16.července 2017 v 09:41

PIC OF THE DAY presented by @Century21Fr #TDF2017 #TDFCENTURY21 © A.S.O / Alex Broadway https://t.co/KilOk8FlsN

Warren Barguil se z pátečního vítěze proměňuje na sobotního nosiče vody, nakládá si u auta Sunwebu na kolo i pod dres zásilku bidonů, přidá úsměv do televizní kamery a po chvíli už je opět na špici a distribuuje bidony Matthewsovi a spol. Kdo z Francouzů (a nejen z nich) by tohohle kluka neměl rád?

„Warren byl naprosto neuvěřitelný,“ ocení jej také Matthews.

Stejně tak kmitá Michal Kwiatkowski ve službách Chrise Frooma. „O cokoliv jsme dnes Michala požádali, to udělal. A udělal toho i mnohem víc,“ vyzdvihne jeho lídr.

VÍTEJ, TOUR! Fanoušci čekají na peloton Tour de France.
Peloton na Tour de France během čtrnácté etapy.

Šestnáct kilometrů před cílem je polapen de Gendt, poslední zbylý z uprchlíků, ke zmaru je odsouzen také krátký únik další čtveřice.

Zbývají dva kilometry, jezdci sjíždějí do údolí. V dáli před nimi se rýsuje katedrála v Rodezu, usazená majestátně na vrcholu kopce. Na špici balíku už je naopak pevně usazena i parta Sky.

Do popředí se tlačí Quick-Step a Zdeněk Štybar, začíná hektické finále, v němž se Štybar ocitne na cílovém kopci na špici příliš brzy, Van Avermaet tu sice bude včas, ale Matthews bude posléze o tolik silnější.

Ovšem za nimi...

Hlavní pole se dělí, zas a znovu, na stále menší množiny jezdců.

Kwiatkowski provádí posledním sjezdem Frooma i Landu, potom pomůže obhájci titulu i „náhradní lídr“ týmu Sky Landa.

Jsem příliš vzadu, uvědomí si naopak Fabio Aru. Snaží se posunout vpřed, ale už je příliš pozdě. Dánský pomocník Michael Valgren, který se o něj měl starat, se ohlédne a zděsí se: Fabio nikde.

Laurent Jalabert, bývalý profesionál a nyní komentátor Francouzské televize, za mikrofonem zbystří: Kde je Aru? Nikde v popředí ho nevidí. Dokonce i když kamera zajede pohledem dál dozadu, mezi nejlepšími čtyřiceti jezdci žlutý dres nezáří.

Co se to děje?

Cyklisté jsou najednou roztroušeni všude po kopci, v rozmezí jediné minuty se vytváří šestnáct různých skupinek, v nichž šlape celkem šedesát jezdců.

Vasil Kiryjenka ze Sky, jenž má po předchozím enormním úsilí na trati už odpracováno, křičí do vysílačky: „Aru je na špatné pozici.“

Nicolas Portal to z automobilu Sky pro jistotu do rádia hned zopakuje, aby informaci opravdu uslyšeli ti dva, co jsou stále vpředu: Froome a Landa.

Fotogalerie

14. etapa Tour de France

Froome se drápe do cíle v elitní desítce, zatímco Kwiatkowski ho přes vysílačku hlasitě vybízí: „Jeď, Froomie, jeď, je tam díra, jsou tam všude díry. Opři se do toho do posledních metrů, jeď, jeď, jeď.“

Brit protne cíl, otočí se a pátrá očima po žlutém dresu.

Kde je ten Aru? Tak kde je?

Tady. Až tady.

„Když jsem uviděl, jak daleko Fabio přijíždí, bylo to pro mě obrovské překvapení,“ přizná později Froome.

Muž ve žlutém dokončuje etapu třicátý, s mankem 25 vteřin.

Každý ví, co to znamená.

Pouze Aru jako by si to v první chvíli ani neuvědomoval. Zabočí do ohrazeného prostoru, kde se majitelé dresů vždy shromáždí předtím, než vystoupí po etapě na pódium. Vzápětí mu dojde, že sem už nepatří. Na těle má stále žlutý dres, ale pro ten další si za chvíli přijde někdo jiný.

15.července 2017 v 18:59, příspěvek archivován: 16.července 2017 v 09:39

Pensiamo a recuperare... domani ci sarà una tappa dura e poi la terza settimana e le sue salite. Non tutto è perduto. #ilcavalieredei4mori https://t.co/XveqDpyQg9

Rychle se vydává pryč, k autobusu Astany, stojícímu u mostu přes rodezské údolí. V očích má slzy. Nálada u autobusu je tichá, mizerná. Generální manažer stáje Alexander Vinokurov tentokrát chybí, nepoplácává je po ramenou. Nemá proč.

Aru usedne na trenažér a pokouší se ostatním vysvětlit, co se vlastně stalo. Ne, neobviňuje své pomocníky.

„Na posledním kilometru jsem byl trochu vzadu a musel jsem vyvinout velké úsilí, abych se dostal zpět. Bojoval jsem, ale nešlo to.“

Ve skutečnosti jsou tímto výpadkem vinni jak on, tak jeho tým. On ztratil v koncovce kontakt s jezdci Sky, jeho pomocníci mu nebyli schopni pomoci.

Michael Valgren, už osprchovaný, vylézá ze dveří a říká: „Pořádně ani nevím, co se tam Fabiovi stalo. Byli jsme jen tři, kteří jsme se o něj starali. Bylo obtížné udržet ho na špici. A najednou za mnou nebyl.“

Později se Valgren omluví: „Měl jsem si Fabia ještě víc hledět. Ale já se opravdu snažil.“

Dmitrij Fofonov, sportovní ředitel Astany, připomíná: „Jsme tu už jen v šesti. Fabio přišel o Catalda a Fuglsanga, tedy dva jezdce, kteří mu byli nejblíže. Také na to jsme dnes doplatili. Nemůžeme hlídat všechno.“

15.července 2017 v 20:17, příspěvek archivován: 16.července 2017 v 09:36

Umění detailu. Stáj Astana se na týmovém autobusu chlubí, jaké Grand Tour už vyhrála. Tu současnou si dnes @FabioAru1 poněkud pokazil. https://t.co/yUO1yDgNVO

Není to poprvé, co si Aru na závodech Grand Tour vybral den blbec. „Každého na třítýdenních podnicích takový špatný den potká. Předevčírem potkal Frooma, dnes Fabia,“ pokouší se zmírnit dopad porážky Fofonov.

Lídr jeho týmu aspoň navenek přijímá takovou hru na pozitivní myšlení. „Ztratit trikot není až tak zlé, když si uvědomíte, co všechno ještě přijde,“ připomene Aru. „Samozřejmě, radši bych žlutý dres dnes udržel, ale čeká nás ještě velmi tvrdý týden.“

Froome si mezitím kráčí pro žlutý dres. Vede Tour o 18 sekund a užívá si to.

ZPÁTKY VE ŽLUTÉ. Chris Froome po po čtrnácté etapě znovu vládne celé Tour.
ZNOVU USMĚVAVÝ. Chris Froome se po čtrnácté etapě vrátil do čela Tour de France.
ZPÁTKY VE ŽLUTÉ. Chris Froome po čtrnácté etapě znovu vede celou Tour.

„Získat v jedné etapě na mého velkého protivníka 24 vteřin, je opravdu hodně. Zhruba tolik času na mě najel Aru v dlouhé pyrenejské etapě. Ale nestalo by se to, kdybych neměl za sebou úžasný tým. Chlapci mě udrželi na trati mimo jakékoliv potíže, zařídili mi nejlepší linii v zatáčkách. Díky tomu jsem měl silné nohy na posledním kopci.“

Už opět má svůj tradiční výraz - i mluvu - anglického gentlemana.

„Vím, že nebudu v bezpečí až do Paříže,“ tvrdí. „Jak jsme viděli, každý den tu přináší překvapení. A časové rozdíly jsou letos tak malé. Proto musíme bojovat o každou vteřinu.“

V Rodezu tento úkol na rozdíl od Peyragudes zvládli bravurně.

„Dnes jsme byli A-tým,“ přirovná Michal Kwiatkowski komando Sky k filmové armádní jednotce, zvládající i ty nejtěžší mise.

Jeho parťák Luke Rowe vzpomíná, jak Froome ztratil ve čtvrtek svoji gentlemanskou vizáž poté, co přišel o žlutý dres v Pyrenejích. „Tehdy byl pořádně naštvaný. Nechce ten pocit zažít znovu.“

Na Tour se opět změnily role.

Žlutý dres nebude v neděli hájit zdecimovaná Astana, místo ní jej musí znovu opečovávat extrémně silné Sky.

V minulosti v Astaně platilo, že pokaždé, když se její jezdec do žluté na Tour oblékl, měla výsostný dres nakonec i v Paříži.

Což pochopitelně stále není vyloučeno.

„Věřím, že pro Fabiovy šance na titul je lepší, když v tuto chvíli nebude muset hájit žlutou,“ usoudí bývalý přední sprinter Robbie McEwen. „Jen ať teď nechá Sky kontrolovat závod. Pak se pokusí atakovat a najet velký náskok v Alpách.“

Autor:


Tour de France 2018

105. ročník Tour de France startuje 7. července v západním regionu Vendée. Závod dlouhý 3 329 kilometrů je nejkratší v tomto století a je zakončen v Paříži 29. července. Tour de France 2018 se účasní 176 jezdců z 22 týmů.

Favorité Tour de France 2018:

Chris Froome, Geraint ThomasVincenzo Nibali, Nairo Quintana, Richie Porte, Tom Dumoulin, Romain Bardet, Jakob Fuglsang

Nejčtenější

Euforie, rány i smutek. Lidi, už nikoho nesrážejte z kola, prosí Thomas

Geraint Thomas táhne vedoucí skupinu při stoupání na Alpe d’Huez.

Alpe d’Huez (Od našeho zpravodaje) Muž ve žlutém Thomas opět vítězí. Nejen jezdci, ale i fanoušci atakují. Nibali nedobrovolně končí,...

Překvapení, Sagan během Tour oznámil rozchod s manželkou

Peter Sagan na Tour de France

Trojnásobný mistr světa v cyklistice Slovák Peter Sagan během Tour de France oznámil překvapivý...Za naším rozchodem není žádná jiná žena, říká Peter Sagan

Peter Sagan (Tour de France, 15. 7. 2018)

VIDEO Trojnásobný mistr světa v cyklistice Slovák Peter Sagan (28) oznámil ve čtvrtek 19. července rozvod...

Přivítáme legendární Spartu z Prahy, těší se klub červeného vína

Fotbalisté Spartaku Subotica se radují v pohárovém utkání proti severoirskému...

Pro skromný tým ze severu Srbska je to událost. "Přivítáme legendární Spartu z Prahy," oznamuje...

Tajná svatba: Karolína Plíšková se vdala za Michala Hrdličku

Tenistka Karolína Plíšková se vdala za Michala Hrdličku.

VIDEO Tenistka Karolína Plíšková (26) si po dvou a půl letech vztahu vzala svého přítele a manažera,...

Další z rubriky

Z Tour odstoupil potlučený Urán, druhý muž loňského ročníku

Rigoberto Urán na Tour de France

Cyklistická Tour de France skončila předčasně pro Kolumbijce Rigoberta Urána. Druhý muž loňského...

Kladivo z Cardiffu. Jaký je Thomas, lídr Tour? Drsňák, vtipálek, požitkář

Lídr závodu Geraint Thomas ve žlutém trikotu.

Alpe d’Huez (Od našeho zpravodaje) Jeho nejoblíbenějším filmem je Statečné srdce s Melem Gibsonem, zpěvákem Eminem, jídlem pizza....

Nibaliho konec na Tour: motorka, divák i dýmovnice. A zlomený obratel

Italský cyklista Vincenzo Nibali na Tour de France.

Ta informace se mezi cyklisty šířila až v pozdních večerních hodinách. Vincenzo Nibali, průběžně...Najdete na iDNES.cz