Zůstane Stubbsová u Plíškové? Rozhodnou i peníze, tvrdí trenérka

Rennae Stubbsová trénuje Karolínu Plíškovou a komentuje pro ESPN. | foto: AP

6 2018
New York (Od našeho zpravodaje) - Australská trenérka Rennae Stubbsová pomohla v Americe oživit strádající českou tenistku. V září letí s Karolínou Plíškovou do Asie. Co dál? Rozhodnou peníze. A její šéfové z televize ESPN.

Bylo vážně legrační, jak Stubbsová - v šatech a střevíčcích, nalíčená a načesaná - pobíhala po tenisovém areálu ve Flushing Meadows.

Chvíli komentovala pro televizi ESPN, pak přímo na scéně vedla rozhovor s vítězkou a vzápětí cupitala třeba ke kurtu číslo 5, aby od plotu napjatě sledovala, jak si vede Karolína Plíšková.

Šestadvacetiletou Češku v úterním  čtvrtfinále vyřadila domácí modla Serena Williamsová. „Serena je nejlepší hráčka všech dob, úžasná, psychicky i fyzicky silná,“ řekla Stubbsová v jedné z mála svých volných chvilek. „Kája ale v New Yorku ožila, už zase oplývá chutí do tréninku.“

V srpnu propustila kouče Tomáše Krupu. Co vás napadlo, když vám telefonovala?
Ó, děvče... Zrovna teď mám tolik práce. Ale předtím jsem si říkala, že by mohla brnknout. Nevypadala na kurtu šťastně. Když se vám nedaří, zpravidla se ozvete lidem, kteří vám v minulosti pomohli. A nám to loni na Masters v Singapuru ladilo. Tak volá a ptá se, zda jsem volná. Pro ni vždycky udělám, co je v mých silách, protože ji mám ráda. Povídám: „Dej mi chvilku, zjistím, co mi televizní kontrakt dovolí. Něco určitě provedeme.“

Jak je obtížně skloubit práci pro televizi s koučováním?
Není to snadné. Mám závazky vůči ESPN. Komentuju ženské zápasy, takže se dostávám do konfliktu zájmů. Doufám, že mě hráčky stále uznávají jako analytičku a reportérku. Samozřejmě si přeju, aby se Karolíně dařilo, ale udržuju vztahy taky s ostatními tenistkami, balancuju na hraně. Proto jsem sem pozvala Conchitu Martinezovou. Sami víte, jak jsme my reportéři na grandslamech zaneprázdněni. Nevěděla jsem, kolik času jí budu moct věnovat při tréninku, při taktické poradě na zápasy. Sama se potřebuju připravovat na komentování. Nechtěla jsem, aby si myslela, že ji nechávám ve štychu.

Fotogalerie

A tak jste zavolala Conchitě, že?
Ano. Je kamarádka a jako koučce jí věřím. Znám ji osobně, vedla mě v závěru mé kariéry. Znám styl její práce. Vím, jaké jsou její přednosti, což je vášeň pro tenis a pro tvrdou práci. Conchi taky dokáže přispět drobnými postřehy a tipy.

Hodně jste se při plnění různých povinností naběhala po areálu?
To si pište! Pár Kájiných utkání jsem sledovala jen z přátelství. Conchi tady byla její hlavní kouč. Občas jsem v šatech přiběhla i na tréninkový dvorec a lidi na mě zírali. Snažila jsem se s ní trávit co nejvíc času.

Jak jste byla spokojena s úrovní její hry na americké šňůře?
Hned po začátku naší spolupráce v Cincinnati prvně v životě porazila Radwaňskou. Vím, že Aga teď zrovna není v nejlepší formě, ale mentálně bylo pro Káju těžké zdolat právě ji. Nejlepší mač odehrála proti Sabalenkové, byť jí podlehla. Byla lepší, měla dva mečboly. V koncovce si na ni zasedla smůla. Mohla se rozjet už v Cincinnati. Tu příležitost trochu promarnila, ale její projev se mi líbil. Ptám se: „Co je horší? Těsná prohra po dobrém výkonu, nebo porážka, když hraješ h...o?“ Odvětila, že vždycky je lepší hrát dobře. Výsledek se hůř polyká, ale aspoň ze sebe máte lepší pocit.

Tvrdí, že se jí vrátila radost z tenisu. Je pro ni klíčová?
Stoprocentně. Především při tréninku. Aby byla soustředěná, šťastná, nadšená. Já i Conchi milujeme tuhle hru, pořád se pohybujeme na turnajích. Lásku k tenisu přenášíme i na ni. Díky ní v přípravě doběhne o pár míčů víc, zůstane na kurtu o pár minut déle, víc přemýšlí o řešení výměn. Je na sebe strašně přísná, má vysoké cíle. Vím, že od ní v Česku hodně čekáte. Na všechny vaše holky je velký tlak. Jste malý národ, ale v tenisovém světě velmi slavný. I proto se možná u vás ztrácí radost ze hry. Pokud si tenis neužíváte, vedete opravdu těžký život.

Zdá se, že na vás Karolína dá. Snažila se častěji chodit na síť, všimla jste si?
Ano! Jsem na ni pyšná. Nechci z ní dělat specialistku na voleje. Chci jen, aby šla dopředu a zakončovala výměny dřív. Není běžkyně, která sbírá body po dvacetiúderových výměnách. Běhá lépe, než si lidé myslí, přesto by se měla pohybovat spíš dopředu než vzadu ze strany na stranu jako Halepová nebo Wozniacká. Chci, aby přemýšlela, kdy a jak má vyrazit vpřed, aby pokryla co největší prostor na síti, v čemž jsem já byla zatraceně dobrá. Byla by pecka, kdyby se mi ji povedlo takhle ovlivnit. A ano, v zápasech vidím, že se snaží. Říkám si: „Ou! Vážně?“ A ona na mě mrkne se zaťatou pěstí.

V únoru vyměnila kondiční trenéry. Vidíte na její fyzičce pokrok?
Ona má ten pocit, na čemž nejvíc záleží. Její nohy jsou zatraceně dlouhé, takže trvá, než nabere rychlost. Nikdy nebude jako Halepová, ale já bych chtěla, aby vyrazila za každým balonem. V tréninku i v zápase.

US Open 2018

Příloha iDNES.cz

Myslíte si, že je šikovnější, než obvykle ukazuje v utkáních?
Rozhodně. Třeba čop by měla používat častěji. Spoustě žen vadí, neumějí na něj reagovat. A dalším úderem - bum - může Kája míč napálit.

Všimla jste si, jak jí svědčí New York?
Jo! Miluje nakupování na Manhattanu. Na 5. avenue se může odměnit za každou výhru... Je vidět, že se jí město líbí. Že na ni působí jeho energie. Chápu ji, sama teď v New Yorku bydlím. Není divu, že na US Open jezdí ráda, vždyť tu dosáhla nejlepších výsledků.

Je správné, že má ty nejvyšší ambice? Není škodlivé upínat se k dobytí grandslamové trofeje?
Na US Open předloni vedla ve třetím setu 3:1 nad Kerberovou. Když se ocitla tak blízko, asi si myslí, že titul na Ashe Stadium nechala ležet. Myslím si, že finále měla vyhrát. Komentovala jsem ho. Nepochybuju, že Kája na grandslamové vítězství má, vždyť posledních sedm podniků mělo sedm různých šampionek. Už byla světovou jedničkou, vyhrála mnoho turnajů WTA, příští krok je jasný. Není horší než Ostapenková, Stephensová, Halepová. Všechny je porazila, takže logicky je na řadě.

Považujete ji za nejlepší současnou tenistku bez grandslamového poháru?
Ano, možná společně s Madison Keysovou. V historii byla spousta skvělých hráček bez titulů z grandslamu. Neměly bychom tenistky soudit jen podle nich. Ale já pevně věřím, že Kája aspoň jeden získá.

Česká hráčka poslouchá rady své trenérky Rennae Stubbsové.

Česká hráčka poslouchá rady své trenérky Rennae Stubbsové.

Jedno australsko-české spojení už se v tenisovém světě osvědčilo, když Ivana Lendla trénoval...
... Tony Roche, ano. I proto jsme s Ivanem kamarádi. Kdykoliv se potkáme, pobavíme se. Ví, že našim povahám - australské a české - to může dobře ladit. On je takový upřímný, jak jistě víte. Tady ke mně přišel po tréninku a vtipkoval: „Tak ty se teď moříš s tou bláznivou Češkou, že jo?“ A já na to: „Jo, ale díkybohu není bláznivá.“

Lendl tvrdí, že musí najít ideálního klienta, aby se nechal najmout. Klaplo vše mezi vámi a Karolínou?
Jistě. Je uvolněná a pohodová holka, která je v kariéře na sebe tuze přísná. Já jsem opak. Hyperaktivní povaha, dělám milion věcí, ale v práci jsem pozitivní, vidím lepší stránku věcí. Máme se rády a uznáváme se. Jsme přítelkyně. Vidím, v čem se může zlepšit, pasujeme k sobě parádně. Každé holce z Top 10 bych uměla poradit, ale musela by naslouchat jako Kája.

Konec Karolíny Plíškové na US Open

Přehledně

Jak plánujete další spolupráci?
Poletím s Karolínou na asijskou šňůru, do Wu-chanu, Pekingu a pak doufejme do Singapuru na Turnaj mistryň, kam se chce protlačit. Pak si sedneme a domluvíme se, co provedeme dál. Zatím nevíme, ale ujasnily jsme si, jakou cestou by se v tenise měla ubírat, ať ji povedu já, Conchi, nebo někdo jiný. Myslím, že mi důvěřuje. Třeba doporučením Conchity jsem si u ní zase šplhla. Kája s ní byla velice spokojená. Takže věřím, že dá na moji radu.

Kdyby chtěla vás, byla by pro vás práce pro ni prioritou?
Víte, peníze vládnou světu. Angažmá v televizi je dlouhodobá záležitost. V trenérské branži jste jako na kolotoči. Jak jsem řekla, jsem v citlivé situaci. Například Darren Cahill je v lepší pozici - vede Halepovou a komentuje chlapy. Kdyby mě nechali dělat mužské zápasy, mohla bych dva úvazky skloubit. Ale sednu si se šéfy z ESPN, vyslechnu si jejich představu a uvidíme.

Karolínin manžel je zároveň jejím manažerem. Jak podle vás fungují takové vztahy v tenise?
Kája a Michal to zvládají výborně. Mary Joe Fernandezová si taky vzala svého agenta Tonyho Godsicka. Kája zjevně svému choti věří a on ji zbožňuje a ochraňuje, takže proč by jim to neklapalo?

Jak náročné pro Karolínu bylo soustředit se na US Open poté, co jí o víkendu zemřel tchán?
Michalův táta byl vážně nemocný. Otázka zněla jen: Kdy smutná událost nastane? Ta zpráva přišla v neděli. Kája byla ráda, že nad Bartyovou vyhrála a aspoň maličko bolestný den Michalovi vylepšila. Bylo pro něj svým způsobem těžké být tady, a ne doma s jeho rodinou. Podporoval tu Karolínu, ač se musel cítit strašně.

Většinu roku cestujete, daleko od příbuzných a přátel. Je v tom tenisový život neúprosný?
Ano, žena Johna Isnera očekává dítě, byl připraven kdykoliv startovat za ni, klidně uprostřed turnaje. Vzpomeňte si na Dominiku Cibulkovou, jak předloni kvůli svému tažení ve Wimbledonu málem nestihla vlastní svatbu. Jo, někdy je to fuška.

Autor:
 

Nejčtenější

15 kol = 15 událostí fotbalu. V lize zaujali Baroš i autor tří vlastňáků

Slávista Miroslav Stoch v utkání 3. předkola Ligy mistrů proti Dynamu Kyjev.

Dlouhé roky to býval mezník. Patnácté kolo, půlka sezony. Teď je to poprvé událost především na...

Krejčí nahrával a Pastrňák si dalším gólem upevnil vedení mezi střelci

David Pastrňák (88) z Bostonu padá v zápase s Vegas, sleduje ho gólman soupeře...

VIDEO Skvělý víkend má za sebou hokejový útočník David Pastrňák. Po sobotní čtyřbodové smršti (3+1) u...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve...

Rodí se další král. Proč střelcům v NHL vládne Pastrňák

David Pastrňák na návštěvě u Maple Leafs. Toronto zničil třemi góly a asistencí.

Panečku, to byl víkend! V sobotu se český kanonýr ve službách Bostonu zaskvěl proti Torontu už...

Česká dynastie se drží. Každé finále povstane někdo jiný, chválí Pála

Lucie Šafářová, Petra Kvitová, Barbora Strýcová, Petr Pála, Barbora Krejčíková...

VIDEO Po velkých finále Petry Kvitové, Lucie Šafářové či Karolíny Plíškové přišel rok Kateřiny Siniakové....

Další z rubriky

České tenistky si po triumfu pojistily vedení v žebříčku Fed Cupu

Lucie Šafářová, Kateřina Siniaková, Petr Pála, Barbora Strýcová, Barbora...

České tenistky si po finálovém vítězství nad Spojenými státy americkými pojistily vedení v žebříčku...

Federer na Turnaji mistrů zdolal Thiema a udržel se ve hře o semifinále

Švýcarský tenista Roger Federer v duelu s  Dominicem Thiemem z Rakouska.

Roger Federer zdolall na tenisovém Turnaji mistrů v Londýně Rakušana Dominica Thiema 6:2, 6:3 a po...

Málem se utopil v moři, teď tenisový filosof z Řecka na kurtech září

Řecký tenista Stefanos Tsitsipas

Dramatická příhoda stará tři roky mu výrazně změnila život. Od utonutí dělily tenistu Stefanose...

Najdete na iDNES.cz