Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do Prahy míří i Lavillenie, střízlík, který se s tyčí stává hrozbou

Francouzský tyčkař Renaud Lavillenie na mistrovství světa v Moskvě | foto: Reuters

2 2015
Jako malý dělal krasojezdectví a před dvěma lety se přihlásil i do vytrvalostního závodu 24 hodin v Le Mans. Na své motorce dojel pro 25. místo a hned plánoval: „A proč ne příště do dvacítky?“

Je Rytířem čestné legie, také studentem sportovních věd a doma v Clermont-Ferrandu pravidelně chodí na zápasy místního ragbyového klubu. Někdy dokonce vysedává na lavičce přímo vedle hráčů a před pěti lety v poločase pohárového utkání proti londýnským Saracens vzal do rukou tyč a jen tak přeskočil břevno ragbyové brány, které je tři metry vysoko. A bez žíněnky na dopadu.

Skok o tyči je jeho osud. Renaud Lavillenie ho miluje každý den, každou hodinu i minutu života. „Neumím si představit, kolik lidí má za domem tyčkařský sektor a jde si tam 1. ledna skočit do hromady sněhu. On je tyčkař tělem, srdcem, duší, každou myšlenkou,“ říká bývalý desetibojař Tomáš Dvořák. „Užívá si to neskutečně.“

3 dny do startu

HME začíná ve čtvrtek

Praha letos hostí atletické halové mistrovství Evropy od čtvrtka 5. do neděle 8. března. Zpravodajství, program či videa najdete ve zvláštní příloze zde.

A jak to bylo s tím novoročním skokem?

Létající Francouz je takový fanatik a perfekcionista, že si na zahradě vybudoval soukromý sektor. Proč marnit čas cestami na tréninky, když může skákat, jen co vyskočí z obýváku? A 1. ledna se nasoukal do kombinézy a skotačil v prašanu.

Hrdý se pak svým výkonem pochlubil na Facebooku a vyzval svého kamaráda Fourcada: „Tak co ty na to, Martine?“

Dvojnásobný olympijský šampion v biatlonu nečekal a hned na výzvu reagoval: „Přijímám ji. Teď musím odpovědět já.“

Výzvy, to je motor 28letého Francouze s náušnici v uchu a vytetovanými olympijskými kruhy na pravém předloktí. Kdyby ho laik potkal na ulici, sotva si k němu přiřadí ten balík úspěchů a medailí, co za sebou Lavillenie nese. Takový pidižvík mezi tyčkaři, řeklo by se. Tak proč právě on?

Francouzský tyčkař Renaud Lavillenie na mistrovství světa v Moskvě
Renaud Lavillenie ve finále skoku o tyči na MS v Moskvě.

Renaud Lavillenie.

Je vážně maličký a váží jen 60 kilo. Když běžel stovku při desetiboji v Talence, svou rychlostí nijak neoslnil. A přesto... On je prototyp tyčkaře, ideální skloubení gymnastických i rychlostních kvalit a taky sebevědomí a touhy jít stále dál, výš. „V něm se pojí všechno dohromady,“ všímá si Dvořák.

Vyhledavač Google k Lavillenieho jménu přiřadí na půl milionu webových odkazů. Nejčastějším přívlastkem je vainqueur, winner, prostě vítěz. Šampion. Pan skokan.

Videa k HME

Nejen kvíz pro fandy

Podívejte se na speciální videa k HME: na krátké spoty s herci Vetchým či Liškou nebo na kvíz pro fanoušky. Najdete je zde.

Má zlato z olympijského Londýna. Halový světový rekord z Doněcka, kde před zraky jeho dosavadního držitele, „cara“ Bubky, skočil 616 centimetrů.

A vlastní takřka všechny myslitelné tituly. Možná jen jedna věc kalí pohádkovou pouť Lavillenieho po tyčkařských sektorech – titul z venkovního mistrovství světa.

Vyletěl už sice pro dva bronzy, má i stříbro z předloňské Moskvy. Jen to zlato chybí! Kdy už konečně, proboha? říká si možná. „Ale řeči o prokletí jsou blbosti,“ odmítne hned a zase vyrazí na zahradu dřít.

Věčně se smějící sympaťák sotva potřebuje víc medailí, aby potvrdil svou reputaci. Do Prahy přesto míří proto, aby tu získal svůj čtvrtý halový evropský titul v řadě. „Bude to Lavillenie proti zbytku světa,“ tuší Jan Kudlička, Francouzův protihráč pod střechou O2 areny. „Je hrozně daleko.“

Soutěž o lístky

Chcete být u toho?

Zapojte se a získejte dvě vstupenky. Vědomostní otázky najdete zde. Soutěž trvá do pondělní půlnoci.

Formu má Lavillenie znovu skvostnou. V Rouenu 6 metrů, v Nevers 6,01 a v polovině února 6,02 z Berlína. Nabuzen už jistým vítězstvím se na dvou posledních mítincích pokoušel i o nový světový rekord, ale laťku z výšky 617 centimetrů pokaždé poslal dolů.

„Všechno je možné. Jsem ve formě, tak proč ne i světový rekord? Nejsem už daleko. Možná v příštích několika týdnech,“ říkal bojovně, než se vrátil do pozemských výšek a vyhlížel pražské mistrovství. „Priorita je vyhrát skokem přes 6 metrů,“ vyhlásil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze