Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rekordman se těší na davy diváků

27 2003
Zlín - Ojedinělým rekordem se může pyšnit portugalský jezdec Miguel Campos, jeden z favoritů automobilové soutěže Barum rallye Zlín. Dokázal dokončit neuvěřitelných 58 soutěží v řadě. Sérii, která trvala pět let, přerušil počátkem července na domácí Sata rallye Acores.

"V rallyesportu se jedná o něco neuvěřitelného a těší mne, že jen tak lehce mě nikdo nepřekoná. Teď se sice pokouším o novou sérii, ale bude to složité. Raději proto přemýšlím jen o nejbližší rallye," poznamenal.

Jen pro srovnání. Z elitních českých pilotů drží rekord Václav Pech, který dokončil 33 soutěží v řadě. Je však nutné dodat, že jednou přece jen odstoupil, zaúřadovala totiž vyšší moc.

Loni v Košicích vůz odstavil, protože navigátora Petra Uhla přepadly obrovské nevolnosti a nemohl pokračovat. Takže pokud budeme důslední, Pechova série je mnohem kratší.

Úřadující mistr Portugalska Miguel Jorge Ribeiro de Campos, jak zní jeho celé jméno, je v Česku poprvé. Proto ho těší, že ani Belgičan Bruno Thiry, s nímž se přetahuje o evropský titul, zlínskou soutěž nikdy neabsolvoval.

"Přesto doufám, že dosáhnu dobrého výsledku. Hlavně věřím, že skončím před Thirym. Rád bych celou soutěž vyhrál, ale netuším, jestli dokážu porazit Krestu. Je v tomto kraji doma. A taky neznám sílu českých jezdců," poznamenal Campos.

V podobném duchu mluví i Thiry. Jejich souboj je totiž neuvěřitelně vyrovnaný.
Oba se dělí o vedení v průběžné klasifikaci mistrovství Evropy, důležitější než absolutní vítězství bude umístění před velkým rivalem.

Portugalsko bývalo baštou soutěžního sportu. Ale poté, co světová automobilová federace FIA odebrala této zemi na Iberském poloostrově mistrovství světa a národní federace zakázala účast vozům WRC v domácím šampionátu, popularita rapidně klesla.

Třicetiletý Campos se snaží nepříznivý trend zastavit, jeho souboj s bývalým továrním jezdcem Fordu, Subaru a Škody Thirym sleduje celá země. Doprovází ho ekipa téměř dvaceti novinářů, přijedou za ním dokonce i fanoušci.

"V posledních letech u nás klesl počet diváků, kteří sledují rallye. Proto se těším, že na Zlínsku budou kolem tratí davy diváků. Jede se mi pak lépe," poznamenal.

Ještě na začátku prázdnin Campos netušil, zda evropskou sezonu vůbec dokončí. Trápil jej nedostatek financí. Ale tým Peugeot Total Silver SG dokázal peníze sehnat, útok na celkové prvenství není ohrožen.

"Chci získat evropský titul, mohl by mi pomoci v dalším kariéře. V příští roce bych totiž chtěl startovat v mistrovství světa, rád bych absolvoval šest či sedm podniků," dodal jezdec, který okusil světovou soutěž pouze doma a v sousedním Španělsku.Najdete na iDNES.czmobilní verze