Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Schumacher se zranil pár metrů od sjezdovky. Jel normální rychlostí

8 2014
Nehoda na lyžích, po níž Michael Schumacher bojuje o život, se slavnému jezdci stala opravdu nešťastně - hlavou narazil na kámen jen chvíli poté, co opustil značenou sjezdovku. "Asi ve vzdálenosti tří až šesti metrů od ní ztratil rovnováhu," uvedli vyšetřovatelé na mimořádné tiskové konferenci v Albertville. "Pohyboval se normální rychlostí zkušeného lyžaře," řekli.

Za nehodu Michaela Schumachera na lyžích nemohla vysoká rychlost, tvrdí vyšetřovatel.

Šetření podle nich výrazně pokročilo, na druhou stranu si nejsou jistí, zda skutečně existuje video, které údajně natočil přímý svědek Schumacherovy nehody. "Takový svědek se nám dosud ještě neozval," prohlásil Patrick Quincy, státní zástupce z Albertville. "Existence tohoto videa je pro nás docela záhadou."

Michael Schumacher

Michael Schumacher

Vyšetřovatelé naopak využili záběrů ze Schumacherovy kamery, kterou měl během lyžování na helmě. Video má asi dvě minuty, ale nelze z něj přesně určit, zda skutečně Schumacher vjel mimo sjezdovku, aby pomohl dceři svého kamaráda, která tu spadla (jak psala německá média).

"Je ale zřejmě, že pan Schumacher byl velmi dobrý lyžař. Jel po levé straně hranice, která označuje sjezdovku. Terén nebyl jednoduchý, jeho rychlost nejde určit, ale pohyboval se normální rychlostí zkušeného lyžaře," uvedli vyšetřovatelé. "Bude se čekat na znalecké posudky, což může trvat týdny." Dodali však, že jeho rychlost není klíčovým faktorem pro vyšetřování.

Podle vyšetřovatelů není na vině ani špatné vybavení, o kterém se rovněž spekulovalo. "Lyže nejsou příčinou nehody, byly totiž ve velmi dobrém stavu," řekl státní zástupce. Zkoumalo je pak speciální pracoviště lyžařské školy v Chamonix.

A na vině není ani provozovatel sjezdovky, jehož obvinil přes agenturu AFP právník Edouard Bourgin z Grenoblu - prý nesplnil platné předpisy a neupravený úsek řádně neoznačil. "Normy pro zabezpečení sjezdovek byly dodrženy. Byly tam kolíky a hranice sjezdovky byla dobře viditelná. Viděl ji i pan Schumacher," zní verdikt vyšetřovatelů.

Brzy se uzdrav!

Podívejte se na vzkazy fanoušků

Sedminásobný šampion F1 se na lyžích vážně zranil 29. prosince, má za sebou dvě operace mozku a lékaři ho v Univerzitní nemocnici v Grenoblu stále udržují v umělém spánku.

Minulý týden tu prožil i své 45. narozeniny.

V úterý pak jeho manželka Corinna požádala novináře, kteří od začátku minulého týdne hlídkují před poliklinikou, aby zdejší prostředí opustili. I proto se dnes tisková konference konala v Albertville, kde nehodu vyšetřují.

"Prosím, podpořte nás s Michaelem v našem společném boji. Je pro mě důležité, abyste odlehčili lékařům a nemocnici, aby mohli pracovat v klidu - věřte prosím jejich prohlášením a opusťte kliniku. A nechte prosím také naši rodinu v klidu," uvedla Corinna Schumacherová ve svém prvním prohlášení po nehodě.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze