Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Světová hvězda na maloměstě? Ve streetballu nic nemožného

Evropská streetballová elita se v roce 2011 sešla na pražském Václavském náměstí. V popředí Martin Jakeš z týmu Usurpators. | foto: streetball-mania.cz

31 2014
Basketbal 3x3 roste. A týká se to nejen světových metropolí. V sobotu 19. dubna dorazí i do severočeských Loun - a ve velkém stylu. Mezinárodní turnaj Rehasport Streetball Games 2014 přilákal i jednoho z nejlepších hráčů světa.

Zjednodušená varianta basketbalu, na níž vám stačí jeden koš a tři hráči na každé straně, je projektem, do kterého investuje mezinárodní basketbalové federace FIBA peníze i ambice.

Možnost posoudit atraktivitu nové odnože budou mít i diváci v Lounech. A to zejména díky lounsko-mostecké basketbalové partičce říkající si Usurpátors, která má za sebou už řadu účastí na předních světových turnajích.

"Třikrát jsme byli na mistrovství světa v Moskvě a účastnili se i dalších turnajů po Evropě. Chtěli jsme něco v podobném stylu udělat u nás a díky spojení se silným partnerem vznikl projekt Streetball Games," vysvětluje Martin Jakeš, jeden z hlavních organizátorů, jak se světový basketbal 3x3 dostal do Loun.

Turnaj 19. dubna navíc bude speciální: "Je unikátní hlavně tím, že pět kurtů, na kterých se bude hrát, bude postaveno přímo na palubovce městské sportovní haly."

Pět hřišť je pro jednodenní turnaj takové velikosti přímo nutností. "Máme kapacitu 30 týmů. Už od začátku jsme si řekli, že to musí být co největší akce. Chceme, aby to byl letošní největší indoor u nás," neklade si Jakeš malé cíle. Mezinárodní turnaj přinese publicitu i městu Louny. "Město nás podporuje. Věříme, že si do sportovní haly najde cestu co nejvíce lidí," těší se Martin Jakeš.

Zárukou, že v Lounech bude k vidění opravdu špičkový basketbal, je osobnost Dušana Buluta, srbského reprezentanta, který momentálně okupuje čtvrté místo ve světovém žebříčku hráčů 3x3.

"Ozval se nám sám. Díky tomu, že jsou Rehasport Streetball Games zařazeny jako oficiální akce FIBA 3x3, tak jsou Srbové motivovaní přijet do Loun a získat tady body do svého rankingu," těší Jakeše. Podle něj tak žebříček plní funkci, která se od něj očekávala: "Nejlepší světové týmy, jako jsou Srbové v čele s Bulutem, díky tomu objíždějí všechny akce a dávají tak možnost ostatním změřit své síly s těmi nejlepšími hráči na světě."

Organizátorům se z nadcházející velké akce zatím ruce nerozklepaly. A není prý důvod. Sedmičlenný tým je sehraný. Jakeš se s dalšími přáteli, mimo jiné s osvědčeným streetballovýcm spoluhráčem Jakubem Hnátkem, už na jednom projektu v Lounech podílejí. Od září zde pracují na vzkříšení mládežnického basketbalu.

"Založili basketbalovou akademii a z počtu dětí, které mají o basketbal zájem, jsme nadšení. V přípravce máme něco kolem 25 dětí a dalších 70 v basketbalových kroužcích na základních školách," těší se Jakeš z práce s potěrem.

Právě velikonoční Streetball Games mohou být pro mladé začínající basketbalisty a basketbalistky motivací, aby se svému nově zvolenému sportu věnovali i nadále.

"Děti už o akci vědí, a většina se přijde určitě podívat, jak se hraje pořádný basketbal. Abychom je do basketbalu ještě více motivovali, připravujeme pro ně také nějakou soutěž, aby si i ony užily svojí chvilku slávy," potvrzuje Jakeš, že organizační tým nepodcenil ani doprovodný efekt, který může akce mít na další rozvoj basketbalu v Lounech.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze