Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Závodil jsem s formulí 1 mezi jachtami, líčí český závodník nadšeně

U kormidla jachty Ross. | foto: JK Endemi Sailing Team

20 2014
V chorvatském přístavu Vodice ta loď působila trochu jako zjevení. Délka úctyhodných pětadvacet metrů, výška stěžně 36 metrů. Aby ne, maxi jachta „Ross“ třídy Farr 80 Grand Mistral se také před pár lety stavěla pro prestižní závod okolo světa Volvo Ocean Race.

V chorvatském přístavu Vodice ta loď působila trochu jako zjevení. Délka úctyhodných pětadvacet metrů, výška stěžně 36 metrů. Aby ne, maxi jachta „Ross“ třídy Farr 80 Grand Mistral se také před pár lety stavěla pro prestižní závod okolo světa Volvo Ocean Race.

„Mezi jachtami je to něco jako formule 1, na světě jich momentálně existuje jen jedenáct,“ líčí nadšeně plzeňský jachtař Marcel Mourek.

Byl jedním z 22 členů posádky, která minulý týden s „Ross“ ovládla regatu Jabuka v Chorvatsku, závod, jež sice neoslňuje mimořádnou délkou, zato extrémními podmínkami. „I proto se záměrně vybírá listopadový termín a start je v noci. Aby si jachtaři sáhli na dno,“ míní Mourek, jinak odchovanec několikanásobného přemožitele Atlantiku Davida Křížka.

Regata Jabuka

Obávaný a náročný offshorový závod na 100 námořních mil (185,2 km), který v chorvatské Vodici startuje každý rok večer ve 22 hodin, letos se konal už 12. ročník.

Listopadový termín se vybírá záměrně, aby jachtaře prověřil silný vítr a často extrémní počasí.

Jabuka (v překladu jablko) je malý ostrov v italských vodách s téměř 100 metrů vysokou skálou, okolo které se lodě otáčejí a vracejí zpět do přístavu Vodice.

Český jachting na letošní Jabuce přepisoval historii. Nikdy předtím se nestalo, aby na prestižním závodě tak početná česká posádka obsadila tak velkou loď. Z 22 členů týmu „Yacht Charter“ bylo hned 17 Čechů včetně dalšího Plzeňana Milana Harmáčka. Dirigovala je chorvatská esa, bratři Nikola a Jure Krešanacovi s Čechem Jiřím Zindulkou.

V konkurenci téměř sto dalších lodí zvládli závod za 15 hodin a bezmála pět minut. Druhá posádka dorazila do cíle o více než půl hodiny později. „Chtěli jsme pokořit traťový rekord. Ale kvůli slabšímu větru nešlo využít potenciál lodi na maximum,“ říká Mourek.

„Ross“ byla jedinou jachtou své třídy v klání, v němž startovali i Slováci, Chorvati, Slovinci, Maďaři, Italové, Holanďani, Rakušani či Němci. Ale to podle Plzeňana nehraje tak klíčovou roli. „Princip je pořád stejný, obzvlášť při slabším větru. A nás se třeba dlouho držely lodě jen s pětičlennou posádkou.“

Jak se tahle výjimečná loď vůbec dostala do českých rukou? „Patří italským majitelům. Obyčejně se nepronajímá. Nám se je podařilo přesvědčit i díky tomu, že jsme na nich testovali jejich nové plachty.“

V jachtařském světě se tenhle český triumf hodně cení, oslavy tak byly bujaré. Jenže těch si právě plzeňský jachtař moc neužil. Před závodem totiž vezl „Ross“ z Itálie na start a už dvě hodiny po vítězství ji s dalšími třemi borci zase po moři vracel majitelům.

„Zatímco při samotné Jabuce nepršelo, při obou přesunech jsme zažili bouřku, při které loď dosahovala až 40 uzlů. Vlastně jsme si prožili tři závody v jednom,“ usmívá se Mourek.

Na Neptuna si připil až doma.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze