Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Red Bull přikazovat nebude... Ale věří, že se jeho jezdci domluví

Sebastian Vettel (vpravo) a Mark Webber z Red Bullu na stupních vítězů. | foto: AP

9 2010
Španěl Alonso ze stáje Ferrari má v čele šampionátu před závěrečným závodem nejlepší výchozí pozici, ale jeho cesta za třetím titulem v kariéře může být trnitá. Ovšem pouze tehdy, když si Vettel s Webberem dokáží vzájemně pomoci.

"Věřím, že si oba uvědomí, že týmový zájem je důležitější než jejich ambice," prohlásil šéf týmu Christian Horner. "Ale nařizovat jim nic nebudeme," dodal rezolutně. Jak by také ne, týmová režie je v F1 zakázaná.

Je to pouze na jezdcích

Sebastian Vettel a Mark Webber nejsou v posledních týdnech v ideálním přátelském vztahu, přitom právě na jejich spolupráci bude v neděli hodně záležet, zda tým získá po Poháru konstruktérů také individuální titul mistra světa.

Alonsovi stačí k celkovému vítězství druhé místo bez ohledu na výsledky ostatních, pokud bude Webber druhý za Vettelem, stane se mistrem světa z páté pozice.

Webber je za Alonsem o osm bodů, o dalších sedm bodů zpět figuruje Vettel. Za první místo je 25 bodů, za druhé 18 a za třetí 15, čtvrtý pilot dostane 12 a pátý 10 bodů.

Vettel jezdí v poslední době ve skvělé formě a je jasně nejrychlejším pilotem seriálu. Když nechá vyhrát Webbera a dojede druhý, jeho parťák bude prvním Australanem s titulem mistra světa v prestižní motoristické disciplíně po třiceti letech od triumfu Alana Jonese.

"Nemáme křišťálovou kouli a nemůžeme věštit, co se stane. Oba naši piloti dostanou plnou podporu a uvidíme, jak to dopadne. Nemáme před sebou žádné těžké dilema, všechno je jen a pouze na rozhodnutích jezdců," ujišťoval Horner.

VÍTĚZ KVALIFIKACE. Mark Webber ze stáje Red Bull se raduje z vítězství v kvalifikaci na Velkou cenu Belgie.

VÍTĚZ KVALIFIKACE. Mark Webber ze stáje Red Bull se raduje z vítězství v kvalifikaci na Velkou cenu Belgie.

Sebastian Vettel (vlevo) řeší před tréninkem problém s mechanikem Red Bullu.

Sebastian Vettel (vlevo) řeší před tréninkem problém s mechanikem Red Bullu.

Red Bullu jen titul nestačí?

Jako důkaz předložil skutečnost, že tým nepřikázal Vettelovi, aby pustil v nedělní Velké ceně Brazílie před sebe Webbera na první místo. Australan by tak na Alonsa ztrácel pouze bod.

Pokud by v Abú Zabí Vettel opět vyhrál a Alonso by skončil nejlépe pátý, třiadvacetiletý Němec by titul získal při rovnosti bodů díky většímu počtu vítězství. V padoku se mluví o tom, že v týmu Red Bull dokonce sní o prvních dvou místech v konečném pořadí.

I proto je jasné, že před závodem nelze nic plánovat. Každopádně trumfy má v rukách Vettel. Buď se povznese nad vzájemnou nevraživost, která trvá od květnové vzájemné kolize v Turecku, a Webberovi pomůže, nebo pojede na vlastní vítězství a všechno rozhodne Alonsův výkon.

"Jsem si jist, že cokoliv oba naši piloti udělají, bude na konci dne to nejvhodnější pro tým. O tom nemám sebemenší pochybnosti," řekl Horner. "Jsou to oba skvělí týmoví hráči, jakkoliv to tak navenek nevypadá. Jsou pod velkým tlakem a stresem, ale ve hře je nejprestižnější ocenění v motoristickém sportu," dodal.

Oba piloti se k celé situaci raději příliš nevyjadřují. A když, tak diplomaticky. "Jsme oba ve hře, máme velké, ale opravdu velké šance, uvidíme v posledním kole," řekl Webber.

Vettel připustil, že by se mohl zachovat přátelsky. Pouze však v případě, že sám už nebude mít na titul šanci.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze