Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Recept českého lyžaře: sundej trenýrky, pojedeš přes 200 kilometrů za hodinu

Rychlostní lyžování - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

8 2010
Radek Čermák patří mezi elitu v disciplíně zvané speed, kde se lyžaři ve vysokých rychlostech pouštějí dolů ze svahu. Chce zaútočit i na český rekord – jeho hodnota je 223 km/h.

Pokud jste někdy zkoušeli vystrčit hlavu z okna při jízdě na dálnici, máte představu, jak rychle jezdí na lyžích Radek Čermák. Mladík, který osedlal dlouhé lyže na rychlostní lyžování a hned ve své druhé sezoně se dostal v disciplíně speed do elitní společnosti borců, kteří letí z kopce dolů rychlostí vyšší než 200 km/h.

A jak by v takové rychlosti vypadal pád? "To jsem ještě nezažil. Ale určitě by to byly spáleniny. Tělo by snad mohlo vyváznout bez úhony, není kam narazit, ta sjezdovka je rovná jako zrcadlo," přemýšlí o riziku Čermák.

První zkušenost s rychlostním lyžováním prožil původem skikrosař v jednom z center této disciplíny, švýcarském Verbieru v roce 2009. A o rok později ve francouzském Varsu se už rovnal špičce. Na měřeném úseku nabral rychlost 212,114 km/h a dokázal si, že se může měřit s nejlepšími.

Český rekord je jen o 11 kilometrů v hodině vyšší. Drží jej Petr Kakeš a je docela letitý – vznikl už v roce 1992. Čermák plánuje atak na tuto hranici na začátek dubna. Na období, kdy sníh bývá nejrychlejší. "Přece mu to nenechám. A myslím, že mám opravdu šanci," říká odhodlaně.

Čermák má pro speed talent. Ví, jak u něj funguje aerodynamika a chystá se i do tunelů, kde zkouší své stroje třeba bobisté. "Musíš se prostě zabalit, zamknout a zůstat pevně ve sjezdařském posedu. Nepovolit. A čím víc jsou nohy u sebe, tím líp," vysvětluje.

Lyžím na speed, které jsou dlouhé okolo 240 centimetrů, se hrany nebrousí. Alchymií je i mazání, i když při samotném sjezdu jsou lyže se sněhem jen v minimálním kontaktu. "V takové rychlosti vlastně letíte těsně nad sněhem. Ale bylo znát, když s námi byl profík na mazání lyží – hned to jezdilo o pár kilometrů více," říká Čermák.

Oblíbeným se na francouzských svazích nestal jen díky talentu. Přes kombinézu navlékl trenýrky a jeho sexy image rázem zabodovala u dívek pod svahem. "Pár jich tam bylo, co se se mnou chtěly vyfotit," říká s úsměvem. "Tohle jde ale jen při nižších rychlostech. Pokud chcete lámat rekordy, tak je znát každá zbytečnost na výstroji. Postupně se sundávají i přezky bot," říká. A proto ve chvílích, kdy se start posouvá směrem nahoru, už jdou slušivé trenýrky dolů.

Češi překvapují svět. Na posledním Světovém poháru se hned tři vešli do nejlepší dvanáctky závodníků. A to v domácích podmínkách není pořádně kde testovat. Proto speedaři jezdí do Francie, nejčastěji do Les Arcs nebo Vars. I Čermák, jemuž jen těsně unikla účast na olympiádě 2010 ve skikrosu. V loňské klasifikaci, podle níž se vytvářela nominace pro Vancouver, byl jen tři místa pod čarou.

Čermáka lákají adrenalinové zážitky, proto možná zkusí ještě další sport. Při sledování olympiády ve Vancouveru mu učaroval skeleton. "Prostě jedeš strašnou rychlostí palicí dolů. To je něco pro mě. Mazec!"

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze