Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Reálné to je, proč by ne, sní Váňa o sedmém triumfu z Velké pardubické

Josef Váňa a Tiumen - VÍTĚZNÝ KŮŇ A ŽOKEJ. Josef Váňa promlouvá k Tiumenovi, s nímž ovládl 119. ročník Velké pardubické. | foto: MF DNES

5 2010
Na jedné straně stolu velká modrá trofej, na ní siluety koní. Tu získá nejrychlejší žokej 120. ročníku Velké Pardubické. Na druhé straně Josef Váňa, obhájce loňského triumfu. "Když motyka vystřelí, tak proč nevyhrát posedmé," mrkal 57letý veterán na pohár.

Zamlkle koukal do země, neusmál se. "Bolí mě hlava, nastydl jsem, nejsem úplně fit," přiznal pět dnů před nejdůležitějším startem roku. "Ale věřím, že když večer lehnu, dám paralen, ráno bude zase dobře."

Formu má podobnou jako loni, ruka, která ho trápila, je na tom pořád stejně, operace ani nepomohla, ani neublížila. "Vítězství? Takových je nás tam dvacet. Ale bylo by to příjemné," zasnil se Váňa.

Hlavně si závod užít, plánoval. A natěšení? "Těší mě hlavně to, že se dal po zranění dohromady Tiumen," radoval se Váňa. Loňského šampiona srazila zlomenina kyčelno-křížného spojení. Slavný žokej ale tento handicap za vážný problém nepovažuje.

velká pardubická

Na startu jubilejního ročníku Velké pardubické bude 20 koní, pouze jeden zahraniční účastník - tradiční Mr Big z Anglie. Pořadatelům se navzdory krizi daří udržet dotace dostihu - 4,5 milionu korun. Start byl posunut o 15 minut dopředu kvůli NHL, kterou Nova vysílá od 16 hodin. "Není to příjemné, ale přijde nám to fair vůči sponzorům," říkal Miroslav Petráň, šéf organizátorů závodu. Všechny vstupenky na tribunu jsou vyprodány, v Pardubicích se opět očekává přes 30 tisíc diváků.

"Je to sice dost vážné zranění," uznal. "Ale už jsme měli pár takových koní, kteří dokázali navázat na svoji předchozí kariéru. Zdá se, že Tiumen je v pořádku. Není na tom hůř než loni. Stejně jako já."

Nejvíc se ovšem slavnému žokeji a zároveň chovateli zamlouvá forma jeho Juventuse. Přitom ještě v lednu se uvažovalo o jeho odchodu do důchodu. V pořádku je i další z Váňových svěřenců Sixteen.

"Měnila srst z letní na zimní a veškerá energie se soustředila na tento problém," popisoval. "Jsem rád, že už to má za sebou, každý kůň to snáší jinak."

Rekordman pardubického závodiště v počtu žokejských a trenérských vítězství nastoupí v neděli k 24. startu. Předtím bude u odhalení vlastní sochy a pak už se bude prát s devatenáctkou soupeřů, z nichž jediný pochází ze zahraničí.

A zase očekává pekelné tempo, protože pole bude obrovsky vyrovnané. "Takovou vyrovnanost léta nepamatuju, je jasné, že bude sranda," těšil se. "Je ale potřeba, aby se na Taxisův příkop najelo rozumně, aby se pole rozložilo a nebylo moc pádů."

Šestinásobnému vítězi Velké se nevyhnula ani otázka, jestli už definitivně pojede v Pardubicích naposled. "No, nemám v tom jasno," přiznal. "Ještě musím překonat toho, co vyhrál v 59 letech," prohlásil.

Vladimír Hejmovský dokázal v roce 1951 Velkou pardubickou ovládnout devět dní před svými šedesátinami, takže Váňa by se musel o vítězství pokusit ještě za dva roky. Až pak by dosavadního nejstaršího vítěze překonal. O tři dny.

"Na rekord nemyslím, jezdím na koni, a jsem rád, že ještě můžu," říkal Váňa. "Kdybych měl dělat ostudu, tak tam nepolezu. Posledních deset let jsem si myslel, že vítězství musí přijít a přišlo loni. Když to letos skoním, tak můžu ježdění nechat, protože už mi nic nebrání."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze