Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Reakce ruské atletiky: šok, řeči o spiknutí, ale i snahy o reformu

Ruská skokanka o tyči Jelena Isinbajevová po verdiktu IAAF mluvila o šoku. "Nevěřím vlastní uším," utrousila. | foto: Reuters

14 2015
Na jedné straně víra, že ruští atleti kvůli pozastavení členství v mezinárodní federaci IAAF o olympijské hry v Riu nepřijdou. Na druhé varování, že se ruská federace proti tvrdému ortelu bude bránit u Arbitrážního sportovního soudu v Lausanne, kam by mohla podat odvolání. Jaké jsou první reakce sportovní velmoci po významném páteční kapitole velkého dopingového skandálu?

Rada IAAF v pátek dala na doporučení nezávislé vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA a ruskou federaci dočasně vyloučila ze svých řad. Ruští atleti tak do odvolání nesmějí startovat v mezinárodních soutěžích a hrozí jim, že přijdou o účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Podle zastupujícího předsedy svazu Vadima Zeličenoka teď bude záležet na tom, jak IAAF zareaguje na změny, které vedení ruské atletiky po odhalení skandálu s rozsáhlými dopingovými praktikami přichystá.

Zeličenok prohlásil, že se nyní Rusko bude snažit nalézt racionální kompromis, aby byl trest co nejdříve zrušen. „Můžeme se ale obrátit na arbitrážní soud, pokud IAAF žádné naše argumenty nebude akceptovat,“ uvedl Zeličenok. Je si prý vědom i toho, že případné zdlouhavé vyšetřování soudu může ještě víc ohrozit účast ruských atletů na OH v Riu, které se uskuteční za devět měsíců. Sám se vzápětí rozhodl, že v blížících se volbách na nového šéfa ruského svazu už kandidovat nebude.

Na reformě ruské atletiky chce úzce participovat i národní olympijský výbor, jak oznámil jeho šéf Alexander Žukov. „Ale všechno musí proběhnout velmi rychle, co nejdřív, aby mohli odjet na olympiádu do Ria.“

Sankce pro Rusko

Sankce ze strany IAAF zahrnuje vedle zákazu startu ruských atletů na mezinárodních soutěží také odebrání pořadatelství Světového poháru v chůzi v příští sezoně v Čeboksarech a juniorského mistrovství světa v Kazani. Rozhodnutí IAAF akceptovalo i vedení evropské atletiky, jež už v prohlášení potvrdilo, že ruští atleti nebudou moci startovat ani na soutěžích EAA. To se týká jako první akce mistrovství Evropy v krosu ve Francii 13. prosince.

Žukov totiž okamžitě jednal s vedením Mezinárodního olympijského výboru (MOV) a obě organizace se shodly na tom, že by „čistí“ sportovci měli mít možnost v Riu závodit. „Čistí atleti se musejí zúčastnit olympiády a zároveň ti, kteří mají prsty ve skandálu, musejí nést plnou zodpovědnost,“ stojí ve společném prohlášení.

Obě vrcholné organizace se dohodly na postupu navrácení důvěry ruské atletice. „Jsem přesvědčen, že postupy, které jsme přijaly, mohou při spolupráci s agenturou WADA a IAAF navrátit důvěru ruské atletice. Chceme, aby nedopující ruští atleti byli na olympijských hrách v Riu,“ prohrál prezident MOV Thomas Bach.

„Ruský olympijský výbor bude spolupracovat se všemi organizacemi, aby všichni podvodníci byli potrestáni. Čistí atleti musejí mít možnost závodit, musejí být chráněni,“ pokračoval Bach, který se se Žukovem osobně setkal ve Švýcarsku.

Ministr sportu Vitalij Mutko vyjádřil přesvědčení, že ruští atleti v Riu chybět nebudou. „Jsem si jist, že se situace dá do olympiády do pořádku. Rusko nemá o moc víc problémů než zbytek světa. Rozhodně budeme v přípravách na olympijské hry pokračovat,“ prohlásil Mutko.

Ujistil, že vedení ruské atletiky bude s IAAF spolupracovat. Obě organizace se ještě dnes domluvily na krocích, které vzájemně učiní. „Za tři měsíce budeme před IAAF prezentovat nové standardy v boji proti dopingu v Rusku,“ prohlásil Mutko. „Věřím, že naše členství bude obnoveno, protože tohle není jen problém Ruska,“ zopakoval.

Šok po pátečním rozhodnutí vyjádřila skokanka o tyči Jelena Isinbajevová, která se chtěla v halové sezoně vrátit k závodům po mateřské dovolené. „Nevěřím vlastní uším,“ utrousila světová rekordmanka a olympijská vítězka, jež ještě před rozhodnutím rady apelovala na vrcholné atletické funkcionáře, aby neuplatňovali princip kolektivní viny.

Trenér ruských výškařů Jevgenij Sagorulko zase označil verdikt IAAF za přehnaný. „Tady se šlo na vrabce s děly,“ konstatoval kouč, který trénuje mimo jiné Ivana Uchova či Jelenu Slesarenkovou a kdysi vedl i slavnou Tamaru Bykovovou. Jeho trenérský kolega Alexandr Cyplakov to označil za spiknutí. „Chtěli zřejmě odstranit konkurenci.“

Atleti vyloučení Ruska vítají a apelují na další kontroly

Špičkoví atleti včetně těch českých přivítali iniciativu mezinárodní federace IAAF v boji proti dopingu a ruskému státem řízenému užívání nedovolených podpůrných prostředků. Po dočasném vyloučení ruské federace z IAAF ale zároveň upozorňují, že podobně propracovaný systém mohou mít i další země.

"Vítám pozastavení členství Ruska v IAAF. Nyní by ale to samé vyšetřování mělo zamířit také jinam, například do Keni nebo Jamajky," prohlásil německý diskař Robert Harting. Olympijský vítěz z Londýna a trojnásobný mistr světa tak namířil pozornost na velmoci vytrvaleckých a sprinterských tratí. "Popravdě nepřekvapilo by mě, kdyby se objevily ještě další případy," prohlásil jedenatřicetiletý atlet a známý kritik dosavadního systému boje proti dopingu.

LETÍÍÍÍ. Robert Harting z Německa sw dívá za svým diskem.

Robert Harting

Jakub Holuša při Velké ceně Tábora.

Jakub Holuša

Zuzana Hejnová na mítinku v Turnově.

Zuzana Hejnová

Denisa Rosolová v rozběhu na 400 metrů.

Denisa Rosolová

V podobném duchu hovořil i český halový mistr Evropy v běhu na 1 500 metrů z letošního šampionátu v Praze Jakub Holuša. "Je dobře, že se začalo proti dopingu razantněji bojovat a něco konečně vychází na povrch, ale bohužel si nesmíme myslet, že jde jen o Rusko. Tento dopingový program nebo jemu podobný bude v mnohem více zemích," řekl Holuša.

Odmítl však plošný trest pro ruskou atletiku, kvůli němuž mají stop i atleti, kteří mohou být "čistí". "Ne všichni se dopingových programů účastní, takže si nejsem jistý, zda je správné zakázat starty všem ruským atletům," uvedl.

Protože dopingové praktiky v Rusku se podle zveřejněných informací vesměs týkají běhů a chůze, jsou za nespravedlivě potrestané považováni zejména špičkoví atleti v technických disciplínách jako tyčkařka Jelena Isibnajevová, výškařka Anna Čičerovová, překážkář Sergej Šubenkov či dálkař Alexandr Meňkov.

Nejlepší atletka České republiky a dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová byla přístupem IAAF mile překvapena. "A věřím, že to neskončí jen politickými kompromisy a strachem z Ruska, ale bude se apelovat na to, aby Rusko splnilo to, co IAAF žádá," napsala ČTK. "A věřím, že Rusko bude přísně kontrolováno dlouhodobě. Byla bych ráda, kdyby IAAF odhalila i další případy a atletika byla očištěna všude, nejen v Rusku," poznamenala Hejnová.

Další českou překážkářku Denisu Rosolovou překvapilo, že Rusko bylo potrestáno tak přísně. "Přiznám se, že jsem nevěřila, že Rusko vyloučí, spíš jsem myslela, že se nějak dohodnou," přiznala. "Ale myslím si, že Rusové udělají teď všichno pro to, aby se jejich atleti mohli olympiády zúčastnit."

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze