Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Druhý Bouhanni. Brácha esa spurtů před českou misí sní: Být jako Sagan

Rayane Bouhanni | foto: Jérémy Jännick CC-BY-SACreative Commons

13 2014
Je sice o šest let mladší než jeho proslulejší brácha Nacer, pořád má rezervy v síle, zkušenostech a taky ve spurtu by jednomu z nejlepších cyklistů planety sotva stačil. "Ten rozdíl je zřejmý," kývne. Když ale o Rayanu Bouhannim, osmnáctiletém francouzském esu zpod Vogéz, mluvil jeho první trenér, říkal: "Má našlápnuto úplně stejně jak Nacer." Další krok ke svému snu být nejlepší udělá Rayane v týmu AWT-GreenWay, české farmě stáje Omega.

Letos Rayane vyhrál tucet závodů, druhé místo bral v Závodě míru juniorů, který se jezdí kolem Terezína, ve své kategorii se stal i mistrem Francie. „Jsem na tebe hrdý,“ vzkázal mu pak brácha přes Twitter.

Na závěr ho za takřka bezchybnou sezonu ocenili trofejí juniorské Vélo d´Or, jehož laureátem mezi dospěláky je Contador. Možná největší hodnotu však pro francouzský talent měla nabídka české stáje, v jejímž dresu se stal profesionálem. Pod českou vlajkou bude jezdit brácha slavného bráchy.

„Nacer je jen starší, neřekl bych, že je lepší,“ zavtipkoval sportovní ředitel týmu René Andrle.

Život se jménem Bouhanni však není úplně jednoduchý. Nacer drtí konkurenci v hromadných dojezdech, jen letos ovládl na Giru tři etapy, přidal vítězství v bodovací soutěži a na Vueltě další dvě etapy. To nástupce si pověst musí teprve budovat. „Jo, někdy s tím jménem mívám problém,“ připouští Rayane. „Ale ve finále na něm tolik nezáleží. V závodě se závodí a když jsem ve formě, ukážu, co umím.“

Právě to oslovilo vedení české formace. Navíc protože stávající člen týmu Alexis Guerin je s Bouhannim velký kamarád a vychválil mu přístup i podmínky současného Etixxu, zrodila se dohoda. Byť měl nejlepší junior světa deset jiných nabídek. A v příští sezoně by mohl být jednou z opor.

„Líbil se mi, i když jsem na něj slyšel, že je to lehký egoista, že s ním můžou být během závodů problémy,“ naznačil Andrle. „A jestli bude hvězdou? To si nemyslím. Když jsem poprvé potkal Königa, byl normální, to stejné Kreuziger. Málokdo dokáže první rok zářit. Ale je na něm vidět ohromná chuť.“

Sám Bouhanni ambice netají, co nejdřív chce šlapat na záda bratrovi. „Když máme příležitost, trénujeme spolu, jenže času není moc. Oba jsme pořád na cestách,“ říká. „Ale brácha mi dává hodně rad kolem strategie závodů. Snažím se dělat maximum jako on a on se zase snaží co nejvíc pomoct mně. Mým snem je stát se profesionálem a být pak ve stejném týmu jako on.“

Pokud by se tak jednou na nejvyšší úrovni stalo, pak každý bude bojovat za svůj sen. Mladší z Bouhanniů neplánuje tlačit se do tvrdých soubojů loktem na cílové rovince jako Nacer, jemu sedí prudké, krátké kopce. Chce se stát klasikářem.

„Jako Sagan,“ sní.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze